Motocyklowy rajd śladem Bitwy Warszawskiej. Peleton "Lata z Radiem" w drodze

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:30
Pomnik upamiętniający Bitwę pod Radzyminem 1920 roku, Obelisk na Cmentarzu Poległych w Ossowie, wreszcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W tym tygodniu Peleton "Lata z Radiem" i Polskiego Radia Kierowców mknie historyczną trasą Bitwy Warszawskiej.
Patryk Kuniszewicz ruszył historycznym szlakiem Bitwy Warszawskiej
Patryk Kuniszewicz ruszył historycznym szlakiem Bitwy Warszawskiej Foto: Patryk Kuniszewicz/Polskie Radio

Czytaj też:
IMG_20210723_084632.jpg
Rowerem przez Roztocze. Peleton "Lata z Radiem" znów w drodze

Zaledwie kilka dni temu, 15 sierpnia, obchodziliśmy 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji, Patryk Kuniszewicz wsiadł na motocykl i ruszył śladem miejsc pamięci związanych z jedną z najważniejszych militarnych potyczek w dziejach nie tylko Polski, ale również świata.


Posłuchaj
01:09 PR1_MPLS 2021_08_20-09-24-43.mp3 Patryk Kuniszewicz ruszył historycznym szlakiem Bitwy Warszawskiej ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
02:23 PR1_MPLS 2021_08_20-09-38-16.mp3 Patryk Kuniszewicz ruszył historycznym szlakiem Bitwy Warszawskiej cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Radzymin - miejsce przełomowych wydarzeń

Reporter "Lata z Radiem" nieprzypadkowo rozpoczął okolicznościowy etap Peletonu w Radzyminie. Tu nastąpił przełom w działaniach wojennych, choć początek wcale tego nie zapowiadał. 13 sierpnia 1920 roku, bolszewicy przełamali pierwszą linię obrony. Dzień później udało się przełamać drugą linię obrony. Aż nadszedł 15 sierpnia 1920. Wówczas, 28. Pułk Strzelców Kaniowskich porucznika Stefana Pogonowskiego wykonał manewr, który odwrócił losy walk. - A wieczorem jeszcze dołożył bolszewikom generał Żeligowski. To przyniosło ostateczne zwycięstwo i dlatego dziś możemy mówić o Cudzie nad Wisłą - relacjonuje Patryk Kuniszewicz. Choć symbolem Bitwy Warszawskiej stał się marszałek Józef Piłsudski, w środowisku wciąż funkcjonują wersje alternatywne. Jedna z nich wiążę się z Francją i rolą tego państwa w rozstrzygnięciach I wojny światowej.

- To był kraj, który rozdawał karty. No i troszeczkę zadufani w sobie Francuzi, rozpowiadali, że to oni podpowiadali Piłsudskiemu jak należy przeprowadzić akcję, bo sam by na to nie wpadł - mówi Łukasz Przybyłek, historyk. Druga wersja wyróżnia generała Dąb - Rozwadowskiego, który w przeciwieństwie do marszałka, był zawodowym wojskowym. - Piłsudski nie kończył żadnej szkoły wojskowej, nie dowodził do roku 1918 właściwie żadnymi większymi zgrupowaniami. Strategiczne opracowanie tego planu przypisuje się więc generałowi Rozwadowskiemu - dodaje gość audycji. Czy dziś da się w ogóle dojść do sedna sprawy i z całą pewnością opowiedzieć się po jednej ze stron? - Naczelnym wodzem armii polskiej, tym który miał ostatnie zdanie, tym który zatwierdził plan i postawił decydujący podpis, był Józef Piłsudski. Gdyby przegrał, on na pewno byłby winien - nie ma wątpliwości Łukasz Przybyłek.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Czytaj też:
IMG_20210716_102725.jpg
Rowerem nad Kanał Augustowski. Ciąg dalszy Peletonu "Lata z Radiem"

Przez Ossów, ku marszałkowski

Opuściwszy Radzymin, Patryk Kuniszewicz ruszył ku miejscu nieodłącznie kojarzącemu się z marszałkiem Józefem Piłsudskim - ku Sulejówkowi. Po drodze, reporter "Lata z Radiem" zatrzymał się jeszcze w Ossowie, gdzie wyjaśnił, dlaczego motocyklową trasę związaną z Bitwą Warszawską obrał na cel Peletonu akurat teraz. - O 15 sierpnia wszyscy wiemy. Warto natomiast powiedzieć, że te walki trwały co najmniej do 25 sierpnia. Wojska Tuchaczewskiego zostały co prawda pokonane pod Warszawą, ale północny front rosyjski nie został do końca rozbity - przypomina zmotoryzowany reporter. Ostatnia bitwa miała miejsce 31 sierpnia 1920 roku, pod Komarowem.


Mural Bitwy Warszawskiej w Radzyminie Mural Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Posłuchaj
02:19 PR1_AAC 2021_08_20-10-16-30.mp3 Patryk Kuniszewicz ruszył historycznym szlakiem Bitwy Warszawskiej cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:28 PR1_AAC 2021_08_20-11-16-30.mp3 Patryk Kuniszewicz ruszył historycznym szlakiem Bitwy Warszawskiej cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

  

Sulejówek - u źródła

Po godzinie jedenastej, Patryk Kuniszewicz zatrzymał się w Sulejówku, gdzie wciąż unosi się duch marszałka, a historia wygląda z każdego zakamarka. Józef Piłsudski mieszkał tu przez trzy lata, od roku 1923 i był to jeden z jego domów rodzinnych. Wśród zgromadzonych w muzeum eksponatów, znajdziemy pamiątki związane z czasami Bitwy Warszawskiej. - Mamy buławę marszałkowską, polerowaną, wręczoną Józefowi Piłsudskiemu w listopadzie 1920 czyli już po zwycięstwie - mówi Paweł Przeździecki z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zwiedzający zobaczą również eksponaty związane z późniejszym etapem życia marszałka. W tym miejscu poświęcał się m.in. pracy twórczej.

- Napisał tutaj książkę, która była jego polemiką z wielkim adwersarzem z czasów wojny, czyli z marszałkiem Józefem Tuchaczewskim - tłumaczy gość "Lata z Radiem". Paweł Przeździecki odniósł się również do dyskusji nad tym, kto w największym stopniu przyczynił się do zwycięstwa w roku 1920, zwracając uwagę choćby na termin "Cud nad Wisłą". - Starano się pomniejszyć samo znaczenie marszałka dla zwycięstwa i stąd przypisywanie zwycięstwa siłom nadprzyrodzonych - nie ma wątpliwości rozmówca Patryka Kuniszewicza. - Samo zwycięstwo jednak, abstrahując od autorstwa nie byłoby możliwe gdyby nie poświęcenie wielu żołnierzy no i przelana krew - dodaje.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz też:

Modernizacja i wielkie otwarcie

Choć samego Dworku "Milusin", póki co odwiedzić nie można, warto uzbroić się w cierpliwość. Prace remontowe są na ukończeniu, a wielkie otwarcie związane będzie z inną kluczową dla historii Polski i Polaków datą. - Otwarcie planujemy 11 listopada bieżącego roku - deklaruje Paweł Przeździecki. Obok takich obchodów nie można przejść obojętnie, o czym wie również reporter "Lata z Radiem". - W Narodowe Święto Niepodległości spotykamy się w odrestaurowanym dworku - zachęca słuchaczy.

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek

Reporter: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 20.08.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg


Czytaj także

Motocyklem przez dwa województwa. Peleton "Lata z Radiem" znów w drodze

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 14:10
Jaki związek ma motocykl z kulturą? Patryk Kuniszewicz mknąc swoim jednośladem przez województwo kujawsko - pomorskie i mazowieckie udowodnił, że ścisły. Trzeba tylko wiedzieć kiedy i gdzie, z siodełka zejść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na motocyklu Szlakiem Orlich Gniazd. Peleton "Lata z Radiem" mknie dalej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 14:05
W którą stronę podążali ich budowniczowie: z Wawelu ku Częstochowie, czy z Częstochowy w stronę Wawelu? Gdzie wznoszą się bliźniacze zamki i co je łączy? Która baszta zamku w Olsztynie spowita jest mroczniejszą historią? I wreszcie, które miejsce na Szlaku Orlich Gniazd jest najpiękniejsze? Patryk Kuniszewicz przemierzał Jurę Krakowsko-Częstochowską w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania.
rozwiń zwiń