Pies a wakacje. Zabierać czworonoga ze sobą czy znaleźć kogoś, kto się nim zaopiekuje?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 12:24
Psu przede wszystkim musimy zapewnić bezpieczeństwo w trasie, niezależnie od środka transportu, który wybierzemy. A co jeśli nasz podopieczny, mimo naszych wysiłków, nie lubi, boi się podróżować? Może dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie dla niego miejsca w hotelu dla czworonogów?
Pies na wakacjach
Pies na wakacjachFoto: gorillaimages/shutterstock.com

Posłuchaj
04:17 [ PR1]PR1 (mp3) 8 lipiec 2020 09_47_09.mp3 Pies a wakacje. Zabierać czworonoga ze sobą czy znaleźć kogoś, kto się nim zaopiekuje? (Lato z Radiem/Jedynka)

 

Podjęliśmy decyzję - pies jedzie z nami na wakacje. Co zrobić, by podróż była dla niego bezpieczna i jak najmniej stresująca?

Pociąg lepszy dla psów niż samochód?

Jak powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Gonera, behawiorystka i instruktorka tresury, jeśli na urlop jedziemy samochodem mamy do wyboru wiele opcji, które zapewnią czworonogowi bezpieczeństwo, od specjalnych klatek transportowych po bardzo popularne pasy bezpieczeństwa dla psów.

Jak powinno wyglądać przygotowanie pieska do długiej trasy? - Czworonogi bardzo często boją się podróży samochodem, bo rzadko jeżdżą z nami autem. To dla nich coś nowego, coś nieznanego. My też, będąc na ich miejscu, byśmy się bali - zauważyła specjalistka.

- Przed wyjazdem weźmy się za tzw. odczulanie - co drugi dzień ładujemy delikwenta do samochodu, jeździmy dookoła osiedla przez 15 minut. Psina widzi, że wchodzi i wychodzi z auta, nic szczególnego się nie dzieje, świat się nie zmienia. Nie oczekujemy, że pies będzie lubił jeździć, jeśli nigdy tego nie robił - zaznaczyła.

Już w trasie pamiętajmy o robieniu przystanków. Pies musi wyjść, odetchnąć, załatwić się, napić się wody.

A jak zwierzaki znoszą podróż pociągiem? - Z moich doświadczeń wynika, że psy znacznie lepiej tolerują pociągi i ich miarowy stukot niż gwałtowne metro, tramwaje, autobusy. Podróże pociągiem, wbrew pozorom i naszym obawom, często kończą się tak, że zwierzę je przesypia - zwróciła uwagę.

Jednak wciąż, wybierając taką opcję, musimy pamiętać o tym, by wziąć pod uwagę możliwości naszego podopiecznego. Zwierzę musi się choćby załatwiać, więc nie serwujemy mu wielogodzinnej podróży.

Psy, tak, jak ludzie, mogą mieć chorobę lokomocyjną. Warto więc przed wyruszeniem w trasę zasięgnąć rady weterynarza, jak sobie z tym problem poradzić farmakologicznie.

Profil: Portal Zdrowie Psa i Kota

Czy psi hotel to dobre rozwiązanie?

Są psy, które po prostu nie lubią podróżować i z tym też trzeba się liczyć. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie dla czworonoga miejsca w specjalnym hotelu.

Katarzyna Gonera przyznała, że często na sugestię, że Reksia czy Azora można oddać pod profesjonalną opiekę do psiego hotelu, ludzie reagują różnie. - Ja jestem fanką takiego rozwiązania, że rodzina, która ma psa, ma tzw. swoje psie miejsce, swój psi hotel. Fajnie, gdy psiak pozna to miejsce, kiedy jest jeszcze szczeniakiem - wskazała.

Podkreśliła, że hotele dla czworonogów prowadzone są przez osoby z ogromnym sercem, umiejętnościami i wiedzą. Obiekty te posiadają odpowiednią infrastrukturę. - By te nasze psy spędziły wakacje - śmiem twierdzić - dużo lepiej niż chodząc z nami po zatłoczonych, gorących ulicach na przykład Chorwacji - stwierdziła.

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze Jedynki wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w kraju. To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależy od Słuchaczy biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL!

TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Autorka materiału: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 8.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

kk

Czytaj także

Wakacje z pupilem. Jak je zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:11
Urlop z pupilem, wspólna podróż czy tymczasowa opieka? Zanim zdecydujemy się na wakacje, sprawdźmy, co będzie dobre dla naszego zwierzaka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudze chwalicie, swego nie znacie - wakacje w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 11:18
16 województw, 33 krainy geograficzne, góry, morze, pobrzeża, pojezierza, niziny, wyżyny, kotliny... - to wszystko mamy za progiem. 
rozwiń zwiń