Stolica plażowej piłki ręcznej. "Lato z Radiem" z wizytą w Starych Jabłonkach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 13:11
To tutaj, w Starych Jabłonkach, odbywa się doroczny turniej piłki ręcznej plażowej - najmłodszej i najszybciej rozwijającej się odmiany szczypiorniaka. Czy zasady rozgrywki odbiegają od oryginalnego handballu? Gdzie zawodnicy ćwiczą poza sezonem, skoro w halach sportowych nie ma piasku?
Maciej Walecki w Starych Jabłonkach
Maciej Walecki w Starych Jabłonkach Foto: M. Walecki/Polskie Radio

Mazurska plaża, jezioro Szeląg Mały i malownicze otoczenie. W miniony weekend w Starych Jabłonkach odbył się czwarty turniej cyklu PGNiG Summer Superliga 2021, gdzie o kolejne punkty walczyły najlepsze drużyny polskiej piłki ręcznej plażowej. W tym sezonie rozegrane zostały cztery z pięciu turniejów. Finał zaplanowano na 14 sierpnia w Darłowie. 

Posłuchaj
02:54 Jedynka/Lato z Radiem relacja turniej Stare Jabłonki.mp3 Relacja z turnieju PGNiG Summer Superliga 2021

 

Jakość piasku 

Jak przyznaje Artur Niesłuchowski, współorganizator PGNiG Summer Superligi, przed każdym turniejem piasek na plaży jest dokładnie sprawdzany. - My jako organizatorzy zawsze weryfikujemy i sprawdzamy jakość piasku, ma on określoną granulację - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. - W zasadach piłki ręcznej plażowej jeszcze się nie zdarzyło, żeby cokolwiek z nim było nie tak. Bardziej restrykcyjne są zasady w siatkówce plażowej, przy większych imprezach, gdyż ten piasek jest specjalnie wysyłany do Kanady i tam weryfikowana jest jego jakość - dodaje. 

Posłuchaj
06:18 Jedynka?Lato z Radiem Stare Jabłonki 1.mp3 "Lato z Radiem" w Starych Jabłonkach cz. 1 (Jedynka)

 

Co w przypadku, gdy temperatura piasku jest za wysoka bądź za niska? W wyjątkowych sytuacjach dozwolone są skarpety jako ochrona stóp, a przy wysokiej temperaturze dbamy o to, żeby w czasie przerwy między meczami odpowiednio schłodzić boisko wodą - zaznacza gość audycji. 

Historia plażowej piłki ręcznej 

Początkowo miała być połączeniem sportu i zabawy.  Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 roku na plaży św. Antoniego na wyspie Ponza we Włoszech. W maju 1994 roku piłka ręczna plażowa została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej. W tym samym roku podczas kongresu IHF w mieście Haarlem w Holandii zostały ustalone międzynarodowe przepisy gry. 


Posłuchaj
04:48 Jedynka/Lato z Radiem Stare Jabłonki 2.mp3 "Lato z Radiem" w Starych Jabłonkach cz. 2 (Jedynka)

 

- Sport ten od samego początku budowany jest razem z rozwojem piłki ręcznej halowej, czyli zawodnicy, którzy na co dzień występują w rozgrywkach halowych, przerwę wakacyjną wykorzystują do tego, aby dalej trenować i uprawiać piłkę ręczną, z tym że w wakacje piłkę plażową - wyjaśnia Artur Niesłuchowski. 

Jedną z zalet plażowej piłki ręcznej jest to, że upadek jest dla zawodnika mniej bolesny. - Warunki są sprzyjające, ale też te zasady są zbudowane w taki sposób, aby maksymalnie uatrakcyjnić tę grę, dlatego w piłce ręcznej są premiowane rzuty za dwa punkty i są to rzuty po obrocie lub rzuty oddawane w powietrzu po tzw. wrzutce - wyjaśnia ekspert.  

Czytaj również: 

***

Na przestrzeni lat piłka ręczna, jak większość gier zespołowych ewoluuje. Jej zasady zmienia się m.in. w celu uatrakcyjnienia widowiska, a także zdobycia nowych sympatyków. Piłka ręczna plażowa, jako stosunkowo nowa dyscyplina, w bardzo krótkim czasie zyskała popularność i uznanie na całym świecie, również w Polsce. 

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Walecki 

Data emisji: 2.08.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans 

Czytaj także

Szlakiem modernistycznych budowli. "Lato z Radiem" w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 09:00
Na turystycznej trasie "Lata z Radiem" czas na największe miasto Górnego Śląska - Katowice. Zwiedzamy modernistyczne budowle, poznajemy atrakcje miasta, w tym Nikiszowiec, ale jednocześnie nowoczesną dzielnicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Piaseczny weteranem tras "Lata z Radiem". "Stajemy się taką przyszywaną rodziną"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:20
Maryla Rodowicz zamiatająca scenę podczas występu innego artysty? Takie rzeczy tylko podczas "Lata z Radiem". - Nie chodzi o zwykłe koncerty wieczorne. To cały dzień atrakcji - tak swój udział w trasach koncertowych wspomina Andrzej Piaseczny, jeden z rekordzistów "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skarpeta" i "Absolutny Brak Czegokolwiek". "Lato z Radiem" w FSO

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:55
Garbate warszawy, syrenki "kurołapki" z drzwiami otwierającymi się "pod wiatr", duże fiaty, maluchy i oczywiście polonezy wszystkich możliwych typów. To i wiele więcej podziwiał Roman Czejarek. Reporter "Lata z Radiem" odwiedził symbol polskiej motoryzacji - Fabrykę Samochodów Osobowych.
rozwiń zwiń