Smaki Podlasia. "Lato z Radiem" w Orzeszkowie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:50
O poranku Małgorzatę Raduchę powitał zapach świeżych drożdżówek z jagodami. Reporterka "Lata z Radiem" w poszukiwaniu kulinarnych inspiracji dotarła na Podlasie.
Małgorzata Raducha odwiedziła Podlasie
Małgorzata Raducha odwiedziła Podlasie Foto: Polskie Radio

Czytaj też:
LzR 2021_Pectus_1200x660.jpg
"Piękny sen" w Bogoniowicach. Pectus na trasie "Lata z Radiem"

Celem podróży Małgorzaty Raduchy była Szkoła Podstawowa w Orzeszkowie w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. To miejsce, które słynie nie tylko ze wspaniałej kuchni, ale również z pielęgnowania tradycji, kultury i języka. - Pokażemy Państwu absolutne cudo. Miniskansen znajdujący się w tej właśnie szkole - zapowiadała reporterka "Lata z Radiem".

Według danych z roku 2014 w gminie Hajnówka zamieszkiwało niespełna 4 tys. osób. W tak niedużej gminie działa aż dziesięć kół gospodyń wiejskich: osiem z nich funkcjonuje na podstawie ustawy z roku 2018, a dwa zostały założone jeszcze na starych zasadach. - Cieszę się bardzo, wszystkie działają prężnie. Możemy coś tworzyć - mówi Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy Hajnówka.


Posłuchaj
02:26 PR1_AAC 2021_07_19-09-24-39.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Podlasie ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Posłuchaj
05:32 PR1_AAC 2021_07_19-09-39-20.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Podlasie cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Posłuchaj
01:31 PR1_AAC 2021_07_19-10-18-09.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Podlasie cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Pierogowa uczta

Wędrówka reporterki "Lata z Radiem" już na wstępie przybrała nieoczekiwany kierunek. - Każdy mówi, że Podlasie to babka ziemniaczana, kiszka i kartacze... Nie! Będą pierogi z nadzieniem ziemniaczanym - mówiła Małgorzata Raducha i słowa dotrzymała. Pierogi te mocno różnią się od pierogów ruskich, a receptura jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. - Babcia je robiła, mama je robiła, ja je robię, no i ten przepis przekazałam do Koła "Orzeszkowe Babeczki". To jest takie nadzienie, że niektórzy uważają je za mięsne. A tam nie ma ani deka mięsa - wyjaśnia pani Irena. Podstawą farszu są tarte ziemniaki podsmażane na oleju lub smalcu z cebulą.


Czytaj też:
CEZ_7137.JPG
Wyjątkowy koncert "Lata z Radiem": Chopin University Big Band z gośćmi [ZOBACZ WIDEO]

- Dużo majeranku, pieprzu, czosnku, przypraw. Ziemniaki mają mieć gęstość takiego ciasta jak babka ziemniaczana. Ciasto stygnie, potem się je zagniata na pierogi - opowiada gość audycji. Odmian przepisu jest wiele, ale pani Irena zwraca uwagę, że w jej pierogach nie ma jajek. Na uwagę zasłużyły także pierogi z kurkami, a przygotowała je druga pani Irena. - Grzyby zbierałam wczoraj pod wieczór. Przebrałam, umyłam i podsmażyłam. Nie gotuję ich wcześniej, same puszczają tłuszcz i wodę - mówi. Jednocześnie w rozmowie z Małgorzatą Raduchą zdradziła sposób na dokładnie oczyszczenie zebranych grzybów. - Myję kilka razy. Płuczę pod bieżącą wodą i wybieram igły.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Kulinarne zaskoczenia

Na podlaskim stole znalazły się również: suszona kiełbasa zwana palcówką, ciasto drożdżowe, smalec, domowy chleb żytni i podlaskie czebureki kojarzące się z kuchnią tatarską. - Ciasto jest pół kruche, pół drożdżowe. Mięso wieprzowo-wołowe, z tym że w tym farszu dominuje szczypiorek - tłumaczy pani Regina. - To wszystko nam pokazała pani, która jest Białorusinką - dodaje. Małgorzata Raducha przeżyła również pewne kulinarne zaskoczenie.


Posłuchaj
04:51 PR1_AAC 2021_07_19-11-18-34.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Podlasie cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Posłuchaj
01:29 PR1_AAC 2021_07_19-11-39-33.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Podlasie cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

- To są oblaty, które do tej pory kojarzyłam z Górnym Śląskiem - przyznała reporterka "Lata z Radiem". Oblaty to kruche, okrągłe wafelki wypiekane w XIX wieku, wówczas można je było dostać na odpustach i kiermaszach. - Przepis ten zabrałam ze sobą z Niemiec. To są malutkie, podobne do komunijnych, oblaciki. Nakłada się na nie orzechy włoskie zrobione z bitą pianą z białek - podsumowuje gość "Lata z Radiem".

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz też:

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

Czytaj także

Bocian maskotką jubileuszowego "Lata z Radiem" 2021

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
Maskotka to symbol "Lata z Radiem". W tym roku towarzyszy nam bocian, a decydujący głos przy wyborze ostatecznego wzoru mieli słuchacze Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest historia "Polki Dziadek" - symbolu "Lata z Radiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
Co roku słuchacze "Lata z Radiem" ze wzruszeniem wysłuchują pierwszych taktów "Polki Dziadek". Ta skoczna, pełna optymizmu melodia stała się jednym z najważniejszych symboli audycji. A korzenie kompozycji sięgają znacznie głębiej w przeszłość.
rozwiń zwiń