Tu Bedliński, jak mnie słychać? "Lato z Radiem" w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:25
Co robią krótkofalowcy w nocy? Podobno prowadzą najwięcej łączności, rekompensując sobie ciszę panującą w eterze za dnia. Ile w tym prawdy, Patryk Bedliński sprawdzał podczas wizyty w siedzibie Świętokrzyskiego Związku Krótkofalowców w Kielcach.
Patyk Bedliński w Kielcach odwiedził Świętokrzyski Klub Krótkofalowców
Patyk Bedliński w Kielcach odwiedził Świętokrzyski Klub KrótkofalowcówFoto: Polskie Radio/Fb

Czytaj też:
1200, Igrzyska, Shutterstock.jpg
Czy każdy medal jest wart tyle samo? Olimpijskie "Lato z Radiem"

Reporter "Lata z Radiem" wizytę w Kielcach rozpoczął od próby ostatecznego wyjaśnienia kwestii ewentualnego wpływu pory dnia na jakość łączności. - Na falach o częstotliwościach powiedzmy 28 mHz, 24 mHz, 21 mHz teoretycznie za dnia są najlepsze warunki. Wtedy kiedy promieniuje słońce, tworzą się warstwy jonosfery, które odbijają te fale - mówi Marek Krajewski, prezes Klubu Krótkofalarskiego w Kielcach. - W nocy przeważnie na falach dłuższych robi się lepsze łączności - dodaje.


Posłuchaj
02:04 PR1_AAC 2021_07_28-09-22-53.mp3 Patyk Bedliński w Kielcach odwiedził Świętokrzyski Klub Krótkofalowców ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
05:03 PR1_AAC 2021_07_28-09-38-36.mp3 Patyk Bedliński w Kielcach odwiedził Świętokrzyski Klub Krótkofalowców cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
02:54 PR1_AAC 2021_07_28-10-13-22.mp3 Patyk Bedliński w Kielcach odwiedził Świętokrzyski Klub Krótkofalowców cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

   

Antena dla każdego?

Krótko po 10, Patryk Bedliński znalazł się na dachu, gdzie dużo uwagi poświęcił urządzeniu istotnemu dla każdego radiowca. - Stoimy pod anteną, wyglądającą trochę jak odwrócona parasolka - relacjonuje reporter "Lata z Radiem". O jej specyfice opowiada krótkofalowiec Kamil Wijas. - To jest antena na wiele pasm, od 14 MHz do 28 MHz. Jest kierunkowa, ma obrotnicę - podkreśla. Oznacza to, że można ją obracać w zależności od tego, na którą stację na świecie się kierujemy.

A kto może zamontować sobie taką antenę? Czy wymagane są stosowne pozwolenia? - Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy. W bloku czasami trzeba walczyć ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Ja mieszkam w domu jednorodzinnym i mogę sobie pozwolić na przykład na zamontowanie masztu - mówi gość audycji. - Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, bardzo ważne jest, aby przykręcić mocno śrubę, związać mocno sznurkiem na wypadek, gdyby przyszła gwałtowna wichura lub burza - dodaje.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz też:

W co się zaopatrzyć?

Osoby, które chciałyby rozpocząć przygodę z krótkofalarstwem, powinny zwrócić się ku skanerom. To odbiorniki o szerokim zakresie częstotliwości, idealne do pierwszych treningów. Skanerów używają jednak również licencjonowani krótkofalowcy, traktując je jako urządzenia towarzyszące. - Dają one wiele możliwości, można na nich słuchać również służb mundurowych i w świetle prawa jest to legalne - mówi krótkofalowiec Zdzisław Skuza. Warto pamiętać jednak, że nielegalne jest wykorzystywanie i przekazywanie zasłyszanych tą drogą informacji.


Posłuchaj
04:56 PR1_AAC 2021_07_28-11-19-56.mp3 Patyk Bedliński w Kielcach odwiedził Świętokrzyski Klub Krótkofalowców cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
01:25 PR1_AAC 2021_07_28-11-47-57.mp3 Patyk Bedliński w Kielcach odwiedził Świętokrzyski Klub Krótkofalowców cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  


Czytaj też:
spodek katowice shutterstock 1200x660.jpg
Szlakiem modernistycznych budowli. "Lato z Radiem" w Katowicach

Właśnie z powodu stosunkowo łatwego dostępu do wrażliwych częstotliwości, służby przechodzą stopniowo na łączność cyfrową. - Taki skaner można kupić już za kilkaset złotych i każdy mógłby słuchać na przykład policji, która podaje dane osobowe, dane adresowe - wyjaśnia Patryk Bedliński, a gość "Lata z Radiem" dodaje, że służby stosują też dodatkowe zabezpieczenia. - Wprowadzają sobie dodatkowo system kodowania. Cyfra plus kodowanie praktycznie uniemożliwiają odsłuchanie służb - tłumaczy Zdzisław Skuza.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Tu Bedliński, jak mnie słychać?

Przed południem Patryk Bedliński zdał kolejny meldunek. Potwierdziło się, że nawet mimo wczesnej pory na pewnych częstotliwościach dzieje się dużo. - Cały czas przyuczam się, jak obsługiwać taki duży radiotelefon - relacjonuje i uspokaja, że brak nadanego znaku wywoławczego nie przekreśla naszych szans na dobry trening. - Tym, którzy chcieliby zacząć przygodę z amatorską, ale niezawodną łącznością moglibyśmy polecić CB Radio albo krótkofalówki, tzw. BMR-y, które też nie wymagają licencji - dodaje reporter.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Patryk Bedliński

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Raj dla modelarzy. "Lato z Radiem" w Borówcu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 13:00
Borówiec to wieś w województwie wielkopolskim. Słynie z największej w Polsce makiety kolejowej. To jednak nie tylko pociągi, ale cały miniaturowy świat w skali 1:87. Są tam m.in. scenki rodzajowe, wiejskie wesele, park linowy i około 15 tysięcy ludzików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem nad Kanał Augustowski. Ciąg dalszy Peletonu "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:15
Peleton "Lata z Radiem" nie zatrzymuje się nawet na moment, to już jego czwarta odsłona. Tym razem jednośladem przemierzyliśmy szlaki Podlasia.
rozwiń zwiń