Pstrąg ojcowski - wizytówka kulinarnej małopolski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 15:00
Jego nautralnym środowiskiem są czyste wody zlokalizowane na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wędzony naturalnie, z użyciem drewna bukowego, co podkreśla jego wyjątkowy smak. W dzisiejszej audycji "Polska smakuje" mowa o rarytasie wśród polskich ryb - Pstrągu Ojcowskim.
Audio
  • Przysmaki Małopolski - pstrąg ojcowski i lokalne sery (Polska smakuje/Jedynka)
Pstrągzdjęcie ilustracyjne
Pstrąg/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/margouillat photo

Pstrągi potokowe hodowane w Ojcowskim Parku Narodowym posiadają wieloletnią tradycję. Pierwsza pstrągarnia powstała w 1935 roku z polecenia księżnej Ludwiki Czartoryskiej. Od 2014 roku Magda Węgiel razem z córką Agnieszką Sendor przejęły stawy hodowlane w niedługim czasie przywracając im dawną świetność.

Właścicielki mogą pochwalić się bardzo dobrymi ocenami warunków hodowli ryb. Klasa czystości wód w stawach wynosi 01. Proces produkcji oparty jest na tradycyjnych metodach, bez użycia technik przyspieszających przyrost wagi i wielkości ryby. Karmienie nie jest zmechanizowane. Również odławianie przeprowadzane jest w sposób tradycyjny. Ryby przeciągane w sieci nie są duszone i uszkadzane w trakcie odłowu. 

Pstrągarnia zlokalizowana w Ojcowskim Parku Narodowym docenia szlachetny smak ryb. Mięso podawane jest z naturalnymi przyprawami w towarzystwie win pochodzących z lokalnej produkcji.

Ojcowskie pstrągi posiadają szereg certyfikatów, dzięki którym klient może być pewny jakości zamawianej potrawy. Więcej na temat sposobu hodowli pstrąga ojcowskiego, a także doskonałych serach i wyjątkowej rasie krów hodowanych na terenie Małopolski w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Piotr Serafin (dyrektor Agencji Rynku Rolnego, oddział w Krakowie), Agnieszka Sendor (Ojcowski Park Narodowy, współwłaścicielka stawów pstrąga potokowego), Zofia Kołodziej (Serolandia - wyrób zakąsek serowych), Władysław Kapitan (wiceprezes spółdzielni mleczarskiej Limanowa)

Data emisji: 19.08.2017

Godzina emisji: 16.10

ac

Czytaj także

Dobroczynne właściwości polskich serów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 13:00
- Najzdrowszym wyborem są sery białe, twarogowe - zwłaszcza młode. Wybierać je należy najlepiej wiosną i z początkiem lata, w okresie rozkwitu ziół i bogatej w witaminy roślinności - radzi ekspert kulinarny Tomasz Jakubiak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska może pochwalić się potrawami z mięsa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:53
Mięso zawsze było produktem luksusowym. To dzisiaj spowszedniało. Polska ma w tej kulinarnej dziedzinie wiele do zaoferowania.
rozwiń zwiń