Kołobrzeg, czyli miasto polskiego oręża i uzdrowisk

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 15:22
- Woda jest po to, żeby po niej jeździć, a jak wpadniemy do wody to pływamy - mówi w radiowej Jedynce Jarosław Bogusławski, żeglarz z Kołobrzegu. "Lato z Radiem" wybrało się tym razem w niezwykłą podróż na Pomorze Zachodnie, gdzie Roman Czejarek odwiedził m.in. Muzeum Oręża Polskiego. Dlaczego warto odwiedzić Kołobrzeg?
Audio
  • "Lato z Radiem" z wizytą w Kołobrzegu. Cz. 1. (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" z wizytą w Kołobrzegu. Cz. 2. (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" z wizytą w Kołobrzegu. Cz. 3. (Jedynka)
Roman Czejarek w Muzeum Zimnej Wojny
Roman Czejarek w Muzeum Zimnej WojnyFoto: Roman Czejarek

Jedną z największych atrakcji turystycznych Kołobrzegu jest tamtejsze Muzeum Oręża Polskiego, w którym można obejrzeć m.in. dobrze znany czołg T-34, ale także Panzer IV. - Jest to najbardziej popularny niemiecki czołg średni - opowiada Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. 

🔸 Podczas sobotniego Lato z Radiem odwiedziliśmy razem z Roman Czejarek - dziennikarz / prezenter / autor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu! 🌊 🔸 Podsumujmy ten dzień wspólnie! ☀️

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Sobota, 25 lipca 2020

Jak okazuje się, do muzeum często przyjeżdżają kolejne eksponaty. W ostatnią środę pozyskano lawetę z niemieckiego okrętu podwodnego, która przez ponad 70 lat leżała na dnie toru wodnego Szczecin - Świnoujście.

- Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie przewidział, że podczas inwestycji, oprócz niebezpiecznych rzeczy takich jak bomby czy niewybuchy, będą też znajdowane zabytki. Kiedy są wydobywane, mamy możliwość zapoznania się z nimi. Dzięki współpracy z Urzędem Morskim i zachodniopomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków te rzeczy trafiają do nas, a nie na złom - przyznaje Aleksander Ostasz.

Schron, gdzie Rosjanie szykowali się na III wojnę światową

Kilkadziesiąt kilometrów od Kołobrzegu znajduje się Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć schron stanowiący w przeszłości część tajnej bazy wojsk radzieckich. Rosjanie przygotowywali to miejsce na wypadek III wojny światowej.

- Jest to jedyne takie miejsce na świecie. Schron wygląda jakby Rosjanie wyszli stąd wczoraj, a było to w październiku 1990 roku. Był to pierwszy obiekt opuszczony przez nich w naszym regionie. Wewnątrz mogło znajdować się nawet do 80-100 głowic lub bomb lotniczych z ładunkiem jądrowym - mówi Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego.

W przypadku gdyby doszło do ich wybuchy, strefa zero wyszłaby za Koszalin, a skutki odczuliby nawet mieszkańcy Szczecina.

- Połączenie (telefoniczne - red.) z koszarami odbywało się w sposób kodowany. Cały czas uczymy się jak to funkcjonowało. Było to supertajne do tego stopnia, że Rosjanie niechętnie dzielą się jakimikolwiek danym. Poruszenie w obecności kogoś kto służył w takim obiekcie tematu baz nuklearnych, zwłaszcza poza granicami Związku Radzieckiego, powoduje od razu blokadę. Parę razy przekonaliśmy się o tym - tłumaczy Łukasz Gładysiak.

Kolejne muzea

Warto również odwiedzić kolejny obiekt należący do Muzeum Oręża Polskiego - Kołobrzeski Skansen Morski. W skansenie można zwiedzić dwa wyslipowane okręty, czyli stojące obecnie na lądzie, obejrzeć jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP "Burza", liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej.

Znajduje się tam też ORP "Fala". - Został wyprodukowany w stoczni marynarki wojennej w Gdyni w 1964 roku. Jest to prototyp, czyli pierwszy okręt z serii, która liczyła 6 jednostek - przekazuje Robert Mikołajek ze Skansenu Morskiego.

Z kolei w Rogowie trwa obecnie budowa Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej. Już w przyszłym sezonie można będzie obejrzeć tam eksponaty znajdujące się w hangarze o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych.

W Muzeum Miasta Kołobrzeg turyści mogą poznać historię okolicznych terenów, która sięga nawet IX wieku, kiedy to na Pomorze przybyli Słowianie. Jak zdradza Piotr Leśmian, w muzeum znajdują się także zabytki z okresu wczesnego średniowiecza. Okazuje się również, że historia samego Kołobrzegu była bardzo burzliwa. Kołobrzeg był bowiem jednym z najbardziej zniszczonych miast w wyniku II wojny światowej. Straty odczuł także w okresie wojny trzydziestoletniej w XVII wieku.

Miasto - uzdrowisko

Kołobrzeg znany jest jako uzdrowisko. Znajduje się tam ponad 50 tysięcy miejsc noclegowych, a nawet poza sezonem letnim kojarzony jest jako miasto wolne od smogu. Rocznie, jeszcze poza czasami koronawirusowymi, do Kołobrzegu przyjeżdżało blisko milion kuracjuszy.

- Warto tutaj przyjechać przede wszystkim ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. W Kołobrzegu panuje bardzo specyficzny mikroklimat w oddziaływaniu bodźcowym. Ludzie mogą tutaj korzystać z właściwości morza, czyli szumu fal, szumu wiatru i zdrowego powietrza - opowiada Ryszard Woźniak z Uzdrowiska Kołobrzeg.

W okolicy nie brakuje również prawdziwych żeglarzy. Jak twierdzi Jarosław Bogusławski, jeden z nich, Kołobrzeg jest największym portem otwartego morza w Polsce. Dodaje też, że w tym miejscu historia łączy się z magiczną atmosferą.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Aleksander Ostasz (dyrektor Muzeum Oręża Polskiego), Łukasz Gładysiak (Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001), Robert Mikołajek (Kołobrzeski Skansen Morski), Piotr Leśmian (Muzeum Miasta Kołobrzeg), Arkadiusz Rutkowski (fotograf), Ryszard Woźniak (Uzdrowisko Kołobrzeg), Jarosław Bogusławski (żeglarz)

Data emisji: 25.07.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tutaj łączą się dwa światy" - "Lato z Radiem" na zamku w Liwie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:03
Zamek powstał w XV wieku. W roku 1963 r. powstało muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Do tego urokliwego miejsca zawitała Marta Januszewska, która wraz ze słuchaczami "Lata z Radiem" zwiedziła dawną warownię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perła północnego Mazowsza. "Lato z Radiem" w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 13:20
Miejsce idealne dla wszystkich zakochanych.. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze kryje w sobie wiele ciekawych historii związanych przede wszystkim z wybitnym poetą Zygmuntem Krasińskim czy z Napoleonem Bonaparte. W "Lecie z Radiem" razem z Martą Januszewską zwiedziliśmy kompleks pałacowo-zamkowy i opowiedzieliśmy o historii rodu Krasińskich. 
rozwiń zwiń