"Lato z Radiem" odwiedziło alpaki u belgijskiego hrabiego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 13:00
Alpaki to zwierzęta przyjemne i przyjazne, jednak potrafią pokazać swój charakter. W Polsce są coraz chętniej hodowane, a w Krzeczynie Małym, miejscowości niedaleko Lubina, pielęgnacją tych zwierząt zajmuje się najprawdziwszy hrabia Charles de Nicolay.  
Audio
  • Lato z Radiem w Krzeczynie Małym cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Lato z Radiem w Krzeczynie Małym cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Lato z Radiem w Krzeczynie Małym cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Lato z Radiem w Krzeczynie Małym cz. 4 (Lato z Radiem/Jedynka)
Hodowla alpak w Krzeczynie Małym
Hodowla alpak w Krzeczynie Małym Foto: Polskie Radio

Gość w rozmowie z reporterką Małgorzatą Głogowską zdradził, dlaczego nazwany został "belgijskim" hrabią. - Moja rodzina przyjechała z Włoch, dokładniej z Florencji. Rodzina pracowała u francuskich królów w Paryżu, jednak gdy zaczęła się rewolucja i zaczęli "kroić głowy", to część rodziny wyjechała do Szwajcarii, a część do Belgii - powiedział Charles de Nicolay.

Hodowla liczy 41 aplak, 20 samic oraz 17 samców. Ciekawostką jest fakt, że wełna pochodząca z tego zwierzęcia ma drogocenne właściwości. - To jest jedna z najcenniejszych wełen na świecie, bo jest bardzo gładka w dotyku i jest bardzo ciepła, gdy jest zimno. Jest także hipoalergiczna - dodał właściciel. 

Francuski hrabia oprócz hodowli alpak jest od kilkunastu lat właścicielem barokowego pałacu znajdującego się na zachodnim krańcu wsi. Jego rodzina podjęła się restauracji zabytkowego pałacu. 

Jaka jest historia odnalezienia przez rodzinę hrabiego zabytkowego pałacu? Jak produkuje się kołdry z wełny alpaki? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Karolina Rożej 

Reporter: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 9.07.2019

Godzina emisji: 9-12

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wspólna Europa". Zapraszamy do Francji!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 10:56
Od zawsze czujemy się jej częścią, cieszymy się poczuciem wspólnoty, celebrujemy 15-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale czy rzeczywiście dobrze znamy się nawzajem? Co wiemy o swoich bliższych i dalszych sąsiadach, jak ich postrzegamy, jak oni widzą nas? Gośćmi pierwszej audycji z cyklu "Wspólna Europa" byli dr Christine Martinez oraz dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń