Najstarsza gra planszowa w historii. Dlaczego warto grać w szachy?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 14:26
20 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Szachów. Ustanowiony został w 1966 roku dzięki inicjatywie podjętej przez Międzynarodową Federację Szachową. Według tej organizacji w 2012 roku na całym świecie było 605 milionów dorosłych regularnie grających w szachy! Święto to, obchodzone jest w 178 krajach, gdzie odbywają się liczne imprezy tematyczne np. sesje jednoczesnej gry w szachy. Dlaczego warto grać w szachy? Czy dają korzyści każdemu graczowi? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

Posłuchaj
02:49 [ PR1]PR1 (mp3) 20 lipiec 2020 11_20_41.mp3 Dlaczego warto grać w szachy? (Lato z Radiem/Jedynka)

 

Gra w szachy usprawnia logiczne myślenie, podejmowanie decyzji czy planowanie czasu. Wpływa korzystnie na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Coraz częściej zajęcia szachowe na stałe wchodzą w skład zajęć lekcyjnych w zerówkach, szkołach podstawowych i na kolejnych szczeblach edukacji. Szachy mają wymiar wychowawczy. Młody gracz uczy się cierpliwości, wytrwałości i pokory, skupienia.Kwadrans wystarczy 

W ostatnich latach odnotowano coraz większą popularność gry w szachy. Rozgrywki szachowe sprawiają przyjemność i przynoszą satysfakcję nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Michał Kanarkiewicz, ambasador królewskiej gry w szachy w Polsce, uważa że kwadrans w tygodniu poświęcony na szachowy trening wystarczy aby odczuć zbawienny wpływ na rozwój umysłowy i intelektualny. - Mamy dane, które wskazują, że dwa miliony Polaków zna zasady gry w szachy. Nie trzeba grać w szachy codziennie, zachęcam do tego, żeby to był kwadrans w tygodniu - mówi Michał Kanarkiewicz. 

Ekspert dodaje, że ta jedna z najstarszych gier strategicznych może przynieść nam korzyści w życiu codziennym. - Szachiści od dziecka uczeni są, że wygrywa w szachy ten, kto zaplanuje jeden krok dalej niż przeciwnik. W przypadku życia codziennego niekoniecznie musimy mieć przeciwników, ale możemy mieć konkurencję rynkową, osoby, które np. starają się o takie samo stanowisko. Możemy planować naszą karierę i ta kompetencja na pewno jest cenna - zauważa. 


Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Materiał: Patryk Bedliński 

Data emisji: 20.07.2020 r. 

Godzina emisji: 11.21

ans 

Czytaj także

Pomysł na zabicie nudy - nauka gry w szachy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 10:03
- Gry w szachy może się nauczyć każdy. Godzina wystarczy, by poznać podstawowe zasady i zacząć grę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kanarkiewicz, szachista, nauczyciel szachów, promotor gry w szachy.
rozwiń zwiń