Motocyklem przez dwa województwa. Peleton "Lata z Radiem" znów w drodze

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 14:10
Jaki związek ma motocykl z kulturą? Patryk Kuniszewicz mknąc swoim jednośladem przez województwo kujawsko - pomorskie i mazowieckie udowodnił, że ścisły. Trzeba tylko wiedzieć kiedy i gdzie, z siodełka zejść.
Patryk Kuniszewicz motocyklem przemierzył trasę z Włocławka do Płocka
Patryk Kuniszewicz motocyklem przemierzył trasę z Włocławka do Płocka Foto: Polskie Radio

Był Kanał Augustowski, było Roztocze, Mierzeja Wiślana, Szlak Wielkich Jezior czy Zatoka Gdańska. W poszukiwaniu najbardziej atrakcyjnych i uniwersalnych tras rowerowych i motocyklowych nasi szaleni reporterzy pokonali wiele kilometrów. Kolejny etap prowadził z Włocławka do Płocka, a Patryk Kuniszewicz przemierzył tę trasę motocyklem.

Posłuchaj
01:33 PR1_AAC 2021_07_30-09-25-39.mp3 Patryk Kuniszewicz motocyklem przemierzył trasę z Włocławka do Płocka ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Czytaj też:
P_20210722_184753_BF.jpg
"Skarpeta" i "Absolutny Brak Czegokolwiek". "Lato z Radiem" w FSO

Miasto kulturą stojące

Start kolejnego etapu Peletonu "Lata z Radiem" i Polskiego Radia Kierowców zaplanowano we Włocławku, w województwie kujawsko-pomorskim. Czas wolny można spędzić tu nie tylko aktywnie, ale również kulturalnie. Letnia oferta regionu jest bardzo bogata. Jedną z placówek, szczególnie wartych uwagi jest Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. - To jedna z najstarszych jednostek kultury. Muzeum powstało w roku 1909 i najpierw ograniczyło się do jednego gmachu i to jeszcze wynajmowanego - mówi Beata Wąsik z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Po pewnym czasie powstał gmach główny, w którym muzeum mieści się do dziś.

Jedną z wystaw, którą możemy podziwiać jest Galeria Portretu Polskiego, prezentująca portrety od początku XIX wieku do połowy XX wieku. - Są to znani malarze polscy, ale również regionalni tacy jak Feliks Pęczarski. Kolekcja miała swój początek w 1945 roku, do muzeum przekazane zostało mienie podworskie, a później od lat 70. do chwili obecnej wciąż jest powiększane - tłumaczy gość "Lata z Radiem". W Gmachu Głównym mieści się również interesująca wystawa fajansu włocławskiego. - Kiedyś Włocławek z tego przede wszystkim słynął - dodaje Beata Wąsik. Dwa oddziały muzeum mieszczą się poza Włocławkiem: w Nieszawie i Kłóbce.


Posłuchaj
04:54 PR1_AAC 2021_07_30-09-39-53.mp3 Patryk Kuniszewicz motocyklem przemierzył trasę z Włocławka do Płocka cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
02:20 PR1_AAC 2021_07_30-10-27-10.mp3 Patryk Kuniszewicz motocyklem przemierzył trasę z Włocławka do Płocka cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Haft włocławski

Choć miasto słynie z haftu, to amatorek i amatorów tego rzemiosła jest coraz mniej. Na Kujawach Wschodnich na chwilę obecną są tak naprawdę tylko dwie aktywne hafciarki. By odwrócić niepokojący trend i ocalić tę gałąź rękodzielnictwa, organizowane są warsztaty hafciarskie. - Dostałyśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z samorządu województwa kujawsko - pomorskiego na zadanie "Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!" - wyjaśnia gość audycji. Warsztaty rozpoczną się w sierpniu i potrwają do września.

Zajęcia odbywać się będą w czterech lokalizacjach: Muzeum Etnograficznym we Włocławku, Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Udział wezmą osoby wyłonione w ramach specjalnego naboru. - Przede wszystkim instruktorzy z gminnych ośrodków kultury, członkinie zespołów folklorystycznych, Kół Gospodyń Wiejskich i osoby, które po prostu interesują się haftem - podkreśla Wąsik. W chwili obecnej, prace kujawskich hafciarek można oglądać na wystawie czasowej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
Piaseczny Andrzej Lato z Radiem 1200x660.jpg
Andrzej Piaseczny weteranem tras "Lata z Radiem". "Stajemy się taką przyszywaną rodziną"

To Amazonka? Nie, Wisła!

Na trasie z Włocławka do Płocka, Patryk Kuniszewicz wstąpił do Dobrzynia nad Wisłą. Miejsce to wzbudziło w reporterze "Lata z Radiem" prawdziwy zachwyt.

- Takiej szerokiej Wisły to ja w całej Polsce nie widziałem. Już wiem, że to za sprawą tego Zalewu Włocławskiego. Szerokość rzeki porównywalna jest z Amazonką? Nie wiem, bo nie byłem, ale myślę że tutaj na drugi brzeg są spore kilometry - relacjonuje Patryk Kuniszewicz, jednocześnie prowadząc transmisję na żywo w mediach społecznościowych.

Wrażenie robi również samo miasto. Choć może wydawać się trochę zapomniane, to jednak w przeciwieństwie do Włocławka, tu od rana widać na ulicach prawdziwe tłumy. - Piątek to chyba dzień targowy bo ulice zapchane. Można kupić mnóstwo warzyw i owoców, choć ja schroniłem się nad samym brzegiem Wisły - dodaje reporter.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz też:

Płock, miasto przyjazne artystom

Po jedenastej Patryk Kuniszewicz dotarł do Płocka. Podczas przechadzki po rynku natknął się na banery reklamujące akcję "naPowietrzACZ Kultury". W ubiegłym roku, gdy kończyła się pandemia, a ludzie byli spragnieni kontaktu z kulturą, zainaugurowano wydarzenie, które pozwala w kameralnym gronie obcować z artystami i twórcami. - Tak powstała cykliczna impreza, która odbywa się co dwa tygodnie na boisku albo na podwórku Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki - tłumaczy Radosław Łabarzewski.


Posłuchaj
03:26 PR1_AAC 2021_07_30-11-13-15.mp3 Patryk Kuniszewicz motocyklem przemierzył trasę z Włocławka do Płocka cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:56 PR1_AAC 2021_07_30-11-37-00.mp3 Patryk Kuniszewicz motocyklem przemierzył trasę z Włocławka do Płocka cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

W najbliższy weekend, w ramach cyklu odbędzie się "Zielony naPowietrzACZ Kultury". Organizatorzy skupią się na kontakcie z naturą i osobami, które z przyrodą są związane. - Zaplanowaliśmy m.in. spotkanie z pisarzem, który pisze o ćmach, pająkach i motylach, czyli z panem Robertem Puckiem. Będzie zespół, który określa swoją muzykę jako tą, która pachnie drzewem i nieskoszoną trawą czyli T/Aboret - wylicza gość "Lata z Radiem".

W planach również warsztaty farbowania tkanin roślinami oraz kontakt z prastarą sztuką opowieści. - My staramy się zapewnić w weekendy przestrzeń kulturalną. Mieliśmy weekend z hip - hopem, z reggae, a teraz taki weekend bardziej chilloutowy dla wszystkich zabieganych. Od godziny 16 w sobotę, możecie Państwo rozłożyć się na leżakach i praktycznie nic nie robić - podsumowuje Radosław Łabarzewski.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek

Reporter: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Szlakiem modernistycznych budowli. "Lato z Radiem" w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 09:00
Na turystycznej trasie "Lata z Radiem" czas na największe miasto Górnego Śląska - Katowice. Zwiedzamy modernistyczne budowle, poznajemy atrakcje miasta, w tym Nikiszowiec, ale jednocześnie nowoczesną dzielnicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tu Bedliński, jak mnie słychać? "Lato z Radiem" w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:25
Co robią krótkofalowcy w nocy? Podobno prowadzą najwięcej łączności, rekompensując sobie ciszę panującą w eterze za dnia. Ile w tym prawdy, Patryk Bedliński sprawdzał podczas wizyty w siedzibie Świętokrzyskiego Związku Krótkofalowców w Kielcach.
rozwiń zwiń