Śpiewać każdy może? "Lato z Radiem" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 12:50
Tu można włożyć kapelusz Bogusława Meca, przymierzyć okulary Muńka Staszczyka albo sukienkę Kasi Kowalskiej. Chętni nagrają własny utwór lub zaśpiewają w duecie z ulubionym artystą. Muzeum Polskiej Piosenki to miejsce niezwykłe. 
Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu
Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu Foto: Mat. pras.

Czytaj też:
majka Jeżowska Band_1200.JPG
Familijny repertuar na rockowo? Majka Jeżowska w wyjątkowych aranżacjach

Opole związane z polską piosenką 

27 sierpnia Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie obchodzić 5-lecie powstania. Jednak działalność placówki rozwijała się już wcześniej. - Muzeum rozwijało się dłużej niż pięć lat, ponieważ powstało w 2007 roku, natomiast faktycznie nie było dla nas siedziby - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kierownik działu organizacyjno-informacyjnego Kaja Marchel. - Opole jest miastem nieodłącznie kojarzonym z polską piosenką, więc taka idea stworzenia muzeum się pojawiła - dodaje. 


Posłuchaj
33:30 2021_08_07 09_12_23_PR1_Lato_z_Radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu cz. 1 (Jedynka)

 

Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Każdy zwiedzający otrzymuje zestaw: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, co pozwala mu indywidualnie zwiedzać wystawę i słuchać wybranych piosenek tak długo, jak chce.

Pozyskiwanie eksponatów 

Jak podkreśla gość audycji, wielu artystów polskiej sceny muzycznej przekazało do muzeum np. swoje stroje czy nagrody. - To rzeczy m.in. Urszuli Sipińskiej, Krzysztofa Krawczyka, Muńka Staszczyka - przyznaje Kaja Marchel. - Wiele jest eksponatów także od osób indywidualnych, które pamiętają polski festiwal, czy od takich osób jak Ryszard Wolański, który przekazał swoją kolekcję. To jest perełka w naszych zbiorach - stwierdza. 


Posłuchaj
25:05 2021_08_07 10_11_19_PR1_Lato_z_Radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu cz. 2 (Jedynka)

 

Edukacyjne Studio Nagrań

9 grudnia 2018 r. w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu otwarte zostało Edukacyjne Studio Nagrań, w którym organizowane są nowoczesne lekcje muzealne, sesje nagraniowe oraz postprodukcja. Jarosław Wasik, dyrektor muzeum, podkreśla na antenie radiowej Jedynki, jak ważną rolę odgrywa Edukacyjne Studio Nagrań.

- Moją ideą było stworzenie studia nagrań, ponieważ młodzi ludzie noszą przy sobie "minikomputery", niewiele ich zaskakuje - wyjaśnia. - Wizja nagrań w studiu i udział w warsztatach z realizatorem dźwięku jest ciekawą propozycją i zaskoczeniem dla młodych ludzi - dopowiada. 


Posłuchaj
26:16 2021_07_08 11_10_48_PR1_Lato_z_Radiem.mp3 "Lato z Radiem" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu cz. 3 (Jedynka)

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu), Kaja Marchel (kierownik działu organizacyjno-informacyjnego), Agnieszka Lipiec (kierownik działu zbiorów), Łukasz Słoński (kierownik działu wystaw i edukacji muzealnej), Natalia Gosztyła (warsztaty wokalne) 

Data emisji: 7.08.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

muzeum/ans 

Czytaj także

Raj dla modelarzy. "Lato z Radiem" w Borówcu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 13:00
Borówiec to wieś w województwie wielkopolskim. Słynie z największej w Polsce makiety kolejowej. To jednak nie tylko pociągi, ale cały miniaturowy świat w skali 1:87. Są tam m.in. scenki rodzajowe, wiejskie wesele, park linowy i około 15 tysięcy ludzików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w królestwie zegarów słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 13:21
Wszystko zaczęło się od dr. Feliksa Przypkowskiego, który w XIX wieku w Jędrzejowie zapoczątkował niezwykłą kolekcję zegarów słonecznych. Z czasem zbiory rozrosły się do ponad 600 eksponatów, a w rodzinnej kolekcji pojawiły się prawdziwe perełki.
rozwiń zwiń