"Lato z Radiem" w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:40
W sobotę 1 sierpnia o godz. 17 czyli w godzinę "W" mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W ten szczegóły dzień "Lato z Radiem" gościło w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jakie jest dzisiejsze spojrzenie na Powstanie Warszawskie i znaczenie Muzeum dla współczesności? 
Audio
  • "Lato z Radiem" w Muzeum Powstania Warszawskiego cz. 1 (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" w Muzeum Powstania Warszawskiego cz. 2 (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" w Muzeum Powstania Warszawskiego cz. 3 (Jedynka)
Lato z Radiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
"Lato z Radiem" w Muzeum Powstania Warszawskiego Foto: Polskie Radio

76 lat temu, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. Do walki włączyli się mieszkańcy Warszawy, harcerze, a nawet dzieci, które roznosiły meldunki i pomagały w budowaniu barykad. Przez 63 dni znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi. Niektóre budynki wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Powstanie zakończyło się kapitulacją. Nie osiągnęło celu wojskowego ani politycznego. Jednak do dziś jest dla Polaków symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność.


Prudential 1200.png
Powstanie Warszawskie. Pierwszego dnia zrywu biało-czerwona flaga zawisła na Prudentialu

PW w naszych przemyśleniach 

Niektórym z nas kojarzy się z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który pisał wiersze przepełnione lirycznym nastrojem, a zarazem nawołujące do walki o wolną ojczyznę, dla innych jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność. O swoich przemyśleniach opowiadał na antenie radiowej Jedynki Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Wielu z moich przodków brało udział w Powstaniu Warszawskim, m.in. moja babcia, brat mojego dziadka zginął w PW. U mnie w rodzinie  to był temat rozmów - podkreślił dyrektor. - Dla mnie, jako małego chłopca, było to bardzo ekscytujące i nie rozumiałem, dlaczego kobiety, opowiadając historie powstańcze zawsze płakały - dodał. "Astronomia poety. Baczyński"

Wokalistka Mela Koteluk wraz z zespołem Kwadrofonik nagrała z okazji 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego album "Astronomia poety. Baczyński". - K.K. Baczyński pojawił się w moim życiu na artystycznej drodze po raz drugi. Pierwszy raz to był 2013 rok, kiedy przyszła ze świata propozycja nagrania piosenki tytułowej do filmu "Baczyński" w rezyserii Kordiana Piwowarskiego. Z Czesławem Mozilem zaśpiewaliśmy fragment poematu - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Mela Koteluk. - Teraz Baczyński do mnie wrócił - dodała. 

Emilia Sitarz, członkini zespołu Kwadrofonik, podkreśliła, że poezję K.K Baczyńskiego trudno odzwierciedlić w muzyce. - Poeta w niesamowity sposób konstruował swoje wiersze, tworzył długie, ścisłe łańcuchy. Wymyślał przepiękne słowa i to są frazy, które trudno odwzorować w muzyce - tłumaczyła gość audycji. 

Płyta "Astronomia poety. Baczyński” to kolejny muzyczny projekt przygotowany z okazji rocznicy i wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzisiaj, w rocznicę wybuchu PW, w Polskim Radiu będzie można posłuchać (17:00-19:00) koncertu promującego album z  z muzycznymi aranżacjami tekstów poety. Artyści - Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik - wystąpili kilka dni temu w muzeum. Wydarzenie przypomni radiowa Dwójka. 

***

Dominik Rutkowski, przewodnik po Warszawie, dziennikarz, pisarz, autor książek z historią II wojny światowej w tle opowiadał o ocalałych w powstaniu budynkach Warszawy.


Podczas audycji była mowa również o książce "Wojenne siostry". Autorka - Agata Puścikowska mówiła w radiowej Jedynce o udziale w Powstaniu Warszawskim sióstr zakonnych. Natomiast Karol Mazur - kierownik Działu Edukacji Muzeum Powstawania Warszawskiego opowiedział o niezwykle ciekawych wystawach okolicznościowych. Przypomnieliśmy również archiwalne wypowiedzi powstańców warszawskich, powiedzieliśmy o nowych pamiątkach, dokumentach, eksponatach w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz o działalności edukacyjnej placówki.


"Liczba zwiedzających nie maleje"

Zdaniem Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego liczba osób odwiedzających muzeum nie maleje. - Mam takie wrażenie, że nasza frekwencja od wielu lat rosła, co roku była większa. Niestety pandemia wszystko złamała, jednakże mamy frajdę, że przyjeżdżają do nas wolontariusze i mamy odwiedzających. To jest ogromna satysfakcja - mówił Jan Ołdakowski. 


Przedstawiciele chóru kierowanego przez Jana Stokłosę opowiedzieli podczas audycji o planowanym koncercie pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".


CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Transmisja w radiowej Jedynce. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Materiał: Agnieszka Ciecierska 

Goście: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Agata Puścikowska (autorka książki  "Wojenne siostry"), Mela Koteluk (wokalistka), Emilia Sitarz (członkini zespołu Kwadrofonik), Dominik Rutkowski (przewodnik po Warszawie),  Karol Mazur (kierownik Działu Edukacji Muzeum Powstawania Warszawskiego), Agata Porowska, Grzegorz Porowski, Zosia Rapińska (przedstawiciele chóru)

Data emisji: 01.08.2020 

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

ans 

.

Czytaj także

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:00
W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Portal PolskieRadio.pl zaprasza na stronę serwisu specjalnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Stokłosa: piosenki powstańcze zawsze były bliskie mojemu sercu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 15:10
- Zawsze siłą tego koncertu było wspólne śpiewanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" Jan Stokłosa. Jak w tym roku będzie przebiegać to niezwykłe wydarzenie wpisujące się w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego?
rozwiń zwiń