"Lato z Radiem": uroki ziemi Suwalskiej. Zapraszamy do stołu!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 11:58
Ziemia Suwalska to nie tylko piękny region, ale też pełen wyjątkowych smaków! Smażona stynka, zupa z pokrzywy, najlepsze na świecie kartacze. Tatarskie czebureki krymskie i stulistnik. Sery - z czarnuszką, czosnkiem, kozieradką. Takie pyszności tylko u Nas. 
Kartacze czy cepeliny? Które bardziej Państwu smakują?
Kartacze czy cepeliny? Które bardziej Państwu smakują?Foto: Dar1930/shutterstock.com

W "Lecie z Radiem" najpierw popróbowaliśmy tatarskich smaków. Jak wyjaśnił Aleksander Popławski, polski Tatar, Tatarzy na Suwalszczyznę przybyli z wojskami carskimi. - Tu się osiedlili. Ich główne skupisko było w Raczkach. Zajmowali się rzemiosłem, garbowaniem skór, podkuwaniem koni. Teraz mieszka tu dosłownie parę tatarskich rodzin - powiedział gość Małgorzaty Raduchy. Przetrwały tradycje i... przepisy.

Kuchnia tatarska nie jest prosta, do tego jest czasochłonna. - Głównie są to dania mięsne, zawijane w ciasto pierogowe. Dania wymagające duszenia, z wołowiny, jagnięciny - wskazał Popławski. 

- Głównym daniem, którym raczyli nas w domu rodzice czy dziadkowie, to są kołduny, czyli pierożki z nadzieniem jagnięcym albo wołowym, podawane w rosole. Są też czebureki krymskie z ciasta, w środku z mięskiem i stulistnik - ciasto makaronowe, przekładane warstwowo mięsem, serem albo owocami, zawinięte w rulon i pieczone w prodiżu. Jeszcze jest azu - gulasz tatarski z wołowiny - wymienił.

. 
Fot. Lato z Radiem/Jedynka

Czym się różnią kartacze od cepelinów?

W miejscowości Raczki spotkaliśmy się z Leokadią Chmielewską. Ucięliśmy sobie pogawędkę, z której dowiedzieliśmy się, że kartacze są robione z surowych tarkowanych ziemniaków a cepeliny to połączenia surowych i gotowanych ziemniaków, dzięki czemu są miękkie. Gość Jedynki zauważyła, że "nie każdy jednak lubi takie miękkie". Kartacze z surowych ziemniaków ładnie się odsmażają i lepiej przechowują. 

- Ja na 40-50 kartaczy kupuję 2-2,5 kg łopatki i kilogram udźca z indyka. Mięso mieszam z przyprawami, czosnkiem. Odkładam na dwie-trzy godziny. Następnie formuję kartacze i gotuję je gdzieś tak 50 minut. Potem jeszcze robimy zasmażkę, kładziemy dużo boczku, cebulę. Starzy ludzie jedzą kartacze z zupą - wodą, która zostaje z ich gotowania - przyznała. Dlaczego właśnie w Raczkach można zjeść najlepsze kartacze?

A czym się różni kapusta kiszona od kwaszonej? - A to jest proste, jak rogal - podkreśliła pani Leokadia. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której gość podała także przykłady pysznych suwalskich zup (dla tych, co jednak się nie skuszą na wodę po kartaczach ze skwarkami). 

Sery, które zachwyciły Francuzów

Następnie udaliśmy się na północ, do Wiżajn. W tej miejscowości działają cudowne kobiety, które się stowarzyszyły pod nazwą "Macierzanka" i produkują ser podpuszczkowy Wiżajny i Rutka Tartak.

Ser wytwarzany jest z mleka krowiego świeżego, niepasteryzowanego. Mleko jest ścinane naturalną podpuszczką. Powstały skrzep jest cięty, odsączany, formowany i solony. Młody ser ma delikatny smak, który w trakcie dojrzewania nabiera intensywności. Zapach jest dość intensywny, może być wzbogacony aromatem miejscowych ziół lub wędzony. Ser podpuszczkowy dojrzewający wędzony Wiżajny jest uznanym produktem regionalnym wpisanym na Listę Produktów Tradycyjnych. 

Nam o produkcji serów opowiedzieli Jolanta i Benedykt Falęccy. - Tradycja robienia serów ma ponad sto lat, każdy robił je dla siebie aż przyjechali do nas w odwiedziny Francuzi i stwierdzili, że nasze sery są bardzo dobre. Zawiązało się Stowarzyszenie - wytłumaczyła pani Jolanta. -  Ja sery wędzone robię śmietankowe, z czosnkiem, czarnuszką, kozieradką, orzechem włoskim. Wędzimy je drzewem olszyny, 10-12 godzin. Z 20 litrów mleka wychodzi jeden serek - powiedziała.

. 
. 
Fot. Lato z Radiem/Jedynka

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

Tytuł audycji: Smaki Lata / Lato z Radiem 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Małgorzata Raducha

Goście: Aleksander Popławski, Leokadia Chmielewska oraz Jolanta i Benedykt Falęccy

Data emisji: 24.06.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

kk

Czytaj także

Wystartowało "Lato z Radiem"! Program 1 w Kampinoskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 12:00
Na antenie radiowej Jedynki znów zabrzmiała radosna "Polka Dziadek", niezmiennie, od blisko 50 lat, sygnalizująca początek wakacji i kultowej audycji "Lato z Radiem". W audycji opowiedzieliśmy o najcenniejszym pod względem przyrodniczym miejscu na Mazowszu - Kampinoskim Parku Narodowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem"! Program 1 w Solcu Kujawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 13:53
W Solcu Kujawskim bije serce radiowej Jedynki, gdyż właśnie tam stoją dwa maszty, za pośrednictwem których jest nadawany Program 1 Polskiego Radia na falach długich. Ale główną atrakcją jest JuraPark, gdzie można podziwiać rzeźby przedstawiające dinozaury i przy okazji dowiedzieć się wiele o zwyczajach tych niezwykłych zwierząt, które wymarły miliony lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tutaj łączą się dwa światy" - "Lato z Radiem" na zamku w Liwie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:03
Zamek powstał w XV wieku. W roku 1963 r. powstało muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Do tego urokliwego miejsca zawitała Marta Januszewska, która wraz ze słuchaczami "Lata z Radiem" zwiedziła dawną warownię. 
rozwiń zwiń