Natura, sport i zjawiska paranormalne. "Lato z Radiem" na górze Żar

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 14:10
Przedmioty toczące się nie z góry, a pod górę to widok rzadki. Są jednak w Polsce miejsca, gdzie grawitacja oddziałuje w przeciwnym kierunku. Jednym z nich jest góra Żar, niezwykłe miejsce na mapie wakacyjnej podróży "Lata z Radiem".
Marcin Kusy, Jan Płużek (Polskie Koleje Linowe) i Józef Szpila (prezes Spółki Leśnej Żar)
Marcin Kusy, Jan Płużek (Polskie Koleje Linowe) i Józef Szpila (prezes Spółki Leśnej "Żar") Foto: Polskie Radio/Fb

Czytaj też:
ROB_0276.JPG
Golec uOrkiestra na trasie "Lata z Radiem". "Od lat jesteśmy związani z Polskim Radiem"

By postawić stopę na górze Żar, potrzebujemy niespełna sześciu minut. Tyle właśnie zajmuje wjazd wagonikiem kolei należącej do Polskich Kolei Liniowych. Z 761 metrów na poziomem morza rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Kotlinę Żywiecką, szczyty Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Moc atrakcji czeka również na samym szczycie.


Posłuchaj
04:04 PR1_AAC 2021_08_19-11-14-32.mp3 Marcin Kusy odkrywał sekrety Góry Żar ("Lato z Radiem"/Jedynka)

 

Turystyczne centrum Beskidów

Góra Żar to niewątpliwie wyjątkowe miejsce w paśmie Beskidów i Karpat. Regularnie ściągają tu turyści z całej Polski. To zauważalny i skuteczny bodziec dla rozwoju tego miejsca. - Gdy dostałem telefon z Polskich Kolei Państwowych i usłyszałem, że chcą tutaj uruchomić kolejkę, zaprosiłem ich. Na drugi dzień przyjechali do mnie do domu i od razu się zgodziłem. Staramy się, aby wszyscy którzy tu się pojawią czuli się wspaniale - tłumaczy Józef Szpila, prezes Spółki Leśnej "Żar".

Przyroda i okoliczne pejzaże sprawiają, że miejsce to porównywane jest do tatrzańskiej Gubałówki. Nieprzypadkowo, gdyż właśnie stamtąd czerpanych jest wiele pomysłów i doświadczeń. - Gdy w roku 2001, na Gubałówce budowano nową kolej część elementów została wykorzystana do budowy tej kolei i zrobiła się jedna z większych atrakcji w Beskidach. Z góry rozciąga się wspaniała panorama, jest też zbiornik elektrowni szczytowo - pompowej - wylicza Jan Płużek z Polskich Kolei Linowych.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz też:

Czytaj też:
Duszniki.png
Zagrajmy Vabank! "Lato z Radiem" w Muzeum Papiernictwa

Sport i technika

To jednak miejsce nie tylko dla miłośników przyrody i kontemplacji. Góra Żar przyciąga miłośników sportów adrenaliny. - To jest góra sportów ekstremalnych. Mamy tutaj paralotniarzy, mamy rowerzystów, oczywiście jest też sport lotniczy. W pobliżu, przy dolnej stacji mamy lotnisko Aeroklubu Polskiego, także z tą górą związanych jest wiele aktywności - wylicza Jan Płużek i dodaje, że ściśle związani z tym wyjątkowym miejscem są bracia Golcowie, tegoroczne gwiazdy trasy "Lata z Radiem".

Zainteresowanie turystów budzi również wspomniany przez jednego z gości zbiornik elektrowni. To ponad dwa miliony metrów sześciennych wody, a także najwyżej położony sztuczny zbiornik w Polsce. - Budowa rozpoczęła się w 1970 roku, ciekawostką jest to, że pobiera więcej prądu niż daje. Ale w systemie jest akumulatorem, który magazynuje i który jest wykorzystywany w szczycie - zwraca uwagę Jan Płużek.

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Materiał: Marcin Kusy

Data emisji: 19.08.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Śpiewać każdy może? "Lato z Radiem" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 12:50
Tu można włożyć kapelusz Bogusława Meca, przymierzyć okulary Muńka Staszczyka albo sukienkę Kasi Kowalskiej. Chętni nagrają własny utwór lub zaśpiewają w duecie z ulubionym artystą. Muzeum Polskiej Piosenki to miejsce niezwykłe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety włości Radziwiłłów. "Lato z Radiem" w Nieborowie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 14:05
Nieślubna córka króla, przyjaźń z carycą Katarzyną II, sień, do której mogły wjeżdżać powozy, i arkadyjskie, stylizowane na antyczną architekturę elementy. To tylko część sekretów i ciekawostek, jakie odkryjemy podczas wizyty w pałacu w Nieborowie i Arkadii. Zgłębiał je reporter "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń