Energia ze słońca. "Lato z Radiem" w Choszcznie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 13:10
Patryk Bedliński w wędrówce przez Polskę dotarł do województwa zachodniopomorskiego. W pobliżu Choszczna odwiedził miejsce, w którym energię elektryczną produkuje się ze słońca. To farma paneli fotowoltaicznych.
Patryk Bedliński odwiedził farmę fotowoltaiczną
Patryk Bedliński odwiedził farmę fotowoltaiczną Foto: Polskie Radio

Czytaj też:
LzR 2021_Pectus_1200x660.jpg
"Piękny sen" w Bogoniowicach. Pectus na trasie "Lata z Radiem"

- Spodziewałem się, zaglądając na mapy pogodowe, że niebo będzie dziś zachmurzone. Tymczasem okazało się, że jest bardzo piękny dzień - w ten sposób reporter "Lata z Radiem" rozpoczął swoją relację z farmy fotowoltaicznej nieopodal Choszczna. I nie była to zwykła prognoza - w miejscu, które odwiedził Patryk Bedliński, pogoda ma znaczenie kluczowe.

Posłuchaj
01:09 PR1_AAC 2021_07_20-09-24-58.mp3 Patryk Bedliński odwiedził farmę fotowoltaiczną ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Samoczyszcząca się, słoneczna ładowarka

Fundamentem farmy są panele, na których zamontowano ogniwa fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną. - To jest pokryte warstwą szkła, warstwą zabezpieczającą. Wszystko znajduje się w ramie aluminiowej - tłumaczy Michał Markowicz zarządzający farmą w Choszcznie. Patryk Bedliński poruszył m.in. temat czyszczenia paneli. - Widać lekkie zabrudzenie pod postacią kurzu, natomiast panele są pokryte warstwą samoczyszczącą i w przypadku opadów deszcz je czyści. Wtedy ta wartość kurzu wraca do wartości zerowych - mówi gość "Lata z Radiem".

Gdy warstwa samoczyszcząca się zużyje lub w przypadku trudniejszych warunków środowiskowych konieczne może być umycie paneli. Nie należy jednak wówczas zapominać o ostrożności. - Robi się to z pewnym interwałem lub doraźnie. Stosuje się do tego odpowiednie maszyny, miękkie gąbki, destylowaną wodę. Nie można stosować np. ostrych, drażniących środków, a nawet twardej wody - tłumaczy Michał Markowicz. Jedno ogniwo jest w stanie pozyskać ze słońca 6 watów, a to więcej niż oferują podstawowe ładowarki.

- Gdybyśmy wyciągnęli pojedyncze ogniwo, podłączyli je do naszego telefonu, to teoretycznie, po spełnieniu wszystkich warunków technicznych, moglibyśmy zasilić tym również nasz telefon, oczywiście gdyby nasłonecznienie było odpowiednio wysokie - uważa Markowicz.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Sponsorem audycji jest TAURON:


Posłuchaj
05:20 PR1_AAC 2021_07_20-09-37-37.mp3 Patryk Bedliński odwiedził farmę fotowoltaiczną cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
02:35 PR1_AAC 2021_07_20-10-17-22.mp3 Patryk Bedliński odwiedził farmę fotowoltaiczną cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:55 PR1_AAC 2021_07_20-11-16-59.mp3 Patryk Bedliński odwiedził farmę fotowoltaiczną cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

   

Jakie panele wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele typów paneli. To m.in. panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne. Na farmie w Choszcznie zamontowane zostały panele z wykorzystaniem monokryształu krzemu. - Jeden taki panel ma moc 365 watów. Te panele, które są za naszymi plecami, tak naprawdę mogą również zostać wykorzystane w gospodarstwach domowych - mówi Michał Markowicz.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Miejscem istotnym dla funkcjonowania farmy jest budka, w której śledzić można m.in., ile pozyskiwanej mocy przekazywane jest do odbiorców. - Na obecną chwilę produkujemy pół megawata mocy. Produkcja prezentowana jest na analizatorze jakości energii, który jest urządzeniem rejestrującym wszystkie parametry sieciowe bezpośrednio z farmy - tłumaczy Mateusz Bany.

Pogoda ma znaczenie

Słuchacze zaintrygowani zagadnieniem paneli fotowoltaicznych pytali między innymi o to, ile energii pozyskuje się w dzień słoneczny, a ile w dzień pochmurny. Wyjaśnił to Łukasz Zimnoch, rzecznik firmy TAURON pozyskującej energię ze słońca w Choszcznie. - Mierząc ilość produkowanej energii w procentach, słoneczny dzień określamy jako sto procent. W dni pochmurne może to zejść do poziomu dwudziestu procent, ale już raczej nie niżej. Oczywiście dynamicznie może się to zmieniać w trakcie jednego dnia - mówi Łukasz Zimnoch.


Czytaj też:
lzr74 Szof relacja plaża.jpg
50 lat minęło! Moc wzruszeń i wspomnień

W trosce o bezpieczeństwo, operator systemu dba, żeby energii elektrycznej nie było ani za mało, ani za dużo. W Choszcznie paneli jest 16 500, ważne jednak, by liczebność urządzeń zawsze była adekwatna do potrzeb. - Na dachach klientów paneli jest osiem, dziesięć, czasem dwanaście. W takiej sytuacji bardzo ważne jest dokładne i precyzyjne zaplanowanie. Jeśli energii będzie za dużo, może pojawić się problem - dodaje rzecznik firmy TAURON. W chwili obecnej magazynowanie energii elektrycznej nie jest możliwe, jedynym wyjątkiem są programy pilotażowe.

A jak wydajność farmy prezentuje się w liczbach? - Elektrownia fotowoltaiczna w Choszcznie może zasilić około 2,5 tys. gospodarstw domowych, czyli to jest około 6 - 8 tys. ludzi, w zależności od przelicznika, jaki zastosujemy. Bardzo ważne jest, żeby różne źródła wzajemnie się uzupełniały - podsumowuje Łukasz Zimnoch.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Warto pamiętać, że ...

Na koniec wizyty w Choszcznie reporter "Lata z Radiem" przypomniał kilka podstawowych zasad. - Panele słoneczne "lubią" dni słoneczne. Podczas instalacji kierujemy je na południe, podobnie jak anteny satelitarne. Na początku może nas to sporo kosztować, nawet ponad dwadzieścia tysięcy złotych, choć są również dopłaty, o które warto się dowiedzieć - zakończył swoją relację Patryk Bedliński.


Posłuchaj
01:26 PR1_AAC 2021_07_20-11-43-20.mp3 Patryk Bedliński odwiedził farmę fotowoltaiczną cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Zobacz też:

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadząca: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Patryk Bedliński

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Bocian maskotką jubileuszowego "Lata z Radiem" 2021

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
Maskotka to symbol "Lata z Radiem". W tym roku towarzyszy nam bocian, a decydujący głos przy wyborze ostatecznego wzoru mieli słuchacze Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest historia "Polki Dziadek" - symbolu "Lata z Radiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 20:00
Co roku słuchacze "Lata z Radiem" ze wzruszeniem wysłuchują pierwszych taktów "Polki Dziadek". Ta skoczna, pełna optymizmu melodia stała się jednym z najważniejszych symboli audycji. A korzenie kompozycji sięgają znacznie głębiej w przeszłość.
rozwiń zwiń