"Lato z Radiem"! Program 1 w Solcu Kujawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 13:53
W Solcu Kujawskim bije serce radiowej Jedynki, gdyż właśnie tam stoją dwa maszty, za pośrednictwem których jest nadawany Program 1 Polskiego Radia na falach długich. Ale główną atrakcją jest JuraPark, gdzie można podziwiać rzeźby przedstawiające dinozaury i przy okazji dowiedzieć się wiele o zwyczajach tych niezwykłych zwierząt, które wymarły miliony lat temu.
Roman Czejarek w JuraPark w Solcu Kujawskim
Roman Czejarek w JuraPark w Solcu KujawskimFoto: Roman Czejarek/Polskie Radio

Ryszard Głuszec, przewodnik, przyznaje, że dinozaury roślinożerne, były duże, ale głupiutkie. - One miały w życiu trzy zadania. Najeść się, nie dać się zjeść i rozmnażać się - mówi gość radiowej Jedynki.

 Za to dinozaury drapieżne były inteligentniejsze, a ich mózg był zdecydowanie większy niż u roślinożerców. - Naukowcy określają, że ich inteligencja mogła wynosić nawet do 20 procent inteligencji człowieka - podkreśla.


Odwiedziliśmy też Ośrodek Rehabilitacji dla Jeży, choć akurat podczas wizyty "Lata z Radiem" jeże spały. Bo to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia, budzą się ok. godz. 20, a zasypiają o godz. 4-5 rano. Tomasz Guzowski podkreśla, że ośrodek jest czynny całą dobę. - Jeżeli jeż przeżywa jakąś tragedię, to potrzebna jest błyskawiczna reakcja - mówi. Zwraca uwagę, że ze względów fizjologicznych jeż musi mieć ciepło, bo jeśli jest zbyt zimno, jeż zasypia i hibernuje. Zwierzątko kiepsko widzi, ale ma doskonały słuch i węch. I oczywiście kolce, które stroszy, kiedy czuje się zagrożone.


Posłuchaj
38:24 2020_06_22 09_12_50_PR1_lato_z_radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Solcu Kujawskim cz. 1 (Jedynka)

Posłuchaj
28:49 2020_06_22 10_11_25_PR1_lato_z_radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Solcu Kujawskim cz. 2 (Jedynka)

Posłuchaj
38:54 2020_06_22 11_12_09_PR1_lato_z_radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Solcu Kujawskim cz. 3 (Jedynka)

 

Radiowa Jedynka w Kampinoskim Parku Narodowym

- Wszystkie parki narodowe są wyjątkowe, ale Kampinoski Park Narodowy jest najbardziej wyjątkowy wśród tych wyjątkowych - powiedział dyrektor KPN Mirosław Markowski.

Kampinoski Park Narodowy - jak opowiedział Maciej Szajowski - edukator, fotograf, przewodnik - został utworzony 16 stycznia 1959 roku dzięki staraniom Jadwigi i Romana Kobendzów. Położony jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy.

Powierzchnia parku wynosi 38 544,33 ha, z czego 72,40 ha przypada na Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach (woj. łódzkie). Wokół parku rozciąga się strefa ochronna o areale 37 756 ha. W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej.

Kampinoski Park Narodowy jest jedną z najważniejszych ostoi fauny niżu polskiego. Szacuje się, że może tutaj występować połowa, czyli ok. 16,5 tys., rodzimych gatunków zwierząt. Największym z 50 gatunków ssaków jest łoś, będący symbolem KPN.

- Łoś zniknął z terenu Puszczy Kampinowskiej na początku XIX wieku z powodu działalności człowieka. Dzięki determinacji dawnych leśników i naukowców zwierzę to wróciło tutaj. Łoś to symbol zwycięstwa, udanej reintrodukcji. Obecnie na terenie parku żyje ponad 400 osobników - podkreśliła Beata Bąk, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Granicy.

Jak odróżnić byka od klępy? Co to są łopaty? To wyjaśnił dr Adam Olszewski, kierownik Stacji Monitoringu Przyrodniczego "Kampinos".

Ze względu na wartości przyrodnicze oraz znaczenie społeczne w 2000 roku Kampinoski Park Narodowy wraz ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery pod nazwą "Puszcza Kampinoska".

Odwiedzający park - jak wskazała Katarzyna Mikrut, specjalistka ds. udostępniania KPN - mają do dyspozycji m.in. 350 km szlaków turystycznych pieszych, 200-kilometrowy szlak rowerowy, trasy konne i kilkanaście polan wypoczynkowych.

Jak powinniśmy się zachowywać w Kampinoskim Parku Narodowym? Zasadami podzieliła się ze Słuchaczami Programu 1 Polskiego Radia edukatorka Dorota Matuszyk.

Co ma wspólnego wojsko z Kampinosem? I jak w tej historii znalazł się nietoperz? Na te pytania odpowiedział dr Karol Kram, pracownik naukowy KPN. Dlaczego warto chronić bagna? O tym opowiedziała z kolei geolog, hydrolog Anna Andrzejewska. 

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin!

Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Trasa podróży szlakiem Turystycznej Listy Przebojów PL będzie liczyć kilkadziesiąt miejsc w całej Polsce. W kolejnych dniach i tygodniach dziennikarze odwiedzą atrakcje znajdujące się m.in. w Solcu Kujawskim, Liwie, Kowarach, Lublinie, Władzinie, Bukownie i Łodzi.

Lato z Radiem  

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadził: Daniel Wydrych

Goście: Krystian Szot (szef JuraParku), Ryszard Głuszec (przewodnik przewodników), Tomasz Guzowski (Ośrodek Rehabilitacji dla Jeży)

Data emisji: 22.06.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

ag

Czytaj także

Smok Wawelski i inne polskie dinozaury

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 14:06
Historia polskich dinozaurów zaczęła się w Bałtowie, w Górach Świętokrzyskich, gdzie pierwsze ślady prehistorycznych gadów odkryto w 1959 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powrócisz tu... czyli Irena Santor i Solec Kujawski"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 12:26
- Pozwoliłam państwu, którzy redagowali książkę "Powrócisz tu... czyli Irena Santor i Solec Kujawski" zajrzeć do wszystkich moich pamiątek i z tego ją zredagować. Tych pamiątek nie było jednak wiele, bo często się przeprowadzałam - mówi w "Czterech porach roku" pierwsza dama polskiej piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowe Centrum Nadawcze świętuje 20. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:55
20 lat temu na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego uruchomiono Radiowe Centrum Nadawcze. Niektórzy mówią, że to właśnie tam bije serce Polskiego Radia i Programu 1. Dlaczego jest tak ważne, żeby radiowa Jedynka była dostępna także na falach długich? Jakie były trudności przy powstawaniu masztów w Solcu Kujawskim?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem 2020 - KONCERTY

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:37
Tegoroczne Lato z Radiem to także koncerty online i na antenie. W ramach naszych spotkań w każdy wtorek pojawi się inna gwiazda muzyczna, a słuchacze będą mogli obejrzeć koncert na stronie oraz w mediach społecznościowych Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyczna Lista Przebojów PL

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 18:09
To lista najciekawszych miejsc w Polsce, którą tworzą Państwo, czyli słuchacze Jedynki. W każdy piątek na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezentujemy najnowsze notowanie.
rozwiń zwiń