Wszystko z ziemniaka. "Lato z Radiem" na Ziemi Łódzkiej

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 13:35
Barszcz z ziemniakami na śniadanie, zalewajka na obiad, a na kolację... ziemniaki z barszczem. To menu mieszkańców Nowej Gadki koło Pabianic, na Ziemi Łódzkiej. Małgorzata Raducha powraca na kulinarną trasę "Lata z Radiem".
Małgorzata Raducha w Nowej Gadce
Małgorzata Raducha w Nowej GadceFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
stare jabłonki walecki 2 1200.jpg
Stolica plażowej piłki ręcznej. "Lato z Radiem" z wizytą w Starych Jabłonkach

Miejsce, które odwiedziła dziś reporterka "Lata z Radiem" jest nie tylko pyszne, ale również niezwykle interesujące. - Przy jednej ulicy leżą aż trzy wsie i jedno miasto. Jak się kurierzy w tym łapią? Tego doprawdy nie wiem, ale wiem, że tak zorganizowanych i gospodarnych babeczek jak te z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich, to próżno z GPS-em szukać - relacjonuje Małgorzata Raducha.


Posłuchaj
01:59 PR1_AAC 2021_08_03-09-24-05.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Ziemię Łódzką ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:39 PR1_AAC 2021_08_03-09-38-51.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Ziemię Łódzką cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Łączenie smaków

Reporterka "Lata z Radiem" ranną porą zajrzała do lokalnej kuchni. Tam na ogniu bulgotała łódzka zalewajka, obok garnek z gulaszem oraz garnek z łódzko-pabianicką młodą kapustą. To jednak nie wszystko. Choć Małgorzata Raducha jadła niejedno, wciąż daje się zaskakiwać.

- Na ziemi łódzkiej łączy się smaki. Na talerzu mam słodkie i wytrawne. Z gniecionych ziemniaków, oczywiście wcześniej ugotowanych, oraz truskawek tak drobniutko posiekanych powstaną kluski, które będą podane na jednym talerzu z gulaszem - opowiada. A skąd brane są w sierpniu owoce? - Truskawki są nasze. Co prawda mówi się, że sezon na truskawki jest w maju, ale to nie jest prawda. Teraz owocują znacznie dłużej, a nadal są bardzo smaczne. Muszą wygrzać się na dobrej grządce. Trafią oczywiście do knedli - mówi pani Agnieszka.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Knedle ze śliwkami, które spotkamy na terenie Śląska, najczęściej występują z dodatkiem cynamonu. Czy do odmiany serwowanej na terenach Ziemi Łódzkiej, tej z truskawkami, również wykorzystuje się tę egzotyczną przyprawę? - Cynamon w śliwkach, w kuchni śląskiej, wziął się z przepisów niemieckich. Ponieważ jesteśmy na terenach łódzkich, również z wpływami niemieckimi, dlatego te zdania są podzielone. Jedni również do truskawek dodają cukier z cynamonem, a inni jedzą tradycyjnie bez cynamonu - wyjaśnia Aneta Herman z Koła Gospodyń Wiejskich.

Zobacz też:

Żelazne kluski

Swoją nazwę, kluski żelazne, zawdzięczają dość niecodziennej barwie. - Wynika ona z ziemniaków, które dodawane są surowe do ciasta. Właśnie te ziemniaki powodują później sinienie klusek - tłumaczy Herman. Małgorzata Raducha postanowiła też poszukać odpowiedzi na pytanie o to, czym różnią się kluski żelazne od klusek śląskich. - Różnią się sposobem wykonania. Ciasto kładzione jest na gorącą wodę i tak są gotowane kluski żelazne - mówi gość audycji.

YouTube/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
Kwidzyn.png
Krypta Mistrzów i największa w Europie latryna. "Lato z Radiem" w Kwidzynie

Pożywnie i chłodząco

Ziemia Łódzka słynie z esencjonalnej zalewajki. O czym pamiętać, by uzyskać oryginalny smak, by zupa nie była mdła? - Ugotowana jest na wywarze mięsnym, później dodajemy ziemniaki, przyprawy, żurek naturalny, a następnie zabielamy śmietaną - wylicza Katarzyna Rusinkiewicz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Gadce. Obie panie przypomniały również, czym różni się barszcz biały od żurku: żurek jest na mące żytniej, a barszcz biały na mące pszennej.


Posłuchaj
02:09 PR1_AAC 2021_08_03-10-12-50.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Ziemię Łódzką cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
06:14 PR1_AAC 2021_08_03-11-18-03.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Ziemię Łódzką cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

W upalny, sierpniowy dzień należy pamiętać również o częstym uzupełnianiu płynów. Gospodynie przygotowują więc przepyszny letni napój chłodzący. - Z cytryną, bardzo zdrowy, z dodatkiem mięty i dla ozdoby truskaweczka - wylicza Rusinkiewicz. Mięta dodawana do napoju, podobnie jak truskawki, pochodzi z własnych upraw. - Najlepsza jest w czerwcu i lipcu, ponieważ później kwitnie i przekwita. Z własnych upraw pochodzą również owoce - usłyszała reporterka "Lata z Radiem".

YouTube/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Małgorzata Raducha

Data emisji: 3.08.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

Czytaj także

Smaki Podlasia. "Lato z Radiem" w Orzeszkowie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:50
O poranku Małgorzatę Raduchę powitał zapach świeżych drożdżówek z jagodami. Reporterka "Lata z Radiem" w poszukiwaniu kulinarnych inspiracji dotarła na Podlasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kogo kręci tradycja? "Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Opolskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:40
Heklowała i sztrykowała. Małgorzata Raducha nie boi się żadnej pracy, ale w przerwach między kolejnymi czynnościami musiała znaleźć chwilę, by zajrzeć do kuchni. Kolejnym etapem wędrówki reporterów "Lata z Radiem" przez Polskę było Muzeum Wsi Opolskiej działające w myśl hasła: "Kręci nas tradycja".
rozwiń zwiń