Smaki Wielkopolski. "Lato z Radiem" w Łęczycy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:40
Małgorzata Raducha nie ustaje w swojej podróży przez najsmaczniejsze zakątki Polski. Po Podlasiu, Mazowszu i Kujawach nadszedł czas na Wielkopolskę.
Małgorzata Raducha odwiedziła Łęczycę
Małgorzata Raducha odwiedziła ŁęczycęFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
de mono lublin PR.jpg
Największe przeboje De Mono wybrzmiały na scenie "Lata z Radiem" [ZOBACZ WIDEO]

- Łęczyca. Bijące kulinarne serce Wielkopolski. I od rana bulgoczące gary z szarymi kluchami, pyrami... I będzie gzik, i będzie chór - zapowiadała Małgorzata Raducha. Słowa dotrzymała i po raz kolejny zabrała słuchaczy w niezwykłą kulinarną wędrówkę.


Posłuchaj
01:45 PR1_AAC 2021_07_12-09-25-14.mp3 Małgorzata Raducha w swojej kulinarnej wędrówce dotarła do Wielkopolski ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Posłuchaj
02:08 PR1_AAC 2021_07_12-09-38-20.mp3 Małgorzata Raducha w swojej kulinarnej wędrówce dotarła do Wielkopolski cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Na łęczyckim stole

Reporterka "Lata z Radiem" rozpoczęła od posmakowania parzybrody, jednogarnkowego dania na bazie kapusty i ziemniaków. - Zupa jest treściwa. Powiedziałabym, że to taki eintopf. Obok tego są oczywiście słynne pyry z gzikiem, są szare kluchy z kapustą i ciasto drożdżowe - wylicza Małgorzata Raducha. A jaka jest tajemnica dobrej kruszonki? Co zrobić, by tarła się w palcach i przypominała proszek? - Mąka, cukier i masło w odpowiednich proporcjach - wyjaśnia pani Halina z Koła Gospodyń Wiejskich w Łęczycy.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Symbolem Wielkopolski są również szare kluchy. Najlepiej, by do ich przygotowania użyć starych ziemniaków. - Mają więcej skrobi, gdyż zawartość wody jest niższa - tłumaczy pani Joanna z Koła Gospodyń Wiejskich. - Obieramy pyry, ścieramy na drobnej tarce. Starte ziemniaki przecedzamy przez drobne sitko. Wodę zostawiamy, ustoi się w niej mączka z tych pyr. Do startych pyr dodajemy mąkę, jajko, sól. Dodajemy też pozostały krochmal, po odcedzeniu ustanej wody - wylicza.


Posłuchaj
02:14 PR1_AAC 2021_07_12-10-12-57.mp3 Małgorzata Raducha w swojej kulinarnej wędrówce dotarła do Wielkopolski cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:49 PR1_AAC 2021_07_12-11-18-07.mp3 Małgorzata Raducha w swojej kulinarnej wędrówce dotarła do Wielkopolski cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Czytaj też:
rodowicz vondrackova pr cezary piwowarski.jpg
Koncert Maryli Rodowicz i Heleny Vondráčkovej na Zamku Książ [ZOBACZ WIDEO]

Kontakt z kulturą

Łęczyca to jednak nie tylko kulinaria. Wartym odwiedzenia miejscem jest lokalny Dom Kultury. W mieście od ośmiu lat funkcjonuje Koło Gospodyń Wiejskich. - Chcę stworzyć warsztaty z Kołem Gospodyń Wiejskich i z młodzieżą, by mogli wspólnie tworzyć rękodzieła i potrawy regionalne - zapowiada Katarzyna Jędraszyk, koordynatorka Koła Gospodyń Wiejskich w Łęczycy. Ważnym elementem kultury jest również gwara.


Posłuchaj
01:17 PR1_AAC 2021_07_12-11-48-11.mp3 Małgorzata Raducha w swojej kulinarnej wędrówce dotarła do Wielkopolski cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

"Pyry" to tradycyjna wielkopolska nazwa ziemniaków. Małgorzata Raducha natrafiła na ślad prowadzący ku genezie tego słowa. - Podobno nazwa pochodzi od nazwy kraju, od Peru. Może istnieje jakaś legenda, że ktoś przywiózł je stamtąd właśnie do nas - mówi pani Joanna. Wielkopolanie wychodzą "na dwór", podobnie jak na Śląsku torbę papierową nazywają "tytką", a śledzik to ... "podkoziołek".


Zobacz też:

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 12.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Między historią a kuchnią. "Lato z Radiem" nad Gopłem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 13:00
"Lato z Radiem" przekracza granice. Te geograficzne rzecz jasna. Nasza reporterka Małgorzata Raducha zawędrowała nad jezioro Gopło, gdzie obcowała z przyrodą i historią, ale przede wszystkim poznawała nowe smaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smaki Mazowsza. "Lato z Radiem" w Rycharcicach

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:10
W swojej kulinarnej wędrówce przez Polskę Małgorzata Raducha odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach w gminie Gozdowo. W roku 2019 właśnie ta organizacja została wyróżniona tytułem najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich na Mazowszu.
rozwiń zwiń