Ekstremalne zjawiska pogodowe staną się w Polsce normą?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 15:00
Tegoroczne lato nas nie rozpieszcza - przez kraj przetaczają się burze, nawałnice i wichury. Czy czeka nas zmiana klimatu? - Informacje o groźnych zjawiskach meteorologicznych pojawiały się już w XIX wieku - uspokaja synoptyk Małgorzata Tomczuk. 
Audio
  • Czy Polskę czekają zmiany klimatyczne? (Lato z Radiem/Jedynka)
Niszczycielska moc cyklonu (zdjęcie ilustracyjne)
Niszczycielska moc cyklonu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Ekspertka przekonuje, że gwałtowne, niszczące burze występują średnio co kilka lat i w naszym klimacie nie są niczym niespotykanym.

- Są to przeważnie bardzo rozległe układy, o których pamiętamy przez kilka lat. A jak zbliża się moment, że zaczynamy o nich zapominać, pojawia się kolejne takie zjawisko - mówi Małgorzata Tomczuk i przypomina, że gwałtowne burze miały w Polsce miejsce w 2009 roku. - Czytałam też o wydarzeniach z 1928 roku, kiedy wiatr przewracał nawet towarowe wagony kolejowe. To się zdarza - podkreśla.

Czym różni się praca synoptyka i klimatologia? Na jakiej podstawie przygotowywane są prognozy pogody? Dlaczego miejscem nietypowym pod względem zjawisk meteorologicznym jest Warszawa? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Małgorzata Tomczuk (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej)

Data emisji: 21.08.2017

Godzina emisji: 9.20

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IMGW zapewnia: ostrzegaliśmy o burzach w komunikatach pogodowych

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 11:46
We wszystkich prognozach z co najmniej dobowym wyprzedzeniem IMGW ostrzegało przed bardzo gwałtownymi burzami - zaznaczył Instytut w komunikacie. 11 sierpnia - jak przypomniał - tuż przed g. 14 wydał ostrzeżenia o burzach z gradem dla województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huragany i niszczycielskie burze i coraz częściej nawiedzają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 20:02
– Trudno udowodnić, że zmiany klimatyczne mają wpływ na gwałtowność burz – powiedział prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o gwałtownych i niszczycielskich zjawiskach atmosferycznych, które coraz częściej występują ta terenie naszego kraju. 
rozwiń zwiń