Słodkiego, miłego ciacha

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 11:51
Dawniej cukier był taką samą przyprawą, jak szafran, gałka muszkatołowa, czy pieprz. Używano go nawet do polewek i do mięsiwa. Ale tak od XVIII w. zaczęło się to zmieniać, dzięki czemu mamy w popularnych książkach kucharskich Marii Disslowej, czy sławnej Lucyny Ćwierczakiewiczowej niezliczone ciasta, baby, domowe lody, słodkie sosy, makaroniki i inne "ptifurki".

A jeśli sięgnąć do domowych zasobów spisywanych w kajetach i gdzieś na obrzeżach domowych diariuszy zapisków naszych babek, okaże się, jak wiele znakomitych przepisów, czy prostych porad kuchennych tam znajdziemy!

Furda internet - babcia rządzi! Nikt, tak jak ona nie wiedział, do czego w kuchni poza wypiekami może służyć sodka, cytryna, czy ocet. Pod niczyją ręką tak okazale nie wyrastały strucle drożdżowe i biszkopty. Dlatego dzisiaj słodkie rządzi, bo odrobina słodyczy wyzwala w nas serotoninę i pomysłowość: a może by tak rzucić wszystko i zostać cukiernikiem?

Małgorzata Raduch proponuje ciasto cytrynowe.


Zobacz więcej na temat: Małgorzata Raducha kuchnia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radio od kuchni - czyli kulinarne propozycje Małgorzaty Raduchy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 13:45
Słuchacze radiowej Jedynki nie od dziś mogą rozkoszować się kulinarnymi propozycjami Małgorzaty Raduchy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smaki Lata z Radiem. Pieprz i sól

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 13:16
Cytując Kasię Kowalską myślę sobie o czasach słusznie minionych, gdy sól i pieprz, oraz ziele angielskie i liść bobkowy były jedynymi dostępnymi i używanymi przyprawami. A teraz samych papryk jest wiele, nie mówiąc o innych równie aromatycznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smaki Lata z Radiem. Kanapka nasza powszednia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 11:00
Ranny pośpiech zabija myślenie nie tylko o tym, co zdrowe, ale nawet co urozmaiciłoby nasz pierwszy posiłek. A przecież nie tylko kostki topione / bleee.../, czy masło nadają się jako smarowidełko do chleba! Polecam zrobienie guacamole - czas nie więcej, niż 10 minut, a zapasik trzymany w lodówce da nam poczucie wejścia w rolę kulinarnego czeladnika. A od niego do mistrza niedaleka droga! 
rozwiń zwiń