Kajakiem przez Czarną Hańczę. "Lato z Radiem" na Suwalszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 13:15
W podróży przez Polskę kolejny przystanek wypadł nam na Podlasiu. Patryk Bedliński odwiedził niewielką wieś Maćkowa, nieopodal Sejn. Reporter "Lata z Radiem" rozmawiał tam ze swoimi gośćmi o cieszących się ogromną popularnością spływach Czarną Hańczą.
Patryk Bedliński udał się nad Czarną Hańczę
Patryk Bedliński udał się nad Czarną HańczęFoto: Patryk Bedliński/Polskie Radio

Czytaj też:
06_Perfect_Markowska_lzr2013_rusl_025Perfect 05.JPG
Największe przeboje zespołu Perfect. Już w piątek w radiowej Jedynce

Reporter "Lata z Radiem" dotarł do Maćkowej Rudy na Podlasiu. Szykując się do spływu Czarną Hańczą, postanowił zasięgnąć języka osób doświadczonych. - Pływam tutaj z grupami od dziewięciu lat. Rzeka jest z serii lekkich, łatwych i przyjemnych. Woda jest bardzo czysta. Dużo roślinności, a między roślinkami można podziwiać pływające ryby. Polecam wszystkim tę rzekę - mówi Barbara Orzeszyna, pilot wycieczki rowerowej, której uczestnicy szykowali się do spływu.


Posłuchaj
01:50 PR1_AAC 2021_08_04-09-23-56.mp3 Patryk Bedliński wziął udział w spływie Czarną Hańczą ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:55 PR1_AAC 2021_08_04-09-39-04(1).mp3 Patryk Bedliński wziął udział w spływie Czarną Hańczą cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zanim jednak wsiądziemy do kajaków i ruszymy w pełen przygód spływ, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy założyć kapok. - Kamizelkę asekuracyjną zakładamy przez głowę. Gdyby kajak się wywrócił, kapok utrzyma nas na wodzie - mówi Roksana Świacka. Część kajaków posiada schowek ze specjalną przegrodą, chroniącą odzież lub inny bagaż przed zalaniem. Ważny jest sposób siedzenia w kajaku, a także to by wiosła trzymać wyśrodkowane.

- Żeby wypłynąć, można ewentualnie wiosłem lekko się odepchnąć albo poprosić jakiegokolwiek innego uczestnika spływu - dodaje gość audycji. O pomoc warto poprosić również podczas wysiadania. Choć ostrożność to istotny element każdego kontaktu z wodą, to należy podkreślić, że Czarna Hańcza nie jest akwenem niebezpiecznym. - Momentami rzeka jest głębsza, ale nurt jest spokojny. Nie ma wysokich fal, jak na jeziorach, więc można przepłynąć ten szlak bezpiecznie - dodaje Roksana Świacka. To nie jedyny atut tego miejsca.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Odpręż się

Spływ Czarną Hańczą zajmuje siódme miejsce w plebiscycie Turystycznej Listy Przebojów PL, w kategorii natura. Słuchacze podkreślają, że wizyta na Podlasiu jest wspaniałą propozycją dla osób szukających wyciszenia. - Spływy są polecane wszystkim osobom. Tym, które chcą oderwać się od pracy, ale i potrzebującym zebrania myśli. Po takich spływach ludzie wracają pełni energii - tłumaczy gość "Lata z Radiem".


Posłuchaj
04:29 PR1_AAC 2021_08_04-10-12-46.mp3 Patryk Bedliński wziął udział w spływie Czarną Hańczą cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
05:11 PR1_AAC 2021_08_04-11-15-28.mp3 Patryk Bedliński wziął udział w spływie Czarną Hańczą cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
01:50 PR1_AAC 2021_08_04-11-44-04.mp3 Patryk Bedliński wziął udział w spływie Czarną Hańczą cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

   

By przyjemność nie stała się udręką, należy pamiętać o odpowiednim gospodarowaniu siłami. Nie jest to co prawda aktywność przeznaczona jedynie dla osób wysportowanych, ale planowanie tras powinno opierać się na zdobytym dotąd doświadczeniu. - Osoby obsługujące też podpowiadają w tych sprawach. Pytamy na przykład, czy ktoś już pływał - dodaje Świacka.

Zobacz też:

Czytaj też:
1627971446411.jpg
Wszystko z ziemniaka. "Lato z Radiem" na Ziemi Łódzkiej

Zadbajmy o przepustkę

Warto wiedzieć, że podczas spływu przepływamy przez teren Wigierskiego Parku Narodowego. Potrzebujemy więc odpowiedniej przepustki - można kupić ją w samym Parku Narodowym, u partnerów (m.in. w niektórych wypożyczalniach) lub na stronie internetowej. A czym kierować się przy wyborze sprzętu?

- Dużo zależy od tego, czy płyniemy na jeden dzień, czy na kilka dni oraz od tego, jak dużo mamy bagażu. Dysponujemy nowszymi kajakami, lżejszymi, którymi można płynąć szybciej. Są też oczywiście kajaki starsze, bardziej pakowne, ale wtedy ze względu na ciężar płynie się wolniej - mówi Paweł Świacki z wypożyczalni kajaków. Gość audycji nie ma wątpliwości, że wygodniejsze są kajaki nowsze, wystarczające na krótkie eskapady.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Różnorodność tras

W zależności od doświadczenia osoby decydującej się na spływ jednego dnia można pokonać od dwudziestu do trzydziestu kilometrów. - Dla nowicjuszy polecamy krótsze odcinki, dwugodzinne, liczące od dziesięciu do piętnastu kilometrów. Jeśli się spodoba, zapraszamy ponownie, na dłuższy szlak, a nawet na spływ kilkudniowy - wyjaśnia Roksana Świacka. Na trasie odnajdziemy liczne atrakcje, zarówno dla miłośników kultury, jak i dla miłośników przyrody.

- Płyniemy od Wigier. Trasa przyjemna. Zaczynamy od Galerii Andrzeja Strumiłły, naszego artysty. Możemy zobaczyć bobry, czaplę białą, szarą, orła bielika. Musimy jednak wypłynąć rano, wtedy jest cisza i spokój - wylicza pan Adam. Kolejne przystanki to Buda Ruska i Galeria Piotra Malczewskiego. - Dalej Wysoki Most, piękne i rozłożyste lasy. Nurt rzeki, płytka przezroczysta woda - dodaje gość "Lata z Radiem", podkreślając, że wszystkich atrakcji nie da się wymienić.

Tu po prostu trzeba przyjechać.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Patryk Bedliński

Data emisji: 4.08.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

Czytaj także

Czy każdy medal jest wart tyle samo? Olimpijskie "Lato z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 12:35
Radziecki ambasador w Polsce próbujący pozbawić Władysława Kozakiewicza złotego medalu, walka Otylii Jędrzejczak z australijską "barrakudą" i rozważania nad tym, czym każdy medal zdobyty na Igrzyskach Olimpijskich jest tak samo cenny. Poniedziałkowe "Lato z Radiem" pełne było olimpijskich wspomnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tu Bedliński, jak mnie słychać? "Lato z Radiem" w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:25
Co robią krótkofalowcy w nocy? Podobno prowadzą najwięcej łączności, rekompensując sobie ciszę panującą w eterze za dnia. Ile w tym prawdy, Patryk Bedliński sprawdzał podczas wizyty w siedzibie Świętokrzyskiego Związku Krótkofalowców w Kielcach.
rozwiń zwiń