"Lato z Radiem" na tropie śląskich smaków w Kole Gospodyń Wiejskich

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:00
Jak smakuje kopa ornontowicka – lokalny deser wpisany na listę certyfikowanych produktów regionalnych? W czym tkwi tajemnica idealnych śląskich rolad? O tym opowiedziały w Programie 1 Polskiego Radia panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ornontowic koło Mikołowa na Śląsku.
Kopa ornontowicka
Kopa ornontowickaFoto: Polskie Radio

Największą dumą i chlubą Ornontowic jest kopa ornontowicka. To wyjątkowy deser - ułożone w formie kopca placki kokosowe (białka, cukier i wiórki kokosowe) przełożone kremem (masło, cukier, jajka, śmietana słodka) z bakaliami (ananas, rodzynki, migdały).

Co zrobić, by krem się nie zważył? Swoimi tajemnicami podzieliły się z nami: Magda Owczarek, Lidia Szary i Bronisława Porębska. Jak wyjaśniły panie - jajka muszą być ubite z cukrem na sztywno, a masło musi być miękkie. Sekret? Dodatek spirytusu, który "daje kopa".

A jak to się stało, że kopa ornotowicka zdetronizowała tradycyjny śląski strudel?

Rolady śląskie

W "Lecie z Radiem" "rolowaliśmy" także idealne rolady śląskie. Pierwsza najważniejsza zasada jest taka, że najlepsza rolada jest z mięsa wołowego, bo wówczas "ma swój smak". Po drugie - ważna jest technika "rozklupania" mięsa. Rozbite wołowe smarujemy musztardą, doprawiamy solą i pieprzem.

Co powinno się znaleźć w idealnym farszu? Nie może w nim zabraknąć kiełbaski, cebulki i boczku wędzonego. Obowiązkowo do zawijania rolad musimy przygotować sobie białą nitkę.

. 
Rolandy śląskie. Fot. Polskie Radio

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ornontowic nie tylko gotują. Co robią jeszcze? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można się także dowiedzieć, dlaczego tradycyjny strój ślubny Ślązaczki ma kolor czarny. O tym Aleksandra Malczyk, dyrektorka ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach.

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu.

Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadził: Roman Czejarek 

Reporter w drodze: Małgorzata Raducha

Data emisji: 16.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

kk

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 12:06
Ile samolotów liczy największa kolekcja statków powietrznych w Polsce? Jak wygląda "najsłodszy" samolot, którym latały słynne czekoladki do Wiednia? Czym latali nasi piloci podczas Bitwy o Anglię? By znaleźć odpowiedzi na te pytania udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce z Turystycznej Listy Przebojów: "Lato z Radiem" w Muzeum Zamkowym w Malborku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 12:58
Był największą ceglaną twierdzą w Europie, symbolem potęgi jednego z najbogatszych i najlepiej zorganizowanych państw średniowiecza, jego stolicą i rezydencją wielkich mistrzów. 5 sierpnia 1460 roku wojska polskie odbiły Malbork z rąk krzyżackich. W rocznicę zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim w 1410 roku Roman Czejarek odwiedził Muzeum Zamkowe w Malborku. 
rozwiń zwiń