Na olimpijskim szlaku. Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki wioślarstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 13:20
W ubiegłym tygodniu reporter "Lata z Radiem" Maciej Walecki rozpoczął przygotowania do Igrzysk Olimpijskich. Pierwszą konkurencją, którą poznawał była szermierka, dziś zgłębiał tajniki wioślarstwa.
Maciej Walecki we Włocławku zgłębiał tajniki wioślarstwa
Maciej Walecki we Włocławku zgłębiał tajniki wioślarstwaFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
IMG_20210630_101729.jpg
Na olimpijskim szlaku. Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki szermierki

Wioślarstwo jako dyscyplina olimpijska istnieje od roku 1900, a po raz pierwszy pojawiła się na Igrzyskach w Paryżu. Początkowo rozgrywano pięć konkurencji, później ilość systematycznie zwiększano. Dziś jest ich już czternaście - osiem dla mężczyzn i sześć dla kobiet.

Posłuchaj
01:51 PR1_AAC 2021_07_06-09-24-06.mp3 Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki wioślarstwa cz. 1 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Rozgrzewka w malowniczej scenerii

Maciej Walecki odwiedził Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie. Tam, po porannej rozgrzewce, podziwiał okolicę, w której przyszło mu odbywać trening. - Podziwiam ten wiślański krajobraz. Widzę most. Kaczki płyną. Nie widzę drogi na Ostrołękę co prawda, natomiast wody jest tu tak wiele, że chciałbym jak sienkiewiczowski Rzędzian krzyknąć: "O dla Boga! Mój jegomość, to my już chyba na morzu jesteśmy" - mówi reporter "Lata z Radiem".

Posłuchaj
04:51 PR1_AAC 2021_07_06-09-37-59.mp3 Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki wioślarstwa cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
02:51 PR1_AAC 2021_07_06-10-13-15.mp3 Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki wioślarstwa cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Przystań wodna we Włocławku, przy której znalazł się Maciej Walecki, została oddana do użytku w roku 2014 głównie po to, by promować sport i turystykę. - Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie w sposób złożony prowadzi treningi, ale jednocześnie zostały też wydzielone miejsca cumownicze dla wędkarzy i jednostek rekreacyjnych, które korzystają z dobrodziejstw naszej Wisły - tłumaczy Krzysztof Bieniecki, bosman sprawujący pieczę nad przystanią.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
rodowicz vondaczkova 1200x660.jpg
Koncert Maryli Rodowicz i Heleny Vondráčkovej na Zamku Książ [ZOBACZ WIDEO]

Włocławek miasto sportu

Z uwagi na bliskość rzeki sport we Włocławku ukierunkowany jest na wodę. Jednocześnie w mieście rozwijają się inne dyscypliny. Należy tu wspomnieć choćby o klubie koszykarskim, Anwilu, stanowiącym prawdziwą dumę miasta. Sukcesy święcą tu jednak również bokserzy. - Akurat tutaj na przystani trenuje klub bokserski "Champion", który ma w swoich szeregach wychowanka, tegorocznego wicemistrza świata juniorów - mówi Piotr Ordon, dyrektor OSiR we Włocławku.

Zobacz też:

W ramach jednej z inicjatyw połączono dwie dyscypliny i zorganizowano boks na wodzie. - Zostały zamontowane wojskowe pomosty przeprawowe, które w bezpieczny sposób sprowadzono tutaj z Płocka. Na tych pomostach został zamontowany ring bokserski, zawodnicy wchodzili na niego z kei - wyjaśnia Krzysztof Bieniecki i dodaje, że ciekawość tak niecodziennego wydarzenia ściągnęła na widownię prawdziwe tłumy.


Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czas na start

Wreszcie nadeszła chwila zwodowania łodzi. W przeszłości wykonywane były z drewna, dziś w produkcji stosuje się tworzywa sztuczne. Są stosunkowo lekkie, ale jednocześnie chybotliwe. - Dostałem wiele wytycznych co robić, żebyśmy się nie przewrócili. Aktualnie muszę pilnować, czy pióra wioseł są na wodzie, czy moja pozycja jest stabilna - relacjonuje Maciej Walecki. Reporter "Lata z Radiem" zajął miejsce na rufie, pełniąc funkcję "szlakowego".

Posłuchaj
05:34 PR1_AAC 2021_07_06-11-15-35.mp3 Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki wioślarstwa cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

- Szlakowy wyznacza kierunek i tempo, z jakim płynie osada. A osadą nazywamy wioślarską załogę - tłumaczy trener wioślarstwa, Miłosz Baranowski. Wioślarz musi pamiętać ponadto, by nie przeszkadzać sobie nogami, najlepiej by były wyprostowane. W tej dyscyplinie szczególnie istotna jest waga zawodników. Najlżejszy powinien być sternik. - To musi być drobna dziewczyna lub drobny mężczyzna, około 55 kilogramów, żeby za bardzo nie przeszkadzali - dodaje gość audycji.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadząca: Sława Bieńczycka

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 6.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Bocian maskotką jubileuszowego "Lata z Radiem" 2021

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
Maskotka to symbol "Lata z Radiem". W tym roku towarzyszy nam bocian, a decydujący głos przy wyborze ostatecznego wzoru mieli słuchacze Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest historia "Polki Dziadek" - symbolu "Lata z Radiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
Co roku słuchacze "Lata z Radiem" ze wzruszeniem wysłuchują pierwszych taktów "Polki Dziadek". Ta skoczna, pełna optymizmu melodia stała się jednym z najważniejszych symboli audycji. A korzenie kompozycji sięgają znacznie głębiej w przeszłość.
rozwiń zwiń