Raj dla modelarzy. "Lato z Radiem" w Borówcu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 13:00
Borówiec to wieś w województwie wielkopolskim. Słynie z największej w Polsce makiety kolejowej. To jednak nie tylko pociągi, ale cały miniaturowy świat w skali 1:87. Są tam m.in. scenki rodzajowe, wiejskie wesele, park linowy i około 15 tysięcy ludzików.
Reporter Lata z Radiem odwiedził największą makietę kolejową w Polsce
Reporter "Lata z Radiem" odwiedził największą makietę kolejową w PolsceFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
Kulinarna podróż Małgorzaty Raduchy
Między historią a kuchnią. "Lato z Radiem" nad Gopłem

Powierzchnia sięgająca czterystu metrów kwadratowych, cyfrowe sterowanie, ponad kilometr szyn, oświetlone pociągi, domy i samochody, drzewa, ludzie i zwierzęta, wyjątkowe krajobrazy, generatory dźwięku, dymu... To tylko część atrakcji czekających na dużych i małych miłośników modelarstwa. Roman Czejarek odwiedził największą w Polsce  makietę kolejową.


Posłuchaj
02:06 PR1_AAC 2021_06_29-09-25-05.mp3 Reporter "Lata z Radiem" odwiedził największą makietę w Polsce cz. 1 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Projekt otwarty

Budowa makiety w Borówcu trwa od czternastu lat. Obecnie zajmuje ona powierzchnię ponad 300 metrów kwadratowych, wciąż jednak projekt jest rozwijany. - Cały czas coś dokładamy, zmieniamy. Mogę powiedzieć, że tylko na jednej części makiety jeździ około 80 pociągów, mamy 1200 metrów torów. Jest ona wciąż rozbudowywana, samych ludzików mamy około piętnastu tysięcy - mówi Robert Glist, właściciel i pomysłodawca makiety.

Posłuchaj
04:48 PR1_AAC 2021_06_29-09-39-02.mp3 Reporter "Lata z Radiem" odwiedził największą makietę w Polsce cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Wyjątkowość makiety polega na tym, że jest ona dwupoziomowa. Zwiedzający mogą przeniknąć wzrokiem powłokę i ujrzeć również wnętrza. - Na makietach zazwyczaj pokazuje się górę, ale nie pokazuje się, co się dzieje pod spodem. U nas widz ogląda kopalnię i od razu przenosi się na dół, widzi jak to faktycznie wygląda pod ziemią - dodaje Robert Glist. Urządzono nawet tzw. imprezownię, w której możemy poczuć klimat wiejskiego wesela.

Wszystkie scenki, które ukazują się naszym oczom, są efektem pracy zespołowej. - Jest nas tutaj kilku kolegów. Siadamy razem i wymyślamy kolejne pomysły, które później przenosimy na makietę - podkreśla gość audycji.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
Lato z Radiem 2021_koncert CLEO 1200.jpg
Cleo na scenie "Lata z Radiem". Zobacz wideo koncertu zza kulis

Moc atrakcji dla każdego

W Borówcu każdy znajdzie coś dla siebie. Dla dzieci organizowane są wyzwania na spostrzegawczość, polegające na odnalezieniu np. dwóch bałwanów pośród tysięcy elementów. Miłośnicy muzyki mogą za to obejrzeć - w odpowiedniej skali rzecz jasna - koncertowego busa zespołu "Dżem". - Sami wszystko malowaliśmy na podstawie przygotowanej wcześniej fotografii - tłumaczy pan Andrzej zajmujący się tworzeniem poszczególnych elementów.


Posłuchaj
03:05 PR1_AAC 2021_06_29-10-15-32.mp3 Reporter "Lata z Radiem" odwiedził największą makietę w Polsce cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Scenki rodzajowe wzbogacone są o efekty specjalne takie jak dźwięk czy sztuczna para. - Tu mamy park linowy, atrakcję turystyczną, do której przyjeżdżają goście. Zwiedzają go, a jednocześnie mogą sobie tańczyć, bo jest parkiet, muzyka gra, są stoliki, żeby oranżadę wypić - opowiada o jednym z fragmentów makiety gość audycji i dodaje, że powstaje też właśnie fabryka słodyczy. - Pracują w niej smerfy i będą wypadać prawdziwe, autentyczne, miniaturowe cukierki.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz także:

Poczuj się jak pilot

Jedna z części makiety nosi nazwę "Polska". Pomysłodawcy zamierzają umieścić tam autentyczne atrakcje turystyczne z całej Polski, znajdziemy m.in. Zamek w Będzinie. Otwarcie, z uwagi na COVID-19, przesunięto, i planowane jest jesienią tego roku. Tymczasem najczęściej fotografowanym przez zwiedzających elementem dostępnej ekspozycji jest wypadek, zlokalizowany nieopodal lotniska. Nieprzypadkowo.


Posłuchaj
05:57 PR1_AAC 2021_06_29-11-17-47.mp3 Reporter "Lata z Radiem" odwiedził największą makietę w Polsce cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Umiejętnie wykonane zdjęcia pozwalają otrzymać efekt zbliżony do widoku rozpościerającego się z kabiny pilota samolotu. - Możemy ujrzeć takie oświetlenie pasa startowego, jakbyśmy siedzieli w kabinie samolotu, jakbyśmy byli pilotem i obserwowali lądowanie. To typowe lotnisko, ze wszystkimi cechami bezpieczeństwa - dodaje pan Andrzej. Przed przystąpieniem do budowy konstruktorzy makiety szczegółowo studiowali proporcje, wielkość czy jasność oświetlenia lotnisk.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Świat nocą

Makieta daje również możliwość regulowania pór dnia i nocy. Gdy zapada mrok, z piersi zwiedzających dobywa się westchnienie zachwytu, a oczom ukazują się ukryte dotąd niespodzianki. Całość rozświetlają diodowe lampki. - Na pasie startowym jest ich siedemset pięćdziesiąt, a na całej makiecie około dziesięciu tysięcy - tłumaczy twórca.


Posłuchaj
03:01 PR1_AAC 2021_06_29-11-40-01.mp3 Reporter "Lata z Radiem" odwiedził największą makietę w Polsce cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Podkreśla jednocześnie, że tworzeniu scenek wziętych z życia przyświeca jasny cel. - Robimy je, żeby rozbawiać zwiedzających, żeby nie było nudno. Poza tym chcemy rozwijać wyobraźnię u zwiedzających. Trochę bawimy, a trochę uczymy - dodaje.

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Materiał: Roman Czejarek

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

"Lato z Radiem" w świecie powozów i bryczek. Jak nauczyć się powożenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 13:07
Bryczki, powozy czy zaprzęgi konne to już prawdziwa rzadkość. Jednak jest miejsce, gdzie wszystkie te pojazdy można zobaczyć i wypróbować. Ba! Można wziąć nawet udział w mistrzostwach w powożeniu zaprzęgami konnymi. "Lato z Radiem" wybrało się do miejscowości Jagodne pod Siedlcami. Sami zobaczcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pociągiem przez Śląsk. "Lato z Radiem" obchodzi Europejski Rok Kolei

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 13:15
Zamki, sztolnie, kościoły. To tylko część fascynujących miejsc na mapie Dolnego Śląska, które warto odwiedzić w wakacyjny weekend. W "Lecie z Radiem" mówiliśmy, w jaki sposób najlepiej podróżować po tej pełnej atrakcji krainie.
rozwiń zwiń