"Lato z Radiem" w MPW. Dlaczego powstańcy byli wspaniałymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 14:43
"Lato z Radiem" wybrało się do Muzeum Powstania Warszawskiego, aby porozmawiać o ludziach, którzy 75 lat temu walczyły o wolność naszego narodu. Kim byli "roznosiciele radości"? Jak Niemcy reagowali na piosenki Mieczysława Fogga? Czy powstańcy nie bali się ryzyka?
Audio
  • Goście w rozmowie o Powstaniu Warszawskim: Andrzej Lajer, Szymon Niedziela, Joanna Strasz, Anna Cywińska (Lato z radiem/Jedynka)

Prowadząca audycję Małgorzata Raducha spotkała w Sali pod Liberatorem powstańca Andrzeja Lajera, który ze zdumieniem przyglądał się pewnemu zdjęciu. Mężczyzna opowiedział o tym, jak wyglądały początki Powstania Warszawskiego. Wspomniał również rozmowę z żołnierzem Armii Krajowej Obwodu Wileńskiego. Powiedział, że "pomimo ryzyka, duch powstania był czymś wspaniałym" - Wtedy poczułem, że mogę robić co chcę - mówił kombatant.

Michał Fogg opowiedział o swoim pradziadku Mieczysławie Foggu, który swoim śpiewaniem podtrzymywał obywateli na duchu. - Pradziadek w trakcie Powstania Warszawskiego występował w kawiarniach doprowadzając swoim śpiewem okupantów do "szewskiej pasji" - powiedział.

Prowadząca porozmawiała także z Szymonem Niedzielą o muzyce, jaka wybrzmiewała w czasach powstania. - Muzyka i śpiew odegrały ogromną rolę i były również elementem walki - ocenił.

Joanna Strasz z Muzeum Powstania Warszawskiego wyjaśniła, czym była Radiostacja Błyskawica i jak działała. - Błyskawica rozpoczęła nadawanie 8 sierpnia, ale jej dostarczenie do Biura Informacji i Propagandy się nie powiodło, a ukryta w szopie Radiostacja zamokła - powiedziała Joanna Strasz. Po osuszeniu "Błyskawicy" ruszyła pierwsza audycja, która miała charakter informacyjny. - Radiostacja Błyskawica była radiem propagandowym - dodała.

Przewodniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Cywińska wspomniała tzw. pocztę polową, czyli harcerzy, o których mówiono "roznosiciele radości". - W 10. dniu powstania harcerze zaczęli roznosić po domach meldunki i rozkazy. Była to najlepiej zorganizowana instytucja w czasach Powstania Warszawskiego Poczta polowa - przyznała.

Jak brzmiały pieśni z czasów Powstania Warszawskiego: "Sanitariuszka Małgorzatka", "Pałacyk Michla", "Hej chłopcy, bagnet na broń!"? Jaki zasięg miała Radiostacja Błyskawica? Jaka atmosfera panowała przed wybuchem powstania?

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

Zapraszamy do serwisu specjalnego: powstaniewarszawskie.polskieradio.pl

.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Reporter: Małgorzata Raducha

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

K.A


Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda odznaczył powstańców

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 17:10
- Choć Powstanie Warszawskie nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, to także dzięki bohaterstwu powstańców możliwe było odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności pod koniec XX w. - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu zrywu.
rozwiń zwiń