"Lato z Radiem": kulinarna podróż do słonecznej Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 12:00
Chinkali, chaczapuri, chleb szoti, granaty, świeża kolendra, lemoniada estragonowa. Za co Polacy pokochali kuchnię gruzińską? 
Audio
  • "Lato z Radiem": kulinarna podróż do słonecznej Gruzji - cz. 1
  • "Lato z Radiem": kulinarna podróż do słonecznej Gruzji - cz. 2
  • "Lato z Radiem": kulinarna podróż do słonecznej Gruzji - cz. 3
Chinkali
ChinkaliFoto: Slawomir Fajer/shutterstock.com

W audycji "Lato z Radiem" wspólnie z Małgorzatą Raduchą odwiedziliśmy Lianę i Davida Gamtsemlidze, Gruzinów, którzy przed laty zamieszkali w Polsce i otworzyli jedną z pierwszych gruzińskich restauracji w naszym kraju. Zajrzeliśmy im do... garnków.

. 
Kuchnia gruzińska. Fot. Ratov Maxim/shutterstock.com


Minimum 18 zakładek

Czy w Polsce możemy się w pełni cieszyć smakami Gruzji? Czy jest jakaś gruzińska potrawa, której - ze względu na brak produktów - nie da się zrobić w naszym kraju?

David Gamtsemlidze przekonuje, że polskie produkty są bardzo dobrej jakości. - Polacy produkują nawet świeżą kolendrę. A jagnięcina jest w ogóle rewelacyjna. Nie ma przykrego zapachu, jest bardzo smaczna - wskazał i dodał, że z Gruzji "ściąga" przyprawy m.in. chmeli-suneli i kozieradkę, bo ta gruzińska smakuje zupełnie inaczej a jest niezwykle istotnym składnikiem popularnej gęstej, gulaszowej zupy charczo.

. 
Charczo. Fot. Emma Grimberg/shutterstock.com

Podobnym uwielbieniem cieszą się chinkali (duże pierogi wypełnione tłustym mięsem i bulionem). O liczbie zakładek na pierożku krążą legendy. Ile ich powinno być? - Minimum 18 - podkreśliła Liana Gamtsemlidze. - Wymagający mówią, że 25 - dodał jej mąż.

W audycji zdradziliśmy przepis na przystawki po gruzińsku - kolorowe roladki. Pastę z mielonych orzechów włoskich, czosnku, kozieradki, szafranu, przyprawy chmeli-suneli, odrobiny soli i octu zawijamy w kawałki blanszowanej papryki lub plastry przysmażonego bakłażana. Do tego nieodzowna kolendra i pestki z granatu.

. 
Roladki. Fot. Yulia Grigoryeva/shutterstock.com

Nie tylko jedzenie

Równie ważny co sama uczta jest jej mistrz - tamada. Tworzy on atmosferę imprezy - wygłasza specjalnie przygotowane toasty i wypowiada kluczowe słowo "gaumardżos", po którym biesiadnicy mogą wychylić kieliszek wina. Może nim zostać osoba szanowana, lubiana, elokwentna i z poczuciem humoru.

Nasi goście - Liana i David Gamtsemlidze - mają zdecydowanie inne spojrzenie na tę funkcję. Pan David jest w tej kwestii bardzo konserwatywny, z kolei według pani Liany mistrzem może być współcześnie kobieta. - To jest tak piękna misja, że no dobrze, niech wykonują ją mężczyźni - ostatecznie zgodziła się.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

Tytuł audycji: Smaki Lata / Lato z Radiem 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Małgorzata Raducha

Goście: Liana i David Gamtsemlidze

Data emisji: 2.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lato z Radiem": uroki ziemi Suwalskiej. Zapraszamy do stołu!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 11:58
Ziemia Suwalska to nie tylko piękny region, ale też pełen wyjątkowych smaków! Smażona stynka, zupa z pokrzywy, najlepsze na świecie kartacze. Tatarskie czebureki krymskie i stulistnik. Sery - z czarnuszką, czosnkiem, kozieradką. Takie pyszności tylko u Nas. 
rozwiń zwiń