Łomża - nowoczesne miasto z długą historią

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 13:23
Naczelnik Józef Piłsudski mówił w 1920 roku, że nie byłoby "Cudu nad Wisłą", gdyby nie "Cud nad Narwią". „Lato z Radiem w sobotę (26.08) gości właśnie w Łomży.
Audio
Marta Januszewska i Roman Czejarek na ławeczce Hanki Bielickiej w Łomży
Marta Januszewska i Roman Czejarek na ławeczce Hanki Bielickiej w ŁomżyFoto: Marcin Nowak vel Nowakowski

O kontrofensywie znad Wieprza, Radzyminie, Ossowie i 15 sierpnia 1920 wie niemal każdy Polak. O Łomży wie niewielu. W lecie 1920 roku wszystkie główne siły został wycofane, żeby linie obronne ustanowić na linii Wisły. - Niewielki garnizon wraz z mieszkańcami Łomży przez trzy dni powstrzymywali o wiele większe siły bolszewickie, co umożliwiło głównym polskim siłom przeformowanie - mówi prof. Krzysztof Sychowicz.  

Po Łomży i okolicach słuchaczy oprowadza Remigiusz Konopko. Podkreślał, że Łomża, choć obecnie należy do województwa podlaskiego, to leży na północno-wschodnim Mazowszu. Przy okazji wyjaśnia, skąd jeleń w herbie Łomży i skąd wzięła się nazwa miasta.

A prezydent Mariusz Chrzanowski, jeden z najmłodszych prezydentów miast w Polsce, opowiada, co udało się zmienić w Łomży w ciągu minionych trzech lat, i co się pielęgnuje. Mówi, jak to jest być młodym i rządzić miastem.


W przyszłym roku Łomża będzie obchodziła 600. rocznicę nadania praw miejskich, a samo miasto istnieje ponad tysiąc lat. - Świadczy o tym wzgórze świętego Wawrzyńca i ślady pierwszych chrześcijan, i osada, i fundamenty kościoła, który był wtedy zbudowany - mówi wiceprezydent Agnieszka Muzyk.

Jeden z miejskich murali, których w przyszłym roku będzie już sześć, zostanie poświęcony Leonowi Kaliwodzie, z którym łączy się historia walk o niepodległość, a jednocześnie bardzo romantyczna historia.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Marta Januszewska i Roman Czejarek

Goście: Agnieszka Muzyk (wiceprezydent Łomży), prof. Krzysztof Sychowicz (historyk), Andrzej Modzelewski (dyrektor MOSiR), Remigiusz Konopko (przewodnik PTTK), Wanda Wakuska (działaczka społeczna, amazonka), Mariusz Chrzanowski (prezydent Łomży), Jan Miłosz-Zarzycki (dyrektor łomżyńskiej filharmonii), Łukasz Uściłowski (Prezes ŁKS 1926 Łomża), Przemysław Karwowski (artysta malarz), jarosław Antoniuk (dyrektor teatru w Łomży), dr Patrycja Załęska (lekarz dentysta), Aneta Jochna-Sekmistrz i Grzegorz Sekmistrz (Skiela Kapela)

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 9.15 - 12.00

ag/mz





Czytaj także

Tomaszów Lubelski - sacrum i wojna

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:11
20-tysięczne miasto położone wśród roztoczańskich lasów to kolejny przystanek na wakacyjnej trasie koncertowej Jedynki. W powietrzu jest tu więcej jodu niż nad morzem, a w okolicy można natknąć się na drewniane kościółki i cerkwie, a także pamiątki po wojennej przeszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śladami Lata z Radiem" - "Nasz Piotrków"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 17:10
W niedzielę (20.08) "Lato z Radiem" gra w Piotrkowie Trybunalskim. To średniej wielkości miasto, położone kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi. Na pierwszy rzut oka może wydawać się spokojne, może nawet nieco senne. Okazuje się jednak, że zamieszkuje je wielu pasjonatów, a każdy z nich postrzega miasto na swój własny sposób.
rozwiń zwiń