Piotrków Trybunalski kąpie się w piwie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:50
Historycznie Piotrków to jedno z ważniejszych miast jeśli chodzi o piwo. Ponieważ tam zbierały się sejmy koronne i trybunały, do miasta zjeżdżała tłumnie szlachta z całej Polski i coś musiała pić. Pito miody i piwo.
Audio
  • "Lato z Radiem" w Piotrkowie Trybunalskim (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" w Piotrkowie Trybunalskim odc.2 (Jedynka)
Piotrków Trybunalski
Piotrków TrybunalskiFoto: Shutterstock/Henryk Sadura

- Szacujemy, że w czasach I Rzeczypospolitej piwo warzono w co dziesiątym domu - mówi Kamil Cichecki. Obecnie znów modne staje się piwo domowe. Ale piwo może służyć nie tylko do picia. Jest wykorzystywane także do zabiegów upiększających. W Piotrkowie powstały łaźnie piwne. Chmiel z którego robi się piwo ma działanie podobne do rumianku, tylko dziesięć razy silniejsze.

Odwiedziliśmy również Centrum Edukacji Browarniczej, gdzie można dowiedzieć się, jak produkuje się piwo.

Zamek w Piotrkowie został wybudowany w latach 1511-1519 na potrzeby dworu króla Zygmunta Starego. Była to rezydencja królewska, dlatego zamku nie otoczono murami obronnymi. A warto go zwiedzić.

W Piotrkowie nagrywano część scen do filmu "Vabank". Miłośnicy kina mogą dowiedzieć się, które sceny i gdzie były kręcone. Zresztą "Vabank" to nie jedyny film z Piotrkowem w tle. Niemal każdy polski film, a i zagraniczne się zdarzały, miał swoje ujęcia z tego miasta. Utworzono nawet szlak "Filmowy Piotrków", który stale się rozrasta. Miasto tylko dwukrotnie było sobą, a w innych filmach udawało inne, nawet światowe metropolie. Jakie? Posłuchaj nagrań.

Odwiedziliśmy też żeński i męski zespół piłki ręcznej oraz młodych zapaśników. A wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek ujawnił najbliższe plany inwestycyjne.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Marta Januszewska i Roman Czejarek

Goście: Paweł Kędra (członek PTTK, pracownik Muzeum Historycznego na zamku w Piotrkowie Trybunalskim), Agnieszka Warchulińska (autorka książek mi.in. „Sekrety Piotrkowa”), Anna Wasilewska (zawodniczka), Karolina Sarnecka (bramkarka), Paulina Marszałek (rozgrywająca), Sylwia Klonowska (obrotowa), Rafał Przybylski (trener), Adam Pacześny (obrotowy), Stanisław Makowiejew (rozgrywający), Dmytro Zinchuk (trener), Kamil Cichecki (koordynator miasta piwowarów), Rafał Łybalski (Centrum Edukacji Browarniczej), Andrzej Kacperek (wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego), Piotr Stępień (trener zapasów), dr Paulina Krasnodębska (audiolog i foniatra), Błażej Cecota (kierownik Centrum Informacji Turystycznej)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 10.15 - 12.00

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum w Wieliczce - majestat starej kopalni

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 13:20
Trasa muzealna w kopalni soli w Wieliczce właśnie świętuje swoje 50. urodziny. - Muzeum było niezwykle nowoczesne, jego twórca, Alfons Długosz, zadbał o atrakcyjną ekspozycję, a także o to, by były tam sala kinowa i kawiarnia - mówi Piotr Chwalba z muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zabytki na liście pomników historii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 14:00
Od 1994 roku do dziś na listę trafiło 70 zabytków, ostatnie dziesięć obiektów ogłoszono w ubiegłym tygodniu. W audycji odwiedzamy cztery z nich. To miejsca, które każdy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
rozwiń zwiń