"Lato z Radiem" pod Grunwaldem. Czy Polacy pokonają Krzyżaków?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:30
Na polach Grunwaldu naprzeciwko siebie ponownie staną wojska króla Władysława Jagiełły i wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Urlicha von Jungingena. Przygotowaniom do rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku przyglądało się "Lato z Radiem".
Audio
  • "Lato z Radiem" spod Grunwaldu. Część 3 (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" spod Grunwaldu. Część 2 (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" spod Grunwaldu. Część 1 (Jedynka)
Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem
Rekonstrukcja bitwy pod GrunwaldemFoto: shutterstock

Dziś o godz. 15.00 odbędzie się 22. inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Jak co roku cieszy się ona ogromną popularnością wśród rekonstruktorów, jak i turystów. Przygotowania do inscenizacji rozpoczęły się dużo wcześniej.

Jacek Szymański wciela się w powstać króla Władysława Jagiełły od samego początku. Czy zatem nadal czuje tę adrenalinę związaną z bitwą? - Tutaj nie może być rutyny, bo ona zabija. Dla mnie jest to pasja i wielki honor, że stoję na czele tych wspaniałych ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj, żeby stać się wojskiem i wylewać poty w celu uświetnienia tego dnia. To jest ich zasługa, ja jestem tylko w pobliżu - powiedział "teraźniejszy" król Władysław Jagiełło.

Ważną rolę pełnią również turyści, którzy pola Grunwaldu odwiedzają bardzo tłumnie. Najchętniej wykonują zdjęcia przy Pomniku Grunwaldzkim i ruinach kaplicy pobitewnej. - To są miejsca namacalne, szczególnie właśnie ruiny. W latach 80. i 90. były prowadzone badania archeologiczne i odnaleziono szkielety rycerzy, którzy walczyli pod Grunwaldem. Podczas badań pokazano nie tylko jak rycerze zginęli, ale okazało się, że byli też obdarci z ubrań - słyszymy od Jarosława Maleckiego, historyka z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Michał Kopczyński wykonuje obowiązki płatnerza, który zajmuje się wyrobem uzbrojenia ochronnego i zaczepnego. Z nim także porozmawiała ekipa "Lata z Radiem". - W średniowieczu, jak i teraz na inscenizacji nie można wejść na bitwę bez hełmu. Głowa jest dość ważna dla człowieka. Tak samo należy założyć opancerzenie rąk i torsu. Jeśli nie ma się tarczy, trzeba mieć chociaż jakiś prosty napierśnik. Życia szkoda, więc lepiej zapobiegać niż później leczyć się lub straszyć z zaświatów - tłumaczy rozmówca Jedynki.

Z kolei dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem opowiedział nam, na jakich źródłach opierają się rekonstruktorzy podczas organizacji całego wydarzenia, natomiast Waldemar Krzyżewski i Kamil Królikowski jak kiedyś leczyło się konie.

Czy w tym roku Krzyżacy znowu przegrają? - Nawet jeśli pojawiłaby się chęć zmiany dziejów, to taka możliwość jest mało realna. Jednak opinia publiczna jest zasadniczo po stronie króla Władysława - odpowiedział jeszcze przed bitwą Jarek Struczyński, który po raz kolejny został Urlichem von Jungingenem.

Z czego w średniowieczu wyrabiało się atrament i co niesie ze sobą sztuka ręcznego, pięknego pisania? O tym kaligrafka Barbara Bodziony. Nasza reporterka porozmawiała również z sokolnikiem Patrykiem Cichockim i Mirosławem Kropińskim "Ijon" z chorągwi kuglarzy, który zdradził jak przed laty wyglądały obozowe zabawy.

Co Grunwald ma wspólnego z "Grą o Tron"? Jak wygląda uczta przed bitwą? Gdzie tak naprawdę rozpoczęła się bitwa? Czy białogłowe pojawiają się w obozie Krzyżaków? Kto może zostać sokolnikiem?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Marta Januszewska

Goście: Jacek Szymański (król Władysław Jagiełło), Jarosław Malecki (Muzeum Bitwy pod Grunwaldem), Michał Kopczyński (płatnerz), dr Szymon Drej (dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem), Waldemar Krzyżewski (konował), Kamil Królikowski (konował), Jarek Struczyński (Urlich von Jungingen), Barbara Bodziony (kaligraf, iluminator), Patryk Cichocki (sokolnik, Grupa Szpon i Miecz), Mirosław Kropiński „Ijon” (dowódca chorągwi kuglarzy)

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 9.13

DS

Czytaj także

Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 05:49
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagiełło. Litwin, który obudził polski patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 05:35
635 lat temu w katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Władysława Jagiełły, po tym gdy miesiąc wcześniej został wybrany królem przez polską szlachtę. Spędził na tronie następne 48 lat.
rozwiń zwiń