Motocyklem na Szlaku Wielkich Jezior. Peleton "Lata z Radiem" się nie zatrzymuje

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:55
To już trzeci etap Peletonu "Lata z Radiem" i "Radia Kierowców". Wszystko zaczęło się w Pucku. Patryk Kuniszewicz wsiadł na motocykl i niespiesznie ruszył ku Stegnie. Tam, tydzień później, na rower przesiadł się Patryk Michalski i przemierzył Mierzeję Wiślaną. Dziś Patryk Kuniszewicz wrócił na szlak motocyklowy, a wiedzie on wśród mazurskich jezior.
Reporter Lata z Radiem przemierzał motocyklowe trasy Mazur
Reporter "Lata z Radiem" przemierzał motocyklowe trasy MazurFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
de mono 1200x660.jpg
"Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Lubelskiej. Koncert De Mono w Jedynce

Choć reporter "Lata z Radiem" przyznał, że cierpi na chorobę morską, dzielnie ruszył ku Mazurom. Tym bardziej, że środkiem jego transportu nie była żadna jednostka pływająca, ale jednoślad. - To jest moje rozwiązanie. Żeby poprowadzić ten peleton drogami wzdłuż jezior - ogłosił Patryk Kuniszewicz. Początek trasy zaplanowano w Giżycku.

- Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jest to żeglarska stolica Polski i że to bardzo ekologiczne miasto. Tutaj praktycznie na każdym kroku jest czujnik, który pokazuje stężenie pyłków zawieszonych. W związku z tym cały czas mamy informacje, jak czyste jest powietrze. Wszystko świeci się tu na zielono - mówi reporter "Lata z Radiem".


Posłuchaj
01:52 PR1_AAC 2021_07_09-09-24-19.mp3 Peleton "Lata z Radiem" przemierza Szlak Wielkich Jezior ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Ekomarina na start

Pomysłów na spędzanie czasu nad Mazurami jest wiele. Pogoda potrafi jednak nierzadko pokrzyżować plany.

- Zależy, kto co chce robić. Jeżeli chodzi o żeglarzy, wszystkich, którzy do sportu potrzebują wiatru, to dzisiaj się cieszą, bo podmuchy zaczynają się rozkręcać. Już jest w granicach 3 stopni w skali Beauforta, a niektórzy chcieliby jeszcze więcej - mówi Mariusz Raubo z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Osoby wypoczywające powinny jednak zachować ostrożność. Wiatr w o takiej sile, w połączeniu z upałami, może przywiewać gwałtowne burze.


Posłuchaj
04:59 PR1_AAC 2021_07_09-09-38-58.mp3 Peleton "Lata z Radiem" przemierza Szlak Wielkich Jezior cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 


Posłuchaj
02:29 PR1_AAC 2021_07_09-10-17-22.mp3 Peleton "Lata z Radiem" przemierza Szlak Wielkich Jezior cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Patryk Kuniszewicz ku Mikołajkom wyruszył z Ekomariny Giżycko. Spotkał tam słuchaczy, którzy zdecydowali się dołączyć do Peletonu "Lata z Radiem" i towarzyszyć naszemu szalonemu reporterowi. - Ja oczywiście motocyklem. Zobaczę, jak po tych mazurskich drogach mi to wyjdzie. Oni natomiast swoją łodzią motorową, ale spacerową - zdradza reporter "Lata z Radiem". - Piękna pogoda. Błękit nieba, słońce, wiatr. Co będzie na trasie? Przekonamy się - dodaje.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Wśród jezior w Rynie

Po godzinie 10 Patryk Kuniszewcz dotarł do miejscowości Ryn. Na miłośników kąpieli wodnych i słonecznych czekają kąpieliska miejskie, to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie tu odnajdziemy. - Jeśli ktoś na Szlaku Wielkich Jezior dotrze do miejscowości Ryn to mamy zamek: pokrzyżacki i to z XIV wieku. A jeśli ktoś jest miłośnikiem długich wędrówek, to jest taka ścieżka okalająca jezioro, która ma niecałe pięć kilometrów - opowiada reporter "Lata z Radiem".

W centrum Mazur

Celem trzeciego etapu Peletonu "Lata z Radiem" były Mikołajki. Patryka Kuniszewicza przywitały tam ciemne, zwiastujące burzę chmury. Ta zmienna aura dla wielu jest elementem, który czyni z Mazur krainę szczególnie atrakcyjną. - Pogoda jest nieprzewidywalna, ale zazwyczaj stabilna. Wiemy, że nawet jeśli będzie padało, to pół godziny później wyjdzie słońce i możemy znowu cieszyć się latem - mówi Joanna Durkiewicz z Wioski Żeglarskiej Mikołajki.


Posłuchaj
04:34 PR1_AAC 2021_07_09-11-15-50.mp3 Peleton "Lata z Radiem" przemierza Szlak Wielkich Jezior cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 


Posłuchaj
01:46 PR1_AAC 2021_07_09-11-40-39.mp3 Peleton "Lata z Radiem" przemierza Szlak Wielkich Jezior cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Same Mikołajki leżą w centrum Mazur. To sprawia, że trasy żeglarskie są różnorodne, dostosowane do potrzeb, umiejętności i czasu, którym dysponujemy. - Możemy zrealizować podróż króciutką, która jest rekomendowanym rejsem na przykład w kierunku jeziora Śniardwy. To jest absolutnie piękny akwen, który trzeba koniecznie zobaczyć - nie ma wątpliwości gość audycji. Jednocześnie z jeziora Śniardwy można wybrać się w dalszą, nawet kilkudniową podróż.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Przede wszystkim rozsądek

Kapryśna pogoda i gwałtowne zjawiska atmosferyczne to codzienność krainy jezior. Ratownicy wodni podkreślają, że w ekwipunku żeglarza - poza sztormiakiem i kaloszami - niezbędny jest olej. Ten w głowie. - On się na pewno przyda, żeby do żadnych trudnych sytuacji nie dochodziło. Jeśli chodzi o Mikołajki, to one teraz skąpane są w delikatnym kapuśniaczku - zakończył swoją relację Patryk Kuniszewicz.

ZOBACZ SPOT PROMUJĄCY PELETON "LATA Z RADIEM":

Zobacz też:

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadząca: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 9.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Na olimpijskim szlaku. Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki wioślarstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 13:20
W ubiegłym tygodniu reporter "Lata z Radiem" Maciej Walecki rozpoczął przygotowania do Igrzysk Olimpijskich. Pierwszą konkurencją, którą poznawał była szermierka, dziś zgłębiał tajniki wioślarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w królestwie zegarów słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 13:21
Wszystko zaczęło się od dr. Feliksa Przypkowskiego, który w XIX wieku w Jędrzejowie zapoczątkował niezwykłą kolekcję zegarów słonecznych. Z czasem zbiory rozrosły się do ponad 600 eksponatów, a w rodzinnej kolekcji pojawiły się prawdziwe perełki.
rozwiń zwiń