Wakacyjna podróż na biegun zimna. "Lato z Radiem" w gminie Jabłonka

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:00
Biegun zimna jest miejscem, które z pewnością wymaga odpowiedniego stroju. Jak pogodzić to jednak z temperaturą sierpniowego, letniego dnia? W gminie Jabłonka sprawdzał to reporter "Lata z Radiem", Maciej Walecki.
Maciej Walecki odwiedził małopolski biegun zimna
Maciej Walecki odwiedził małopolski biegun zimna Foto: Polskie Radio

Czytaj też:
Muzeum piosenki 1200.jpg
Śpiewać każdy może? "Lato z Radiem" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Orawa - kraina skrajności

- Ubrałem się jak na biegun, a jest upał, słońce przygrzewa. Przede mną z polany piękny widok podobno na Tatry. Na razie widzę chmury i mgły, ale szczyty Tatr się zza tych chmur wyłaniają - rozpoczął swoją relację Maciej Walecki. W zimie jednak temperatury dochodzą tu nawet do minus 40 stopni Celsjusza, a śniegu jest - kolokwialnie i dosłownie mówiąc - po pas. Siła wiatru potrafi być tak duża, by przewrócić dorosłego człowieka.


Posłuchaj
02:27 PR1_AAC 2021_08_09-09-16-58.mp3 Maciej Walecki odwiedził Małopolski Biegun Zimna ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:17 PR1_AAC 2021_08_09-09-38-03.mp3 Maciej Walecki odwiedził Małopolski Biegun Zimna cz.2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Mieszkańcy zgodnie podkreślają, że zmienność pogody niejednokrotnie zadziwia. - Orawa to kraina bardzo ciepła, tak jak dziś. Dzień zaczął nam się przyjemnie, z pięknym słoneczkiem i widocznymi Tatrami. Natomiast jest to też kraina niskich temperatur i wiejących wiatrów - mówi Jan Świdroń, Starszy Mistrz w TAURON Dystrybucji, z jednostki terenowej Jabłonna. Spotyka się tu zarówno wiatry halne, jak i słynnego w tych stronach "rawioka".

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz też:

TAURON na straży płynności dostaw energii

W regionie o tak kapryśnej aurze występuje wysokie ryzyko usterek energetycznych. Monterzy pracują więc bez non-stop, siedem dni w tygodniu. Ich praca to z jednej strony zadania bieżące, a z drugiej usuwanie szkód powstałych w wyniku gwałtownych zjawisk. - O izolator nie trzeba się martwić, nasi monterzy zrobili wczoraj to, co do nich należało. Ta praca była wykonana po to, żeby zapobiec niekorzystnym zdarzeniom związanym z tym, że spodziewaliśmy się burzy - uspokaja Jan Świdroń.

To ważne, gdyż z powodu uszkodzenia izolatora przewody mogłyby opaść, nawet na samą ziemię. Stanowiłoby to realne zagrożenie. - My cały czas czuwamy nad naszymi liniami, cały czas je obserwujemy, monitorujemy i reagujemy na wszystkie takie zdarzenia - mówi gość audycji. - Energetycy pracują dwadzieścia cztery godziny na dobę, jesteśmy cały czas w gotowości. Praca odbywa się zmianowo - dodaje. Ilość osób na dyżurze jest uzależniona od wielkości regionu, przykładowo w gminie Jabłonka pogotowie domowe liczy dwie osoby na jednej zmianie.

Czytaj też:
Peleton.png
Na motocyklu Szlakiem Orlich Gniazd. Peleton "Lata z Radiem" mknie dalej

Niełatwa jest praca montera

Część linii usytuowana jest w terenach trudno dostępnych, co sprawia, że praca wymaga większego wysiłku techników. - Jeżeli jest tam jakaś awaria, trzeba iść piechotą, bo generalnie dojazdu tam nie ma. Cały sprzęt trzeba zabrać ze sobą na plecy i po prostu maszerować sobie wzdłuż linii - mówi Dariusz Omylak. Teren bywa podmokły, uginający się pod ciężarem człowieka. Nierzadko przypomina gąbkę. - Starsi koledzy opowiadali, że powpadali do pasa, akurat podczas oględzin, które wykonywali - dodaje gość audycji.


Posłuchaj
03:10 PR1_AAC 2021_08_09-10-16-47.mp3 Maciej Walecki odwiedził Małopolski Biegun Zimna cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:08 PR1_mp3 2021_08_09-11-17-28.mp3 Maciej Walecki odwiedził Małopolski Biegun Zimna cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Choć takie zjawiska jak wiatr halny są tu na porządku dziennym i nikogo specjalnie nie dziwią, to zdarzają jednak sytuacje ekstremalne, które pamięta się bardzo długo. - Akurat po tym, jak się tutaj zatrudniłem, po pół roku przyszły konkretne awarie i wtedy właśnie wysłali mnie na obchód. Szczerze mówiąc, chciałem zrezygnować. Przyszła śnieżyca i trzeba było brnąć w śniegu po pas - wspomina Dariusz Omylak, dodając, że każdy z zatrudnianych pracowników, musiał przejść swoisty chrzest.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Kontakt z naturą

Częstym widokiem w okolicy sieci energetycznych są bocianie gniazda. Te lubiane przez wszystkich ptaki budują gniazda właśnie na słupach. Tam czują się bezpieczne, chociażby od drapieżników. Waga takiego gniazda dochodzi nawet do kilku ton, co może powodować uszkodzenia linii energetycznych. By temu zapobiec, o gniazda dbają sami monterzy. - Dbamy o nie zwłaszcza wtedy, kiedy ptaków nie ma w Polsce. Wówczas możemy takie gniazda odchudzać, czyścić, czy montować specjalnie platformy, które powodują, że to gniazdo jest bezpieczne - wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucji.


Posłuchaj
02:12 PR1_mp3 2021_08_09-11-41-31.mp3 Maciej Walecki odwiedził Małopolski Biegun Zimna cz. 5 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

To nie jedyny element natury, na który warto zwrócić uwagę. Jan Świdroń podkreśla, że Orawa po polskiej stronie słynie z pięknych krajobrazów i oferuje przyjezdnym wspaniałe doznania estetyczne. - To Kotlina Nowotarska, to lasy, w których jest dużo grzybów i borówek. To piękne wzniesienia, nasza królowa Beskidów, Babia Góra. To nasi ludzie, tradycja i tożsamość - wylicza gość "Lata z Radiem". Warto również przyjechać tu dla zabytków. To Orawski Wawel, Kościół w Orawce z XVII wieku, skansen czy orawskie figury kamienne.

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Walecki 

Data emisji: 9.08.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

Czytaj także

Klachanie nad żurem. "Lato z Radiem" w Tychach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:55
Gryfne dziołchy z Górnego Śląska spotykają się w każdy wtorek, żeby... poklachać i wymienić się przepisami. Mówiąc jaśniej, piękne kobiety z Górnego Śląska spotykają się w każdy wtorek, żeby pogadać i wymienić się przepisami. Jednej z takich wymian przysłuchuje się Małgorzata Raducha.
rozwiń zwiń