Rowerem nad Kanał Augustowski. Ciąg dalszy Peletonu "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:15
Peleton "Lata z Radiem" nie zatrzymuje się nawet na moment, to już jego czwarta odsłona. Tym razem jednośladem przemierzyliśmy szlaki Podlasia.
Patryk Michalski ruszył nad Kanał Augustowski
Patryk Michalski ruszył nad Kanał AugustowskiFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
LzR 2021_Chopin University Big Band_1200x660.jpg
Już dziś kolejny koncert "Lata z Radiem". Wystąpi Chopin University Big Band z gośćmi

Patryk Michalski powraca na szlak peletonu i odkrywa przed nami najpiękniejsze trasy rowerowe nad Kanałem Augustowskim. Ten zbiornik wodny to unikatowy w skali Europy przykład budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. U początków budowy kanału legły pruskie restrykcje celne, uniemożliwiające spławianie polskich towarów Wisłą.

Posłuchaj
02:19 PR1_AAC 2021_07_16-09-24-02(1).mp3 Patryk Michalski przemierza rowerowe szlaki Podlasia cz. 1 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:05 PR1_AAC 2021_07_16-09-37-44.mp3 Patryk Michalski przemierza rowerowe szlaki Podlasia cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Augustów upalny i parny

"Augustowskie noce nad brzegami drzemiące. Noce parne, gorące osłonięte przez mgłę" - śpiewała Maria Koterbska. I miała rację, a po upalnej nocy nadszedł upalny dzień. - Patrzę na termometr na moim liczniku, już 28 stopni w Augustowie, a zaledwie kilkanaście minut po dziewiątej - relacjonował reporter "Lata z Radiem" podkreślając wspaniałe okoliczności przyrody w jakich się znalazł.

Patryk Michalski rozpoczął bowiem swoją wędrówkę od Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. - To najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, ma ponad 2000 kilometrów i przebiega w okolicach Augustowa właśnie. Jadę mostkiem, po mojej lewej staw "Wojciech", po prawej Jezioro Studzieniczne, a przede mną przepiękne sanktuarium w Studzienicznej - opowiadał reporter "Lata z Radiem"

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
Uniwersytet.png
Tajemnice najstarszej uczelni muzycznej w Polsce. "Lato z Radiem" na Uniwersytecie Chopina

Kontemplacja przed dalszą drogą

I właśnie od zwiedzenia świętego miejsca rozpoczął Patryk Michalski. Początek sanktuarium dali pustelnicy, którzy właśnie na Podlasiu, na łonie natury, chcieli kontemplować. Fakt ten łączy się z przybyciem na Wigry ojców kamedułów. - Poszlaki świadczą o tym, że pierwszy pustelnik był właśnie ojcem kamedułą. Drugiego pustelnika znamy z nazwiska. Był to Wincenty Morawski, służył w wojsku jako pułkownik i po materialnym zabezpieczeniu rodziny, osiadł tutaj i stał się poczciwym eremitą - tłumaczy ksiądz Wojciech Stokłosa.

Morawski stał się pustelnikiem, do którego ściągały prawdziwe tłumy. Ludzie spragnieni byli nie tylko modlitwy, ale również rad. Byli także leczeni ziołami, których nigdy w okolicy nie brakowało. Dziś do sanktuarium przybywają rowerzyści, poza spokojem szukający orzeźwienia. - Zazwyczaj przy sanktuariach są cudowne źródełka. W takich miejscach łączy się działanie duchowe z wiarą, ale woda zawsze pomaga i jest życiodajna dla wszystkich - dodaje gość "Lata z Radiem". Na terenie sanktuarium znajdziemy również pomnik św. Jana Pawła II, który w odwiedził to miejsce w roku 1999.

Posłuchaj
02:42 PR1_AAC 2021_07_16-10-12-14.mp3 Patryk Michalski przemierza rowerowe szlaki Podlasia cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
01:53 PR1_AAC 2021_07_16-11-21-27.mp3 Patryk Michalski przemierza rowerowe szlaki Podlasia cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
05:23 PR1_AAC 2021_07_16-11-38-27.mp3 Patryk Michalski przemierza rowerowe szlaki Podlasia cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

   

Jezioro Białe

Patryk Michalski, pokrzepiony, ruszył w dalszą drogę, ale urzeczony pięknem okolicznej przyrody zboczył nad Jezioro Białe. To jezioro rynnowe, o powierzchni 480 hektarów. Na dnie znajdują się wraki drewnianych łodzi. - Piękny widok. Jeśli ktoś kojarzy zdjęcia z Malediwów i piękny lazurowy kolor wody, wcale nie trzeba tam jechać. Wystarczy przyjechać do Augustowa, bo tutaj Jezioro Białe ma dokładnie taki sam kolor - mówił reporter "Lata z Radiem" dostrzegając pierwszych plażowiczów.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

W poszukiwaniu ochłody Patryk Michalski zzuł buty i wkroczył do wody, dzieląc się w mediach społecznościowych panoramą okolicy i przeprowadzając relację ze swojego brodzenia w jeziorze. Zaprosił również ... pod wyciąg narciarski. - Jeśli ktoś latem bardzo tęskni za nartami może przyjechać do Augustowa, bo za mną prawdziwy narciarski wyciąg. Tylko, że do nart wodnych. Piękna pogoda panuje cały czas, bezchmurne niebo - dodał.


Jak to się zaczęło?

Po orzeźwiającej kąpieli, reporter "Lata z Radiem" postanowił zgłębić historię Kanału Augustowskiego. Budowę tego cudu hydrologicznego rozpoczęto w roku 1823. - Za dwa lata będziemy obchodzić dwustulecie. Dokładny dzień to 15 czerwca 1823 roku, właśnie wtedy do Augustowa zjeżdża późniejszy projektant kanału czyli podpułkownik Ignacy Prądzyński - mówi Łukasz Faszcza z Muzeum Ziemi Augustowskiej. I choć inżynierowie dokonywali w projekcie drobnych zmian, to jednak roli Prądzyńskiego nie da się w żaden sposób przecenić.

W samym muzeum możemy znaleźć liczne pamiątki z czasów, gdy Kanał Augustowski dopiero powstawał. To często przedmioty, które służyły budowniczym. - Ponadto mamy fragmenty dawnych konstrukcji, gwoździe czy odwierty ścian śluz, które zostały wykonane przed remontami - dodaje gość audycji. Zwiedzający mogą podziwiać również fragment tablicy upamiętniającej jednego z budowniczych kanału i Śluzy Augustów - porucznika Konstantego Jodko. Sam kanał to ponad 103 kilometry długości, z czego 80 kilometrów znajduje się w Polsce.

- Kanał najlepiej przemierzyć kajakiem. Jeszcze dwa lata temu mogliśmy dopłynąć do Niemna. Dzisiaj niestety granica Białorusi jest zamknięta, ale 80 kilometrów po naszej stronie możemy spokojnie przepłynąć. Przejechać rowerem również, chociaż wówczas niektóre fragmenty kanału ominiemy bo po prostu nie prowadzi tam droga - wyjaśnia Łukasz Faszcza.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz także:

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzący: Roman Czejarek

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Bocian maskotką jubileuszowego "Lata z Radiem" 2021

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
Maskotka to symbol "Lata z Radiem". W tym roku towarzyszy nam bocian, a decydujący głos przy wyborze ostatecznego wzoru mieli słuchacze Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cleo, Rodowicz, Pectus ... "Lato z Radiem" zaprasza na wyjątkowe koncerty

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
"Lato z Radiem" nieodłącznie kojarzy się z koncertami. - To od wielu lat stały element naszej audycji, nie mogło ich zatem zabraknąć podczas jubileuszowej odsłony. Już 25 czerwca, w Zakopanem wystąpi Cleo - mówi Marcin Kusy, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń