Smaki Mazowsza. "Lato z Radiem" w Rycharcicach

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:10
W swojej kulinarnej wędrówce przez Polskę Małgorzata Raducha odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach w gminie Gozdowo. W roku 2019 właśnie ta organizacja została wyróżniona tytułem najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich na Mazowszu.
Małgorzata Raducha odwiedziła Rycharcice
Małgorzata Raducha odwiedziła RycharciceFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
wolin.jpg
Wolin. "Lato z Radiem" w świecie Słowian i Wikingów

W sercu Mazowsza działa kilkanaście Kół Gospodyń Wiejskich. Członkinie zajmują się nie tylko wycinankami, haftem czy śpiewem. Organizowane są również kursy obsługi smartfonów, pomoc potrzebującym czy malowanie obrazów ziarnem. Małgorzata Raducha nie byłaby jednak sobą, gdyby nie skupiła się na wątkach kulinarnych.


Posłuchaj
01:56 PR1_AAC 2021_07_05-09-24-29.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Rycharcice na Mazowszu ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Kulinarne znaki rozpoznawcze

Reporterka "Lata z Radiem" swoją wizytę w Kole Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach rozpoczęła od zgłębienia tajników sodziaków, czyli prostych w przygotowaniu placków na sodzie. Przewodnicząca Koła, Beata Zawadzka nie ma wątpliwości, że to danie najtańsze, najszybsze i najsmaczniejsze. - Można je podawać w różnych okolicznościach: gdy chcemy kogoś zaskoczyć smakiem, kiedy zwyczajnie brakuje nam chleba albo gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Wówczas podajemy sodziaki z konfiturką lub z miodem, według wyobraźni i smaku - mówi gość audycji.


Posłuchaj
04:49 PR1_AAC 2021_07_05-09-39-05.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Rycharcice na Mazowszu cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Posłuchaj
01:56 PR1_AAC 2021_07_05-10-16-04.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Rycharcice na Mazowszu cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Drugim popisowym daniem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach są haluszki. Te mazowieckie, w przeciwieństwie do haluszek czeskich lub słowackich, nie są jednak bryndzowe, ale na mące krupczatce. Czy ich przygotowanie wymaga szczególnych umiejętności? - Każda gospodyni, która potrafi robić zwyczajne kluski ziemniaczane, na tej samej zasadzie wykona przecierane haluszki - nie ma wątpliwości Beata Zawadzka i dodaje, że wszystkie produkty, które znalazły się na stole, są produktami lokalnymi i ekologicznymi.

To gęsina, dziczyzna, grzyby z pobliskiego lasu, miód, konfitury z dyni i malin, powidła... - Wszystko, co tu się znajduje, jest nasze. Jak ja to mówię: kraina mlekiem i miodem płynąca - podsumowuje gość "Lata z Radiem".

Fb/Jedynka Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
rodowicz vondaczkova 1200x660.jpg
Koncert Maryli Rodowicz i Heleny Vondráčkovej na Zamku Książ [ZOBACZ WIDEO]

Nagusy z Rogienic

Specjalnością Koła Gospodyń Wiejskich z Rogienic są nagusy, czyli swoiste placki ziemniaczane. Na średniej wielkości blaszkę potrzeba około pięciu kilogramów surowych ziemniaków. Po starciu ziemniaków należy odcedzić wodę, by nagus się później nie rozpadł. Do pięciu kilogramów ziemniaków potrzebne są trzy jajka. Ważne są również dodatki. - Trochę majeranku, pieprz, sól, trochę wegety - wylicza Barbara Budzińska z Koła Gospodyń Wiejskich w Rogienicach.


Posłuchaj
05:20 PR1_AAC 2021_07_05-11-17-23.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Rycharcice na Mazowszu cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Posłuchaj
01:34 PR1_AAC 2021_07_05-11-40-42.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Rycharcice na Mazowszu cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Daniem, które budzi skrajne reakcje, ale które jest niezwykle popularne na Mazowszu, jest czernina, czyli zupa z krwi kaczej lub gęsiej. Ma smak słodkawy, jada się ją bez śmietany, z kluseczkami. Do przyrządzenia potrawy, potrzebujemy wody, krwi i mąki. Mazowsze to również ziemniaki pod każdą postacią, mięsa oraz swojskie domowe wędliny. - Dobry sposób na boczek to: długo i w niskiej temperaturze - dodaje gość audycji.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz także:

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 5.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

Czytaj także

Między historią a kuchnią. "Lato z Radiem" nad Gopłem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 13:00
"Lato z Radiem" przekracza granice. Te geograficzne rzecz jasna. Nasza reporterka Małgorzata Raducha zawędrowała nad jezioro Gopło, gdzie obcowała z przyrodą i historią, ale przede wszystkim poznawała nowe smaki.
rozwiń zwiń