Festiwalowe Zakopane. "Lato z Radiem" na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 12:30
Choć najpopularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu w Tatrach są piesze wędrówki, to warta uwagi jest również bogata oferta kulturalna Zakopanego. Listę aktualnych i nadchodzących festiwali sprawdzał reporter "Lata z Radiem", Maciej Walecki.
Maciej Walecki odwiedził Zakopane
Maciej Walecki odwiedził ZakopaneFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
LzR 2021_CLEO_1200x660.jpg
"Lato z Radiem" w Zakopanem. Dziś koncert CLEO w Programie 1

Tym, co magnetyzuje turystów i przyciąga ich na Podhale, jest niewątpliwie tutejszy folklor - folklor ziem górskich. W Zakopanem można dostrzec go w pigułce, choćby w ramach corocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. 12 sierpnia rozpocznie się jego 52. edycja. - Zaczniemy na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem. Będzie scena plenerowa, przyjadą nasi polscy górale i górale z Europy. Będzie kiermasz sztuki ludowej i kulinaria - zapowiada Katarzyna Stachoń-Groblowy.


Posłuchaj
04:57 PR1_AAC 2021_06_25-09-36-01.mp3 Reporter "Lata z Radiem" poznaje Podhale cz. 1 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Kulinaria stanowić będą temat wiodący tegorocznych obchodów. - Będziemy warzyć, będziemy degustować, będziemy opowiadać, jak dawniej pod Giewontem górale musieli zaorać i zebrać plon, żeby potem na stole mogli się gościć - dodaje Stachoń-Groblowy. W programie festiwalu znajdą się również nowości jak choćby cykl koncertowy "Siła korzeni". - Dużo, dużo będzie się działo przez całe lato w Zakopanem - podsumowuje gość "Lata z Radiem".

Gwara podhalańska

Fundamentem folkloru ziem górskich jest gwara. W tym wypadku gwara podhalańska, oparta na mazurzeniu, czyli wymawianiu "s" i "c" zamiast "sz" i "cz". - Trza się tu urodzić i wyssać to z mlekiem matki, zeby godać po góralsku - nie ma wątpliwości Katarzyna Stachoń-Groblowy, a wtóruje jej Maria Kunc-Frączysta. - Gwara góralska ucy ortografii, bo jak byście chcieli powiedzieć cosik co jest przez "rz", to u nos się powie przez "r", a jak cosik jest pisane przez "ż", to przekładamy to na "z". Wartko mozna rozróznić.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Istotnym elementem gwary jest końcówka "-ek", zastępująca "-em". Przykłady to choćby "robiłek" zamiast "robiłem", "byłek" zamiast "byłem". Do osób starszych należy zwracać się w drugiej osobie liczby mnogiej. - To jest wyraz ogromnego szacunku. Na "ty" mozna powiedzieć do kolegi, do kogoś, kogo bardzo dobrze znos. Ale jak chces usanować osobę, ze jest starso to godo się bez "wy": wyście zrobili, zjecie... - podsumowuje w pięknej podhalańskiej gwarze Maria Kunc-Frączysta.

Czytaj też:
PSX_20210624_082047.jpg
Świat złudzeń i tajemnic. "Lato z Radiem" na Farmie Iluzji

Góry mają moc

Do niedzieli potrwa festiwal "Moc Gór". To dobrze znany projekt, pod zmienioną nazwą. Do roku 2019 występował jako "Spotkania z Filmem Górskim". W tym roku przypada siedemnasta edycja. A skąd pomysł na zmianę nazwy? - Festiwal zmieniający się na przestrzeni lat i obrastający w różne aktywności outdoorowe zmienił mocno swoje oblicze i odbiegł od swojej pierwotnej nazwy. "Moc Gór" wydaje nam się nazwą dużo bardziej trafioną i pojemną - tłumaczy dyrektor festiwalu Magdalena Ziaja-Żebracka.


Posłuchaj
05:25 PR1_AAC 2021_06_25-11-17-42(1).mp3 Reporter "Lata z Radiem" poznaje Podhale cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

By zachęcić turystów do ruchu na świeżym powietrzu, w ramach festiwalu zorganizowano edycję Pucharu Świata w Biegach Górskich. - Jest to pierwsza tej rangi impreza biegowa w polskich Tatrach. Bieg ten nawiązuje do pierwszego biegu górskiego, który odbył się w Polsce pod nazwą "Chód Tatrzański" w roku 1925 - dodaje Magdalena Ziaja-Żebracka. Długość trasy to 24 kilometry i 1700 metrów przewyższenia. Czy więc to propozycja dla każdego?

- Nie powiedziałabym, że to bieg tylko dla zawodowców. Sport ten nadal nie jest sportem profesjonalnym, bo nie jest olimpijski, więc granica między amatorem a zawodowcem jest mało wyrazista - podsumowuje gość "Lata z Radiem".

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz także:

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadząca; Agnieszka Kunikowska

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Wystartowało "Lato z Radiem 2021" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 09:20
Konferencją inauguracyjną rozpoczęła się jubileuszowa 50. edycja legendarnej audycji Programu 1 "Lato z Radiem". Przed nami m.in. trasa reporterska i odkrycia niezwykłych miejscowości na mapie Polski, interaktywna powieść i konkursy, a w każdy piątek o 20.00 - koncerty największych polskich gwiazd. Zapraszamy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cleo, Rodowicz, Pectus ... "Lato z Radiem" zaprasza na wyjątkowe koncerty

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
"Lato z Radiem" nieodłącznie kojarzy się z koncertami. - To od wielu lat stały element naszej audycji, nie mogło ich zatem zabraknąć podczas jubileuszowej odsłony. Już 25 czerwca, w Zakopanem wystąpi Cleo - mówi Marcin Kusy, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń