Chopin University Big Band i goście na scenie Lata z Radiem. Wśród gwiazd Błażejczyk i Rynkowski

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:10
Przed nami czwarty koncert koncertowej trasy Lata z Radiem. - Rok 2021 to data pełna rocznic: smutnych i wesołych - mówi Ryszard Rynkowski przed występem. Kolejny koncert - jak zawsze - w piątkowy wieczór! 
Koncert Chopin University Big Band na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina
Koncert Chopin University Big Band na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka ChopinaFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
Koncert Chopin University Big Band na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina 1200/660
Kolejny koncert "Lata z Radiem": Chopin University Big Band z gośćmi

Rok 2021 to rok wyjątkowy dla gwiazd piątkowego koncertu "Lata z Radiem". Danuta Błażejczyk obchodzi jubileusz 36-lecia pracy artystycznej, a Ryszard Rynkowski dwadzieścia lat temu wystąpił w Teatrze Wielkim z Joe Cockerem. - "Lato z Radiem" ma pięćdziesiąt lat. Cóż to jest, ja w tym roku mam siedemdziesiąt i się nie chwalę - żartuje Ryszard Rynkowski.

Muzyczny tygiel

Koncert w auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie będzie eklektyczny. Artyści zaprezentują nie tylko swój repertuar, uczczą również ikony polskiej sceny muzycznej. - Wspominamy przede wszystkim Wojtka Młynarskiego i Romana Orłowa. Ja będę śpiewała piosenkę "Jesienny pan" - mówi Danuta Błażejczyk.

Będzie można usłyszeć także utwory Andrzeja Zauchy czy Krzysztofa Krawczyka. - Ponadto, jak państwo wiecie, na estradę powraca Ewa Bem i my ten powrót mocno zaakcentujemy. Będą piosenki z repertuaru wokalistki, nawet taka piękna wiązanka, którą udało nam się pozyskać - dodaje Piotr Kostrzewa, lider Chopin University Big Band.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Wyjątkowe aranżacje

Utwory, z którymi zmierzą się artyści, zaprezentowane zostaną w szczególnych aranżacjach, za które odpowiada Chopin University Big Band. Ryszard Rynkowski, który wykona m.in. piosenkę Krzysztofa Klenczona "Natalie", nie kryje swojego podziwu dla talentu i pasji członków zespołu. - Big Band jest wspaniały. Słyszałem ich wcześniej w nagraniach radiowych w "Muzycznej Jedynce" i byłem zachwycony brzmieniem - podkreśla artysta.

Zespół powołano do życia w roku 2006 z inicjatywy Bogumiła Gadawskiego i Błażeja Sroczyńskiego. Od roku 2012 kierownikiem artystycznym jest Piotr Kostrzewa. W dorobku big-bandu znajdziemy liczne płyty, m.in. "L’historie du big band", "Classic on Jazz", "Big Band – Swingujące Święta", czy "Frank Sinatra. 100-lecie urodzin".

Zobacz też:

Niezwykłe koncerty "Lata z Radiem". Kiedy kolejne?

Trasa koncertowa "Lata z Radiem 2021" to osiem niezwykłych miejsc w Polsce i osiem wyjątkowych, premierowych występów. Największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej i jedna zagraniczna, ale równie mocno kojarząca się z radiową Jedynką, czyli Helena Vondrackova - solo i w duetach z Marylą Rodowicz. A poza tym: De Mono, Pectus, Ania Dąbrowska, Golec uOrkiestra oraz Chopin University Big Band z gośćmi: Danutą Błażejczyk i Ryszardem Rynkowskim. Oraz - na finał wakacyjnej akcji Jedynki - koncert niespodzianka z udziałem tajemniczej (na razie) gwiazdy.

ZOBACZ WYJĄTKOWY KONCERT MARYLI RODOWICZ W MAGICZNEJ SCENERII ZAMKU KSIĄŻ:

YouTube/Polskie Radio

Premiery poszczególnych koncertów odbywają się w piątki o godz. 20.00 - zarówno w wersji audio na antenie radiowej Jedynki, jak i w mediach społecznościowych stacji, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na stronie www.polskieradio.pl.

Pozostałe muzyczne przystanki na trasie Lata z Radiem 2021:

• Pectus (23 lipca w domu rodzinnym braci Szczepaników w Bogoniowicach)
• Ania Dąbrowska (13 sierpnia w Pałacu w Nieborowie)
• Golec uOrkiestra (20 sierpnia w Górze Żar)
• Koncert niespodzianka (28 sierpnia w Zakopanem)

***

"Lato z Radiem" to również, a może przede wszystkim codzienna audycja radiowej Jedynki, emitowana przez całe wakacje, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-12.00. Można jej słuchać także na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem". Dziennikarze Jedynki nadają w tym roku relacje z wyjątkowych miejsc w Polsce. Tradycyjnie Lato z Radiem poprowadzą w tym roku m.in. Roman Czejarek, Sława Bieńczycka, Daniel Wydrych, Joanna Racewicz, Agnieszka Kunikowska i Marzena Kawa.

Tegoroczną nowością trasy jest peleton motocyklowo-rowerowy, przygotowany wspólnie z Polskim Radiem Kierowców. Aż do końca wakacji reporterzy Jedynki przemierzają najpiękniejsze trasy rowerowe i motocyklowe w całym kraju i przygotowują relacje dla słuchaczy.

mg

. .

Czytaj także

50 lat minęło! Moc wzruszeń i wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 15:00
Dokładnie 1 lipca 1971, na antenie Programu 1 Polskiego Radia po raz pierwszy wyemitowano "Lato z Radiem". Podczas jubileuszowego wydania wspominaliśmy pięć dekad audycji. Nie zabrakło niespodzianek z archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taka płyta zdarza się raz na 50 lat! Jubileuszowy winyl "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:00
Z okazji wielkiego jubileuszu "Lata z Radiem", Program 1 wspólnie z Agencją Muzyczną Polskiego Radia przygotowali jedyną w swoim rodzaju płytę winylową, na której znajdują się największe polskie przeboje! Całość ukazuje się w limitowanym nakładzie tysiąca ręcznie numerowanych egzemplarzy. Na stronie internetowej sklepu Polskiego Radia trwa już przedsprzedaż, a data premiery handlowej to piątek, 16 lipca. Egzemplarz sygnowany numerem 1 został przekazany na cele charytatywne. 
rozwiń zwiń