"Lato z Radiem" na podwórku Wojciecha Siudmaka w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 12:00
Na elewacje kamienicy przy ulicy Więckowskiego 4 przeniesiony został pełny fantastycznych postaci i światów obraz "Narodziny dnia" autorstwa Wojciecha Siudmaka.
Lato z radiem na podwórku Wojciecha Siudmaka w Łodzi
"Lato z radiem" na podwórku Wojciecha Siudmaka w ŁodziFoto: Polskie Radio

Wyjątkowość przedsięwzięcia polega na tym, że dzieło umieszczono na 260 płytach gresowych, z których największa mierzy 2 m, najmniejsza zaś 25 cm, precyzyjnie rozmieszczonych na ścianach budynku - z uwzględnieniem okien, które znakomicie wpasowały się w pracę artysty. Instalacja zajmuje w sumie 350 m kw. powierzchni.

To podwórko jest punktem obowiązkowym wycieczek

Jak powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Dagmara Śmigielska z Biura Promocji Urzędu Miasta Łodzi, wszystko zaczęło się od... misia. - Poprosiliśmy Wojciecha Siudmaka o przekazanie nam misia w związku z Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia. Artysta podarował nam trzy pluszaki, które przekazaliśmy jednemu ze szpitali. W trakcie tej akcji wywiązała się rozmowa o Łodzi, o fajnych miejscach - wyjaśniła.

- Artysta zdradził nam, że pracuje obecnie nad specjalnymi kaflami, które mogą mieć zastosowanie w takim miejscu jak pasaż Róży. Pokazał nam obraz. Nam się wszystkie klapki w głowach pootwierały, choć jak zobaczyliśmy kolory na tym obrazie, to zaczęliśmy się zastanawiać, jak ten jaskrawoczerwony będzie wyglądał, kto będzie w takiej jaskrawej czerwieni mieszkał - wskazała Śmigielska.

Gotowy projekt okazał się dużo bardziej stonowany, ale wciąż miał "ducha Siudmaka". - Jak spojrzymy na te obrazki, to pomimo iż jest to realizm fantastyczny, to tak naprawdę tutaj jest Łódź. Tutaj, owszem, jest magia, ale możemy się też doszukać akcentów łódzkich. Począwszy od łódki. Jest też Julian Tuwim - wskazała gość radiowej Jedynki.    

- To podwórko jest punktem obowiązkowym wycieczek. Cieszę się, że wychodzimy już poza samą Piotrkowską. Pokazujemy inne miejsce. Sama ulica Więckowskiego ma fajną historię. To ulica rzemieślników, było tu 17 warsztatów. Do dziś działa tu jeden ze starszych zakładów w Łodzi, w którym można kupić szczotki u prawdziwej szczotkarki - podkreśliła w audycji "Lato z Radiem" Justyna Tomaszewska, przewodnik po Łodzi.

Na jakim podwórku wychował się Wojciech Siudmak?

Malarz i rzeźbiarz Wojciech Siudmak (ur. 1942) jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvadora Dalego i René Magritte'a. W "Lecie z Radiem" można wysłuchać rozmowy Jolanty Fajkowskiej z artystą.

- Ja się wychowałem na kilku podwórkach. Najpierw w takim domu, w którym było podwórko wewnętrzne. Tam była stajnia, mały ogródek... dla dziecka kopalnia pomysłów, labirynt. Po wojnie przeprowadziliśmy się. W nowym miejscu też było podwórko zamknięte, ale bardziej miejskie. Była ulica, po której jeździło dużo samochodów. Na studiach mieszkałem w Warszawie. Miałem podwórko XIX-wieczne, typu studnia. Podwórko było małe, nie było dużo słońca. Ludzie się obserwowali, wszystko było słychać - powiedział Wojciech Siudmak. 

Artysta przyznał, że podwórko przy ulicy Więckowskiego wygląda prawie identycznie jak to jego w Warszawie. - Pomyślałem sobie, że ci ludzie nie mają zbyt łatwego życia, ponieważ są ogrodzeni ścianami. Nic specjalnego tu się nie dzieje, poza szumem, który wydobywa się z mieszkań. Pomyślałem sobie, że mogę im w jakiś sposób pomóc. Chciałem im pokazać na tych trzech ścianach inny świat - wyjaśnił. Czy to się udało?

Na dłuższą rozmowę z Wojciechem Siudmakiem zapraszamy dziś (27.08) po godz. 21.30.

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju. To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL!

Turystyczna Lista Przebojów powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Reporter: Grzegorz Frątczak

Z Wojciechem Siudmakiem rozmawiała Jolanta Fajkowska

Data emisji: 27.08.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

kk

Czytaj także

"Słyną z przyrody i gór urody" - "Lato z Radiem" prosto z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 13:35
"Dlaczego są takie piękne, dlaczego tak złe dla ludzi" – pytał zespół KSU z Ustrzyk w swojej piosence. Wraz z Małgorzatą Raduchą pokazaliśmy, że Bieszczady są i dobre i przyjazne, ale przede wszystkim niezwykle urozmaicone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" wysoko nad ziemią. Na farmie wiatrowej w Marszewie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 13:48
Pierwsze wzmianki o Marszewie (wymienianym wówczas także pod nazwą Maszewo) pochodzą z XVII w., kiedy było ono jedną z osad wchodzących w skład tzw. Chylońskich Pustek. Przez Marszewo przebiega szlak turystyczny "Wejherowski", oznaczony kolorem czerwonym. Przecina on osadę, następnie kierując się w okolice kompleksu byłych bunkrów. W okolicy działa farma wiatrowa, na której szczyt wjechał nasz reporter Maciej Walecki.
rozwiń zwiń