50 lat minęło! Moc wzruszeń i wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 15:00
Dokładnie 1 lipca 1971, na antenie Programu 1 Polskiego Radia po raz pierwszy wyemitowano "Lato z Radiem". Podczas jubileuszowego wydania wspominaliśmy pięć dekad audycji. Nie zabrakło niespodzianek z archiwum Polskiego Radia.
Audycję z plaży nadaje Sławomir Szof, lata 70. XX w.
Audycję z plaży nadaje Sławomir Szof, lata 70. XX w. Foto: Archiwum Piotra Sadowskiego

Czytaj też:
Książ.png
Przepych i historyczne burze. "Lato z Radiem" na Zamku Książ

"Lato z Radiem" gości w domach słuchaczy praktycznie nieprzerwanie od pięćdziesięciu lat. Historia audycji pełna jest niezwykłych anegdot, wyjątkowych osobowości i pozycji programowych, które do dziś budzą rozrzewnienie. Urodzinowe wydanie "Lata z Radiem" było prawdziwą sentymentalną podróżą.

Pierwsze wspomnienia związane z audycją

Krótko po godzinie 9.00, w jubileuszowym "Lecie z Radiem", dzieliliśmy się wspomnieniami związanymi z  pierwszymi wydaniami audycji, słuchanymi dzięki rodzicom lub dziadkom, często w czasie wakacyjnych wyjazdów w najpiękniejsze miejsca Polski.

- Pamiętam radio w kuchni mojej babci, wielkie z dwoma gałkami do zmieniania głośności i częstotliwości. I pamiętam, jak babcia zawsze mówiła: "Cichutko, bo zaczyna się Lato z Radiem". Obie zamieniałyśmy się w słuch - wspomina Joanna Racewicz, debiutująca w tym roku w roli prowadzącej audycję.

Wtórowała jej Sława Bieńczycka. - W czasach dzieciństwa zawsze jeździłam z mamą na wakacje nad morze. I tam były radioodbiorniki. My nie miałyśmy, ale ktoś inny zawsze miał i "Lato z Radiem" było słychać. "Polkę Dziadek" słyszałam dotąd kilka tysięcy razy - mówi dziennikarka Polskiego Radia, odpowiedzialna m.in. za "Turystyczną Listę Przebojów PL".


Posłuchaj
03:42 PR1_AAC 2021_07_01-09-13-52.mp3 Jubileuszowa audycja z okazji 50. urodzin "Lata z Radiem"

 

Aleksander Tarnawski - wizjoner

Na pomysł stworzenia wakacyjnej wersji "Czterech pór roku", wpadł Aleksander Tarnawski wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. Początkowo "Lato z Radiem" było niespełna godzinnym magazynem informacyjnym. Słuchacze mogli dowiedzieć się o najistotniejszych kwestiach z punktu widzenia wczasowicza: mówiono o pogodzie, o komunikacji kolejowej i autobusowej, pojawiła się również korespondencja z Gdańska i Rzeszowa.

Z okazji złotego jubileuszu "Lata z Radiem" wyemitowaliśmy wspomnienie poświęcone Aleksandrowi Tarnawskiemu, a jego autorem był jeden z legendarnych prowadzących audycję. - Tarnawski był jedynym, w czasach, które ja pamiętam, radiowym wizjonerem. Czy to jest możliwe, żeby tyle lat po jego śmierci wszystkie tytuły, te wymyślone przez niego audycje nadal istniały? To jest niesamowite - mówił Andrzej Matul.

Czytaj też:
Tort Lato z Radiem 1200.jpg
Pół wieku w eterze. "Lato z Radiem" świętuje złoty jubileusz

"Strofy dla Ciebie"

Przez wszystkie lata trwania audycji na antenie pojawiło się wiele znakomitych pozycji, o których słuchacze pamiętają do dziś. "Latoteka", "Kukułka - liryczny kącik Krystyny Czubówny", "Kącik operetkowy" czy "Ekoradio" zapisały się na zawsze w historii "Lata z Radiem". Prawdziwym symbolem były jednak "Strofy dla Ciebie" czytane przez Krzysztofa Kolbergera. Warto wspomnieć, że był to pomysł Andrzeja Matula. Pomysł, który jednak nie od razu przypadł do gustu szefowi "Lata z Radiem".

- Obejrzałem w telewizji jeden z pierwszych spektakli telewizyjnych, w których grał Krzysztof Kolberger. Tak pięknie mówił Szekspira, tak uderzyła mnie muzykalność w mówieniu tego tekstu, że zadzwoniłem  do Krzyśka i zaproponowałem mu te strofy. Olek Tarnawski nie był miłośnikiem poezji. Był frontowym żołnierzem, ale mimo wszystko miał duszę troszkę miękką, literacką. Mieściło się tam trochę muzyki, trochę literatury - wspominał Matul.


Posłuchaj
05:46 PR1_AAC 2021_07_01-10-16-55.mp3 "Strofy dla Ciebie" przez wiele lat wzruszały słuchaczy ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

"Strofy dla Ciebie" nagrywano przez wiele godzin, a wybór padł na klasykę poezji miłosnej. - Zaczynaliśmy po południu, a kończyliśmy rano, ponieważ nagrywaliśmy po pięć wersji z zupełnie różnymi podkładami muzycznymi. Krzyśka niosła muzyka. Kiedy wreszcie z pięciu nagrań wybraliśmy jedno, złożyliśmy całość - dodawał. Ocenę przygotowanego materiału wydawano podczas zebrania z udziałem prowadzących "Lato z Radiem".

- Ustawiłem taśmę, Tarnawski usiadł naprzeciwko. Nie był do końca przekonany, ale w skupieniu słuchał. Po iluś utworach ja u tego frontowego żołnierza zobaczyłem łzy w oczach. Wtedy pomyślałem sobie, że wygraliśmy. Jak skończyliśmy, Tarnawski powiedział: "Ja nie jestem wielkim miłośnikiem poezji, ale jestem poruszony tym, co zrobiliście. Zaręczam ci, że Strofy dla Ciebie będą przebojem Lata z Radiem". I tak się stało - mówił Andrzej Matul.

Zobacz też:

Moc życzeń i prezentów

"Lato z Radiem" to od zawsze niezwykła więź ze słuchaczami. Choć wraz z upływem lat technika stale się rozwija, to wciąż spływa nieprzerwany strumień pocztówek, tradycyjnych listów i upominków. Nie inaczej było z okazji 50. urodzin audycji. Część prezentów zostało rozpakowanych na antenie, podczas trwania audycji. Pojawił się również wyjątkowy tort.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Joanna Racewicz i Sława Bieńczycka

Data emisji: 1.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Cleo wystąpiła na scenie "Lata z Radiem" w Zakopanem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 10:00
Za nami koncert inaugurujący tegoroczną, jubileuszową trasę "Lata z Radiem". Muzyczny maraton rozpoczęła Cleo, której koncert z Hotelu Belvedere w Zakopanem był transmitowany na antenie radiowej Jedynki, na stronie www.polskieradio.pl oraz kanale YouTube i w mediach społecznościowych Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat złudzeń i tajemnic. "Lato z Radiem" na Farmie Iluzji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 13:50
Latająca Chata Tajemnic "unoszona" przez balony, Tunel Zapomnienia, w którym w niepamięć puszcza się cały świat, czy Przewrócony Pokój, w którym niczym Spider Man możemy chodzić po ścianach. "Lato z Radiem" zaprasza w niezwykły świat iluzji.
rozwiń zwiń