Krzysztof Cugowski - przyjaciel "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:37
Krzysztof Cugowski i Roman Czejarek wspominają koncerty "Lata z Radiem" sprzed lat, rozmawiają o młodych twórcach i podejściu muzyków do pieniędzy. Dziś (24.07) po godz. 20 na antenie Programu 1 Polskiego Radia retransmisja koncertu online, który był do posłuchania na stronie Jedynki i w mediach społecznościowych.
Audio
  • Krzysztof Cugowski w "Lecie z Radiem" cz. 1 (Jedynka)
  • Krzysztof Cugowski w "Lecie z Radiem" cz. 2 (Jedynka)
  • Krzysztof Cugowski w "Lecie z Radiem" cz. 3 (Jedynka)
Krzysztof Cugowski (P) i Roman Czejarek (L)
Krzysztof Cugowski (P) i Roman Czejarek (L)Foto: PR

Początki zespołu Budka Suflera
Krzysztof Cugowski wspomina nagranie pierwszego przeboju Budki Suflera "Sen o dolinie". To właśnie ta piosenka wypromowała zespół w 1974 roku. A w 2004 roku Budka Suflera grała całą trasę koncertową "Lata z Radiem". Tę trasę pamięta z jednego powodu. Woził ich autobusikiem kierowca, który bardzo szybko prowadził pojazd. - Ale jakoś nas szczęśliwie dowiózł - mówi.


Koncerty w czasach pandemii
Artysta zwraca uwagę, że obecnie koncerty bez publiczności wyglądają zupełnie inaczej. - Gra się do pustych ścian, ale co zrobić, możemy nie grać - zauważa. Podkreśla, że to dziwne uczucie, bo zespół raczej gra dla ludzi. Muzycy wiedzą, że gdzieś w domach ci ludzie są, ale ich nie widać.


Krzysztof Cugowski mówi o różnicach w podejściu do muzyki kiedyś i obecnie. Według niego, kiedy Budka nagrywała pierwsze płyty nie było kombinacji i grali to co chcieli i jak chcieli. Za pierwszą płytę nagraną dla Polskich Nagrań dostał 6 tys. złotych, co w latach 70-tych było odpowiednikiem dwóch przeciętnych pensji.  - Dzisiaj utwór muzyczny to produkt - wyznaje. - Wiadomo jakie tempa są najlepsze, że ludzie to chwycą, w jakich tonacjach, jak to ma wyglądać - dodaje.

Zapewnia, że swoim synom nie daje żadnych rad, bo i tak by nie słuchali. On też jak był młody nie słuchał starszych. A młodzi powinni robić to, co uważają za istotne dla nich.

.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Reporter: Roman Czejarek

Data emisji: 24.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

ag


Czytaj także

Baranovski: dziadek zaszczepił mi miłość do muzyki. Na antenie Jedynki wybrzmiał koncert artysty!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 21:40
Dziadek muzyka dużo śpiewał i to on w dzieciństwie spowodował, że mały Wojtek zainteresował się muzyką. - Kiedy rodzice jeździli do pracy to zostawiali mnie u dziadków no i mój dziadek dużo mi śpiewał - wspomina Baranovski. Potem było granie na dziecięcych organkach, którymi pogardził starszy brat. W piątkowy wieczór wysłuchaliśmy, na antenie radiowej Jedynki, retransmisji koncertu Baranovskiego, który został nagrany 30 czerwca w studiu koncertowym Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" na tropie śląskich smaków w Kole Gospodyń Wiejskich

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:00
Jak smakuje kopa ornontowicka – lokalny deser wpisany na listę certyfikowanych produktów regionalnych? W czym tkwi tajemnica idealnych śląskich rolad? O tym opowiedziały w Programie 1 Polskiego Radia panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ornontowic koło Mikołowa na Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Posłuchaj koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 21:00
Na scenie "Lata z Radiem" – w tym roku przeniesionej z plenerów do jednego ze studiów Polskiego Radia – specjalny koncert online zagrał Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Występ giganta polskiej sceny muzycznej można było obejrzeć w mediach społecznościowych i na portalu Jedynki. W piątek 24 lipca mogliśmy wysłuchać koncertu  na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń