Na olimpijskim szlaku. Reporter "Lata z Radiem" zgłębiał tajniki strzelectwa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:55
Igrzyska olimpijskie coraz bliżej, reporter "Lata z Radiem" kontynuuje więc swoje przygotowania. Po treningu szermierczym i wioślarskim czas na strzelectwo.
Patryk Bedliński odwiedził strzelnicę w Starachowicach
Patryk Bedliński odwiedził strzelnicę w StarachowicachFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
LzR 2021_Chopin University Big Band_1200x660.jpg
Kolejny koncert "Lata z Radiem": Chopin University Big Band z gośćmi

Strzelectwo na igrzyskach olimpijskich jest od samego początku - pojawiło się już podczas pierwszej edycji w roku 1896. Konkurencje strzeleckie rozgrywane są do dziś, a wyjątki były tylko dwa: igrzyska w Saint Louis w roku 1904 i w Amsterdamie w roku 1928. W ramach dyscypliny obecnie rozgrywanych jest piętnaście konkurencji.


Posłuchaj
02:19 PR1_AAC 2021_07_13-09-25-20.mp3 Patryk Bedliński zgłębiał tajniki strzelectwa cz. 1 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
03:09 PR1_AAC 2021_07_13-09-39-37.mp3 Patryk Bedliński zgłębiał tajniki strzelectwa cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Od najmłodszych lat

Patryk Bedliński na strzelnicy sportowej "ŚWIT" zlokalizowanej na obrzeżach Starachowic próbował zgłębić tajniki tej niełatwej dyscypliny i dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej rozpocząć przygodę z bronią. - Zajęcia zaczynamy z młodzieżą w wieku 12 - 13 lat. Na początku jest to broń pneumatyczna, w następnym etapie dochodzi broń małokalibrowa bocznego zapłonu - mówi instruktor strzelectwa, Adam Gregorczyk.

Później następuje dalsza selekcja i osoby z odpowiednimi predyspozycjami kierowane są do sekcji śrutowej. Dlaczego najmłodsi mogą liczyć jedynie na ćwiczenia z bronią pneumatyczną? Jest ona zdecydowanie najbezpieczniejsza. - Na początku muszą być zachowane wszystkie zasady. Odpowiednie podejście, zachowanie i wszystkie podstawy, które osoba rozpoczynająca karierę strzelecką musi zdobyć - dodaje gość "Lata z Radiem".

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
de mono 1200x660.jpg
Największe przeboje De Mono wybrzmiały na scenie "Lata z Radiem" [ZOBACZ WIDEO]

Kilka reguł

Podstawową zasadą wpajaną od najmłodszych lat jest zakaz celowania do kogokolwiek. - Zajęcia z młodzieżą zaczyna się od tego, że uczy się ich przenoszenia broni na stanowisko, używania specjalnych znaczników w lufie w przerwach między strzelaniami - wyjaśnia Adam Gregorczyk. Instruktorzy zwracają również uwagę na chwyt broni. - Nie trzymamy palca na języku spustowym - podkreśla gość audycji. By uniknąć złamania palca, nie wolno również trzymać go na górze pistoletu.

Kolejne istotne zagadnienie to sposób przechowywania broni. Tę kwestię szczegółowo regulują przepisy MSWiA. - Jeżeli jest to klub, musi być atestowany magazyn uzbrojenia - mówi Adam Gregorczyk.

Należy pamiętać o właściwym załadowaniu broni. W przypadku wiatrówki niezbędne jest, by w odpowiednim momencie butlę napełnić sprężonym powietrzem. - Taką czynność powinien wykonywać trener, ponieważ jest to niebezpieczne. Osoba niedoświadczona może nie dokręcić lub podkręcić zawór i możemy mieć tzw. wystrzał - wyjaśnia Małgorzata Wadowska, trenerka strzelectwa sportowego. Dopiero uzupełnienie butli i właściwe jej umocowanie pozwala na korzystanie z broni długiej pneumatycznej.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Kto może zdobyć pozwolenie na broń sportową?

Osoby, które chciałyby korzystać z broni sportowej poza licencjonowanymi klubami, muszą spełnić szereg warunków i formalności. Na początku warto odwiedzić siedzibę klubu, by zapoznać się z warunkami bezpieczeństwa i typami broni. - Jednym z warunków podstawowych jest również członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadającym licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego - mówi prezes klubu sportowego "Świt" w Starachowicach, Karol Kopeć.


Posłuchaj
02:37 PR1_AAC 2021_07_13-10-17-22.mp3 Patryk Bedliński zgłębiał tajniki strzelectwa cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:38 PR1_AAC 2021_07_13-11-18-05.mp3 Patryk Bedliński zgłębiał tajniki strzelectwa cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Posłuchaj
02:00 PR1_AAC 2021_07_13-11-48-45.mp3 Patryk Bedliński zgłębiał tajniki strzelectwa cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Po zapisaniu do klubu następuje rejestracja w systemie i po minimum trzech miesiącach nauki i uczestnictwa w zajęciach możliwe jest przystąpienie do egzaminu na patent strzelecki. - Gdyby dana osoba nie przychodziła, nie trenowała, to po prostu nie zda tego egzaminu. Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Należy mieć wiedzę od podstaw aż po stopień zaawansowania - wylicza gość "Lata z Radiem".

Po uzyskaniu patentu uczestnik egzaminu występuje o licencję zawodniczą Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. - Najważniejszym dokumentem bezterminowym jest patent strzelecki, natomiast licencja przyznawana jest przez Związek na kolejnych dwanaście miesięcy - podsumowuje Karol Kopeć.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz także:

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadząca: Sława Bieńczycka

Materiał: Patryk Bedliński

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Bocian maskotką jubileuszowego "Lata z Radiem" 2021

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
Maskotka to symbol "Lata z Radiem". W tym roku towarzyszy nam bocian, a decydujący głos przy wyborze ostatecznego wzoru mieli słuchacze Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest historia "Polki Dziadek" - symbolu "Lata z Radiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
Co roku słuchacze "Lata z Radiem" ze wzruszeniem wysłuchują pierwszych taktów "Polki Dziadek". Ta skoczna, pełna optymizmu melodia stała się jednym z najważniejszych symboli audycji. A korzenie kompozycji sięgają znacznie głębiej w przeszłość.
rozwiń zwiń