Szlakiem modernistycznych budowli. "Lato z Radiem" w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 09:00
Na turystycznej trasie "Lata z Radiem" czas na największe miasto Górnego Śląska - Katowice. Zwiedzamy modernistyczne budowle, poznajemy atrakcje miasta, w tym Nikiszowiec, ale jednocześnie nowoczesną dzielnicę.
Spodek w Katowicach
Spodek w Katowicach Foto: Jakub Barzycki/shutterstock

Czytaj też:
CEZ_0666.JPG
Zespół Pectus kolejną gwiazdą trasy koncertowej "Lata z Radiem"

Przeszliśmy niezwykłą trasą turystyczna przybliżająca kilkanaście modernistycznych perełek świadczących o nowoczesności miejskiej architektury, tworzonej w okresie międzywojennym.

Rewitalizacja Katowic i historia Spodka

Piotr Fuglewicz, przewodnik po Katowicach, opowiada o zielonej rewitalizacji miasta i katowickim "Spodku", świętującym - podobnie jak "Lato z Radiem" - swoje pięćdziesięciolecie. Przyznaje, że ze Spodkiem były na początku problemy, jeszcze na etapie projektowania. - Bo on stanął w miejscu, w którym kończy się kopalnia - wyjaśnia. Dlatego konstrukcja została posadowiona na palach, żeby w przypadku ruchu ziemi nie zawaliła się.

Po remoncie Spodek może pomieścić ok. ośmiu tysięcy widzów na siedzeniach i trzy tysiące na płycie. W przypadku największej imprezy, czyli Mistrzostwach Świata w Grach Komputerowych przez trzy dni przewija się ok. 200 tysięcy ludzi. Piotr Fuglewicz zaprosił słuchaczy na szkloki i szpajzę, a dzieci na tytę. Opowiada również o gwarze śląskiej, która zawiera trochę germanizmów, ale - o czym mało kto wie - o wiele więcej słów zaczerpniętych z języka czeskiego. Bo na Śląsku przenikały się wpływy polskie, niemieckie i czeskie. Wskazuje, że w porównaniu nawet do lat 90-tych Katowice diametralnie się zmieniły. Obecnie Katowice są zielonym miastem, a kominy czy wyciągi górnicze to muzealne rekwizyty.


Posłuchaj
42:24 2021_07_24 09_08_27_lato_z_radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Katowicach cz. 1 (Jedynka)

 


Posłuchaj
42:24 2021_07_24 10_09_49_lato_z_radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Katowicach cz. 2 (Jedynka)

 


Posłuchaj
39:16 2021_07_24 11_10_41_lato_z_radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Katowicach cz. 3 (Jedynka)

 

Szlaki Neonów i Murali

Krzysztof Śmętkiewicz, przewodnik, opowiada o Katowickim Szlaku Neonów, otwartym w czerwcu tego roku. W latach 60-tych, 70-tych i 80-tych Katowice uchodziły za najładniej rozświetlone polskie miasto. - W szczytowym okresie świeciło się nawet około tysiąca neonów - mówi. W latach 90-tych większość neonów została zdemontowana, czy to podczas remontów, czy po zmianie właściciela obiektu i jego przeznaczenia. Na razie zostało odtworzonych zaledwie siedem neonów.

Katowice bardzo szybko się rozwijały w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Dlatego tak wiele w nich budynków stawianych w stylu takim jak modernizm lub - zamiennie używana nazwa - funkcjonalizm. - To w Katowicach powstawały pierwsze drapacze chmur w tej części Europy - zauważa Krzysztof Śmętkiewicz. Zaprasza też na wędrówkę szlakiem murali. Jeden z nich upamiętnia Kazimierz Kutza.

Anna Solińska ze Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych zaprasza na odpust babci Anny na Nikiszowcu. To doroczne święto tamtejszej parafii pod wezwaniem św. Anny. - Odpustowi towarzyszy letnia edycja Jarmarku Grudniowego, jeszcze większej imprezy - wyjaśnia. opowiada, że w 19078 roku, kiedy zapadła decyzja o budowie Nikiszowca, to osiedla było przeznaczone dla górników i miało być samowystarczalne ze szkołami i sklepami. Całe jest zbudowane z czerwonej cegły. Na ówczesne czasy było wręcz luksusowe i z bieżącą wodą i toaletą na półpiętrze.

Ewa Bogusz-Moor, dyrektor NOSPR, przekonuje, że akustyka sali koncertowej NOSPR należy do pięciu najlepszych w Europie. Od dwóch lat budowane są w niej organy i budowa jeszcze3 potrwa, bo samo strojenie organów trwa trzy miesiące. - Na organy trzeba jeszcze poczekać do stycznia 2023 roku. Jak chcemy mieć coś dobrego, to to trwa - mówi. Dyrektor opowiada o planowanym repertuarze.

Krzysztof Chwałowski opowiada o Muzeum Komputerów i historii informatyki w Katowicach. Zaś Łukasz Kłębasiak opowiada o akcjach "Katowice, miasto ogrodów" i "Plac na glanc". Druga akcja jest skierowana do mieszkańców kamienic, przy których są podwórka. Zazwyczaj to miejsca zaniedbane. - Wyremontujemy to podwórko z wami, bo to jest istota projektu - mówi. Zaznacza, że zostanie wybrana społeczność, która potem będzie o takie podwórko dbać. Jest już 10 zrewitalizowanych podwórek, a akcja rozpoczęła się w 2013 roku.

W audycji również relacje z Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Zobacz też:

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Piotr Fuglewicz (przewodnik po Katowicach), Krzysztof Śmętkiewicz (przewodnik), Anna Solińska ( Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych), Ewa Bogusz-Moor (dyrektor Narodowej Symfonicznej Orkiestry Polskiego Radia), Krzysztof Chwałowski (Muzeum Komputerów),

Data emisji: 24.07.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag


Czytaj także

"Lato z Radiem" w królestwie zegarów słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 13:21
Wszystko zaczęło się od dr. Feliksa Przypkowskiego, który w XIX wieku w Jędrzejowie zapoczątkował niezwykłą kolekcję zegarów słonecznych. Z czasem zbiory rozrosły się do ponad 600 eksponatów, a w rodzinnej kolekcji pojawiły się prawdziwe perełki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem nad Kanał Augustowski. Ciąg dalszy Peletonu "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:15
Peleton "Lata z Radiem" nie zatrzymuje się nawet na moment, to już jego czwarta odsłona. Tym razem jednośladem przemierzyliśmy szlaki Podlasia.
rozwiń zwiń