Kto w tym roku wygra bitwę pod Grunwaldem?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 13:18
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, w tym roku nie odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, która rok rocznie na miejsce zmagań wojsk polskich i krzyżackich przyciągała tysięczne rzesze obserwatorów. Zamiast walki wręcz, w internecie są publikowane filmy z walk rekonstruktorów, a 15 lipca w rocznice bitwy zostanie zamieszczony finałowy film.
Audio
  • Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 2020 (Lato z Radiem/Jedynka
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem
Inscenizacja bitwy pod GrunwaldemFoto: kravka/shutterstock

Rekonstruktorzy tego wyjątkowego lata swoje historyczne pasje realizują nie na polach Grunwaldu, lecz lokalnie, w swoich miejscowościach. Arkadiusz Rutkowski, który od lat fotografuje zmagania rycerzy, wyjaśnia, że w tym roku tradycyjnego widowiska nie będzie. Rekonstruktorzy swoje działania przenieśli do internetu.

- W tej chwili są produkowane filmiki, różne takie zajawki i są publikowane na profilu inscenizacji bitwy pod Grunwaldem na Facebooku - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Najważniejszy filmik z walki między wojskami polskimi i krzyżackimi będzie opublikowany 15 lipca. - Mam nadzieję, że wygra król, ale nie nie jest powiedziane do samego końca - tajemniczo mówi fotografik.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem/Youtube

Arkadiusz Rutkowski ujawnia, że w 1997 roku rekonstruktorzy umówili się, że podziela Polskę na połowę. A to dlatego, żeby corocznie nie dochodziło do sporów, kto ma odgrywać jaką postać. W rolę wojsk krzyżackich wcielają się rycerze z północy, a w rolę wojsk polskich rycerze z południa. - Dlatego Wielkim Mistrzem zawsze jest Jarek, który stacjonuje na zamku w Gniewie, a królem jest Jacek, który mieszka w Warszawie - mówi gość Jedynki.

Szanowni Państwo! W trosce o bezpieczeństwo publiczne mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz...

Opublikowany przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Czwartek, 21 maja 2020


.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Arkadiusz Rutkowski (fotografik, inscenizator)

Data emisji: 9.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.46

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Matejko – malarz glorii i chwały narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 06:00
1 listopada 1893 zmarł Jan Matejko, wybitny artysta, współtwórca zbiorowej świadomości historycznej Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajna broń Jagiełły. Bez mostu pontonowego nie byłoby bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 05:50
Dokładnie 610 lat temu zakończyła się koncentracja wojsk polsko-litewskich pod Czerwińskiem. Król Władysław Jagiełło zaskoczył Krzyżaków i ruszył na Malbork, co doprowadziło do bitwy pod Grunwaldem. Kluczową rolę w koncentracji wojsk miał most pontonowy na Wiśle - pierwsza taka konstrukcja w tej części Europy.
rozwiń zwiń