Tomaszów Lubelski - sacrum i wojna

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:11
20-tysięczne miasto położone wśród roztoczańskich lasów to kolejny przystanek na wakacyjnej trasie koncertowej Jedynki. W powietrzu jest tu więcej jodu niż nad morzem, a w okolicy można natknąć się na drewniane kościółki i cerkwie, a także pamiątki po wojennej przeszłości.
Audio
  • Odwiedziliśmy Tomaszów Lubelski! (Lato z Radiem/Jedynka)
Monika Tarka i Robert Kilen z przewodniczką Moniką Malec w centrum Tomaszowa Lubelskiego
Monika Tarka i Robert Kilen z przewodniczką Moniką Malec w centrum Tomaszowa LubelskiegoFoto: Jedynka

Za 4 lata Tomaszów Lubelski będzie świętował 400-lecie swojego istnienia. Miato to założył Jan Zamoyski, kanclerz i hetman wielki koronny, twórca Zamościa. - Tędy wiódł jeden z najważniejszych szlaków handlowych ówczesnej Rzeczypospolitej. Był on błogosławieństwem dla miasta w czasach pokoju, a w czasach wojny stanowił trasę przemarszu obcych i własnych wojsk, które grabiły miasto - mówi Eugeniusz Hanejko, dyrektor Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim.

Wojna nie oszczędziła Tomaszowa nie tylko w dawnych wiekach, ale także 78 lat temu. - Przez to miasto przetoczyły się dwie duże bitwy, w jednej brało udział ugrupowanie prowadzone przez gen. Piskora od zachodu, druga to prąd północny gen. Dęba-Biernackiego. Było to największe starcie pancerne kampanii wrześniowej, niestety bez szans na zwycięstwo - opowiada Jarosław Antoszewski z grupy rekonstrukcyjnej.

Tomaszów Lubelski to także miejsce, w którym od setek lat przeplatały się różne kulury. Do dziś można tu oglądać cerkiew z XIX wieku usytuowaną tuż obok starszego o 300 lat drewnianego kościoła. Jak zapewnia przewodniczka Magdalena Malec, to jeden z najcenniejszych w Polsce drewnianych zabytków sakralnych. - Jest to sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, można powiedzieć też Matka Boska Tomaszowska. Udokumentowane są cuda, modlono się o wyzdrowienie, wygojenie wojennych ran, a także o potomstwo - przekonuje przewodniczka.

A jak szumią roztoczańskie Szumy? Co znajduje się w tomaszowskiej kapsule czasu? Jakie sporty uprawiają miejscowi? I w jaki sposób przygotowuje się krężałki i placki ze zsiadłego mleka? Sprawdzali to Monika Tarka i Robert Kilen, gospodarze plenerowego studia "Lata z Radiem" zlokalizowanego w Parku Miejskim.

O godz. 16. w Tomaszowie Lubelskim rozpocznie się koncert "Lata z Radiem", podczas którego wystąpią: Ania Dąbrowska, Bum Bum Orkestar, Jary Oddział Zamknięty i Tercet czyli Kwartet.

***

Radiowa Jedynka szykuje wiele atrakcji zarówno na antenie, jak i podczas największej w Polsce letniej trasy koncertowej. We wszystkie soboty i niedziele aż do końca sierpnia "Lato z Radiem" odwiedzi 20 miejscowości.

Trasa Lata z Radiem 2017Trasa Lata z Radiem 2017

Gwiazdami tegorocznego "Lata z Radiem" są: Arka Noego, Maleo Reggae Rockers, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, T-Love, Blue Cafe, Jary Oddział Zamknięty, Andrzej Piaseczny, Dawid Kwiatkowski, De Mono, Viola Brzezińska, Hey, Maryla Rodowicz, Ira, Mateusz Mijał, Pectus, Michał Szpak, Cleo, Rafał Brzozowski, Patrycja Markowska, Margaret, Jerzy Grunwald, Feel, Lady Pank, Halina Młynkowa, Magdalena Steczkowska, Papa De, Tomasz Kamiński, Urszula, HLA Transplantologia, Kombii, Red Lips, Małgorzata Ostrowska, Enej, Szymon Wydra & Carpe Diem, Katarzyna Popowska, Afromental, Zakopower, Golec uOrkiestra, Ania Dąbrowska, Tercet czyli Kwartet, Bum Bum Orkestar.

Transmisję wideo z każdego koncertu będzie można obejrzeć na stronie latozradiem.pl oraz jedynka.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Agnieszka Bartoszyk (szefowa kuchni restauracji Dworek Dąbrowa, pasjonatka kuchni Roztocza), Magdalena Malec-Tereszczuk (Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze), Eugeniusz Hanejko (dyrektor Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim), Jarosław Antoszewski (grupa rekonstrukcyjna), Andrzej Kudlicki (przewodnik turystyczny), Wojciech Żukowski (burmistrz Tomaszowa Lubelskiego), Monika Skinder (biegaczka narciarska), Wojciech Dziedzic (znawca regionu), Stanisław Pryciuk (dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim), Agata Nazar (Zespół Pieśni i Tańca "Roztocze")

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 10.15 - 12.00

mg/bch

Czytaj także

Lato z Radiem. Włocławek - miasto z energią

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 13:35
W niedzielę 25 czerwca studio plenerowe "Lata z Radiem" stanęło przy ul. Piwnej we Włocławku, obok przystani nad Wisłą. Przed popołudniowym koncertem atrakcje miasta odkrywali przed słuchaczami Jedynki Monika Tarka i Robert Kilen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krynica Morska - największy kurort na Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 15:38
W niedzielę 23 lipca studio plenerowe "Lata z Radiem" stanęło obok portu jachtowego w Krynicy Morskiej. Przed popołudniowym koncertem atrakcje miasta odkrywali przed słuchaczami Jedynki Monika Tarka i Robert Kilen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miastko. "Lato z Radiem" wśród 160 jezior

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 13:50
W sobotę 5 sierpnia studio plenerowe "Lata z Radiem" stanęło w Parku Miejskim w Miastku. Przed popołudniowym koncertem atrakcje miasta odkrywali przed słuchaczami Jedynki Monika Tarka i Robert Kilen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekipa "Lata z Radiem" na Bulwarze Radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 13:12
Nie może być "Lata z Radiem" bez wizyty w Stegnie – letniej stolicy radiowej Jedynki. To właśnie tam znajduje się Bulwar Radiowej Jedynki, gdzie w niedzielę 6 sierpnia stanęło nasze plenerowe studio.
rozwiń zwiń