Klachanie nad żurem. "Lato z Radiem" w Tychach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:55
Gryfne dziołchy z Górnego Śląska spotykają się w każdy wtorek, żeby... poklachać i wymienić się przepisami. Mówiąc jaśniej, piękne kobiety z Górnego Śląska spotykają się w każdy wtorek, żeby pogadać i wymienić się przepisami. Jednej z takich wymian przysłuchuje się Małgorzata Raducha.
Małgorzata Raducha odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich w Tychach Urbanowicach
Małgorzata Raducha odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich w Tychach UrbanowicachFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
Majka Jeżowska PRD_1200.JPG
Familijny repertuar na rockowo? Majka Jeżowska w wyjątkowych aranżacjach

Kolejnym przystankiem reporterki "Lata z Radiem" były Urbanowice, dzielnica Tychów, gdzie funkcjonuje Koło Gospodyń Wiejskich. - Leje jak sto pieronów, ale "Lato z Radiem" się uśmiecho słoneczkiem do Wos. Za chwilę się dowiecie jak rychtować żur, bo wiela kobiet, wiela gospodyń, tyla receptur na ten to żur. Dowiecie się też wiela tajemnic o Śląsku. Tak że ostańcie z nami - zachęca w pięknej śląskiej gwarze Stefania Dyduch, propagatorka kuchni śląskiej.


Posłuchaj
02:08 PR1_AAC 2021_08_05-09-23-49.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich w Tychach Urbanowicach ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
03:33 PR1_AAC 2021_08_05-09-38-50.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich w Tychach Urbanowicach cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

W śląskiej garderobie

Przed wizytą w kuchni Małgorzata Raducha odwiedziła garderobę. Znalazła tam kilka klasycznych, typowych dla regionu elementów ubioru. - Czepidło zakłada się bezpośrednio na włosy, tu jest sznureczek, którym oczywiście włosy się podwiązuje. A to jest sam czepiec. To jest wykrochmalone i starannie zawiązane - tłumaczy reporterka "Lata z Radiem".

Uwagę Małgorzaty Raduchy zwróciła również jakla, co w śląskiej gwarze oznacza bluzę lub kaftan. - To jest jakla niedzielna, ponieważ jest z jedwabiem. Uwagę zwracają wysoko postawione rękawy. Istnieje specjalna szkoła składania tej jakli. Jej się nie wiesza na wieszaku, tylko składa rękaw do rękawa, żeby nie stracić bufek - dodaje reporterka.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
IMG_3948.jpg
Kajakiem przez Czarną Hańczę. "Lato z Radiem" na Suwalszczyźnie

Domena kobiet

Jeżdżąc po Polsce i spotykając się z członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich, Małgorzata Raducha zawsze spotykała mężczyzn. W większym lub mniejszym stopniu pomagali oni w gotowaniu. Tymczasem na Śląsku sytuacja wygląda inaczej. - Mężczyzna nie miał prawa bytu, podjadał. Baba była taka, że nie pozwoliła sobie na to, żeby jej ktoś mieszał w garach. Chłopy też przynosiły pecha. Dzisiaj faceci mają lepsze kubki smakowe niż kobiety, ale kiedyś było nie do pomyślenia, żeby chłop wchodził do kuchni babie - tłumaczy Urszula Śleziona z Koła Gospodyń Wiejskich.


Posłuchaj
02:17 PR1_AAC 2021_08_05-10-16-41.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich w Tychach Urbanowicach cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:44 PR1_AAC 2021_08_05-11-16-48.mp3 Małgorzata Raducha odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich w Tychach Urbanowicach cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, gospodynie z Tychów opowiedziały o specyfice i różnorodnościach żuru. - Żur to jest taka podstawowa potrawa, która na śląskim stole jest przynajmniej raz na tydzień. A przecież w Polsce ludzie też jedzą żur, a nie tylko w naszym regionie - mówi Stefania Dyduch. Jednocześnie rozmówczyni reporterki "Lata z Radiem" podkreśla, że gatunków żuru jest kilka. - Są rozmaite odmiany. Na mące owsianej, na pszennej. Krakowski żur jest całkiem inny, jest biały - dodaje.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Słownik gwary śląskiej

Przy okazji wizyty w Tychach Małgorzata Raducha została przeegzaminowana ze śląskiej gwary. I tak dowiedzieliśmy się, że tomaty to pomidory, wuszt to kiełbasa, żymła to bułka, kokot to kogut, krupniok to kaszanka, krepel to pączek, karminadle to kotlety mielone, maszkiety to słodycze, wreszcie halba to flaszka. Jeszcze przed dwunastą reporterka "Lata z Radiem" wraz z gospodyniami z Koła rozpoczęły przygotowania do obiadu. - Życie kiedyś biegło inaczej. Wstawało się z kurami, a w środku dnia siadało się do stołu - podsumowuje Małgorzata Raducha.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Joanna Racewicz

Reporter: Małgorzata Raducha

Data emisji: 5.08.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

Czytaj także

Wszystko z ziemniaka. "Lato z Radiem" na Ziemi Łódzkiej

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 13:35
Barszcz z ziemniakami na śniadanie, zalewajka na obiad, a na kolację... ziemniaki z barszczem. To menu mieszkańców Nowej Gadki koło Pabianic, na Ziemi Łódzkiej. Małgorzata Raducha powraca na kulinarną trasę "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń