Badania kolonoskopowe mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 17:41
Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na rozwój raka jelita grubego jest wiek. Do innych, często wymianianych przyczyn rozwoju choroby zaliczyć można zmianę stylu życia - mówi specjalista ds. chorób wewnętrzynch dr Marek Bugajski.
Audio
  • Dr Marek Bugajski o profilaktyce i leczeniu raka jelita grubego (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SpeedKingz

Jak potwierdza ekspert, chorobę ciężko zdiagnozować na podstawie pojawiających się dolegliwości. - Choroba nie daje o sobie znać w pierwszym stadium choroby. Ból pojawia się w momencie, kiedy guz jest na tyle duży, że uniemożliwia trawienie treści pokarmowych w sposób prawidłowy. Guzy zlokalizowane w bliższej części jelita mogą długo nie dawać żadnych objawów - tłumaczy gość audycji.

Prowadzący audycję zapytał, czy ważny jest wywiad w rodzinie, który potwierdziłby ryzyko zachorowania na raka jelita. - Wiek, w którym zachorowała osoba w rodzinie jest bardzo ważny dla określenia możliwości dziedziczenia choroby. Jeżeli członka rodziny choroba dotknęła po siedemdziesiątym roku życia, oznacz to, że jest to tzw. "zachorowanie sporadyczne", które nie musi być dziedziczne. O genetycznym obciążeniu można mówić wtedy, kiedy  zachorowanie nastąpiło przed 60. rokiem życia. Ryzyko zachorowań wzrasta, kiedy liczba osób w rodzinie, którzy zmagali się z chorobą znaczna - mówi lekarz.

Ze specjalistą porozmawiamy na temat kolonoskopii. Jak wygląda badanie? W jaki sposób się do niego przygotować? O tym nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Dr Marek Bugajski (Centrum Onkologii, specjalista ds. chorób wewnętrznych, koordynator programu badań przesiewowych jelita grubego, endoskopista)

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 11.20

ac/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruch - sprzymierzeniec w walce z rakiem i cukrzycą

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 17:58
Goście Jedynki przekonują, że można wyćwiczyć swoje zdrowie i w przypadku różnych chorób ruch pod kontrolą lekarza może przynieść lepsze wyniki badań. Tzw. fitness medyczny jest zalecany również w przypadku chorób nowotworowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy naukowcy dokonali przełomu w poszukiwaniu szczepionek przeciwko rakowi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 12:57
Prof. Jacek Jemielity jest szefem zespołu, który dokonał komercjalizacji polskiego osiągnięcia naukowego. Wynalazek ten daje nowe możliwości opracowania terapii genowych dla zwalczania nowotworów złośliwych, a także regeneracji tkanek. O jednym z najgłośniejszych polskich osiągnięć naukowych ostatnich miesięcy prof. Jemielity opowiadał wraz z dr Joanną Kowalską z Zakładu Biofizyki Wydziału Fizyki UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta w chorobie nowotworowej. Ostatnia deska ratunku?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 12:49
Diagnoza o chorobie nowotworowej jest szokiem dla chorego i jego rodziny. Wiele osób stara się wtedy zmienić swoje życie, m.in. stosując odpowiednią dietę. Co zatem jeść, by czuć się lepiej?
rozwiń zwiń