sanah muzyczną gwiazdą Lata z Radiem 2020

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 21:30
Nazywana jest "muzycznym objawieniem" i "nadzieją polskiego popu". Szturmem podbija rynek. Komponuje, gra, pisze teksty i śpiewa. Jej debiutancki album właśnie otrzymał status Złotej Płyty. Na wakacyjnej scenie Programu 1 Polskiego Radia zagrała sanah. 
Koncert sanah
Koncert sanahFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

sanah to artystyczny pseudonim Zuzanny Jurczak, który powstał od angielskiej wersji imienia "Susannah". Artystka naukę gry na skrzypcach rozpoczęła, gdy miała siedem lat. Uczyła się także gry na pianinie. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Swoje pierwsze autorskie piosenki wydała w 2019 roku. Za minialbum pt. "Ja na imię niewidzialna mam" otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii "Album alternatywny roku". Na początku maja br. ukazała się jej debiutancka płyta pt. "Królowa dram", która - według oficjalnej listy sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video OLiS - jest w tej chwili najlepiej sprzedającym się krążkiem w kraju. Album był również nominowany do Fryderyka ("Debiut roku").

- Wtorkowy koncert podczas "Lata z Radiem" będzie jednym z pierwszych, który zagram wraz z całym zespołem od premiery mojej debiutanckiej płyty. Tym bardziej cieszę się, że kilka dni po zdobyciu za nią Złotej Płyty, Słuchaczom radiowej Jedynki zaprezentujemy koncertowe wersje utworów: "Szampan", "Melodia" czy "Siebie zapytasz" - mówiła sanah przed koncertem.

Artystka wykonuje muzykę z pogranicza indie pop i art pop, którą w niezwykle zgrabny, lekki i przebojowy sposób łączy z nierzadko ironicznymi, sarkastycznymi wręcz i przepełnionymi grą słów tekstami, dotyczącymi życia młodych ludzi oraz szeroko pojętych relacji. I jak mało kto trafnie komentuje "dramy", które spotykają każdego z nas. Pisze również teksty dla innych muzyków. Jest m.in. współautorką piosenki "Kłopoty" Natalii Zastępy czy "Half of My Heart" Roksany Węgiel.

sanah zachwyciła samego Dawida Podsiadłę, który podczas jednego z występów zaśpiewał cover utworu "Cząstka". Artystka odwdzięczyła się nagraniem kompilacji największych hitów wokalisty o przewrotnym tytule "Projekt nieznajomy nie kłamie", który wyróżniono nominacją do Fryderyka. "Lubię tworzyć to, czego nikt się po mnie nie spodziewa" - przyznała podczas jednego z wywiadów.

We wtorek (7.07) o godz. 20.00 można było wysłuchać koncertu sanah - w formie streamingu wideo - na stronach: jedynka.polskieradio.pl, latozradiem.pl, na portalu polskieradio.pl i w mediach społecznościowych Programu 1 Polskiego Radia. Z kolei w piątek (10.07) o godz. 20.00 koncert został wyemitowany na antenie radiowej Jedynki w ramach audycji "Tu jest muzyka".


. .