Jeden z najpiękniejszych nadmorskich kurortów. "Lato z Radiem" w Łebie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 12:20
"Lato z Radiem" zawitało nad morze, do Łeby. To miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami, położona w północnej Polsce, w województwie pomorskim, na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem.
Łeba
Łeba Foto: Marcin Wolski/shutterstock.com

Posłuchaj
35:50 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_21 PR1_09_12_45_Lato_z_Radiem.mp3 Jeden z najpiękniejszych nadmorskich kurortów. "Lato z Radiem" w Łebie - cz. 1

Posłuchaj
36:35 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_21 PR1_10_14_21_Lato_z_Radiem.mp3 Jeden z najpiękniejszych nadmorskich kurortów. "Lato z Radiem" w Łebie - cz. 2

Posłuchaj
35:31 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_21 PR1_11_12_25_Lato_z_Radiem.mp3 Jeden z najpiękniejszych nadmorskich kurortów. "Lato z Radiem" w Łebie - cz. 3

    

O mieście opowiedziała w audycji Marta Jarosińska z Działu Promocji Centrum Informacji Turystycznej Łeby. Turyści mogą rozłożyć ręczniki na jednej z trzech - szerokich i piaszczystych - plaż: A, B lub C. Najbardziej oblegane są A i C. Z kolei na obszarze kąpieliska B wyznaczona została specjalna plaża dla... psów.

Na zachód od Łeby rozciąga się Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami i jeziorami Łebsko i Gardno. Na wschodzie leży zaś jezioro Sarbsko i Rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska.

- Bardzo ciekawa jest ulica Kościuszki, wzorowana na deptak w stylu poniemieckim. Tu znajduje się - jedyna w kraju - Aleja Prezydentów - wskazała Jarosińska. W alei, na kamiennych obeliskach, znajdują się odciski dłoni prezydentów Polski, m.in. Ryszarda Kaczorowskiego, Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.

Bezpiecznie nad morzem

Kacper Treder, koordynator ratowników WOPR w Łebie, wyjaśnił, co decyduje o tym, jaką flagę - białą czy czerwoną - można wywiesić. - Zależy to od stanu morza, wysokości fali, wiatru, od zanieczyszczeń, które czasami się pojawiają w wodzie - wytłumaczył.

Przyznał, że tegoroczny sezon jest pracowity dla ratowników, ale - na szczęście - nie doszło do żadnych dramatycznych sytuacji. - Głównym problemem jest brak świadomości zagrożeń i niebezpieczeństw, jakie są w morzu. Korzystanie z plaż niestrzeżonych, miejsc, gdzie nie ma ratowników. Alkohol ma drugie miejsce - powiedział i zwrócił uwagę na to, że do wielu nieszczęść dochodzi w okolicach ostrogi brzegowej.

Od tego, by nieść pomoc wszystkim ludziom, którzy jej potrzebują na morzu jest Morska Służba Ratownicza SAR. - W dawniejszych czasach pomagaliśmy głównie rybakom, marynarzom, ewentualnie żeglarzom. Dziś coraz częściej turystom - wskazał szef Morskiej Służby Ratowniczej SAR w Łebie Arkadiusz Puchacz. - Świadomość o zagrożeniu, jakie niesie Bałtyk z sobą jest niska w naszym społeczeństwie. Robimy wszystko, by to zmienić - dodał.


Wakacje pod żaglami

Góra Żar.png
Natura, sport i zjawiska paranormalne. "Lato z Radiem" na górze Żar

Tomasz Laskowicz, członek Łebskiego Klubu Żeglarskiego, podkreślił w "Lecie z Radiem", że w mieście panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. - Pływam od wielu lat, na windsurfingu, na kitesurfingu, uprawiam żeglarstwo. Dla wymagających surferów jest Morze Bałtyckie. Do nauki mamy jeziora Łebsko i Sarbsko. Mamy szeroką rozpiętość wiatrową - od delikatnego po mocny - zwrócił uwagę.

Patrycja Gołębiewska, komandor Łebskiego Klubu Żeglarskiego, opowiedziała o tym, jak pasję do sportów wodnych zaszczepić u dzieci i jak przekonać dorosłych, by spróbowali. 

Jak rybka, to tylko...

Rybacy, z którymi rozmawiała Sława Bieńczycka, przypomnieli, że kiedyś 90 proc. łebian żyło z rybołówstwa. Teraz ryb brakuje, a miasto zmieniło się w ośrodek turystyczny. Świeżą rybę wciąż można jednak kupić z jednostek rybackich, które wychodzą w morze. A co wybrać w restauracji? Raczej nie dorsza, bo ten na 99 proc. nie jest "nasz". Na pewno jest jednak świeży, bo kontrole są systematyczne i dokładne. 

A co, gdy leje deszcz?

W Łebie nie da się nudzić, nawet wtedy, gdy pogoda nie rozpieszcza. Gdy opalać się nie da, można odwiedzić np. Prywatne Muzeum Motyli. Po obiekcie oprowadził nas Tomasz Falkiewicz. W gablotach umieszczonych jest ok. 4,5 tys. eksponatów. W muzeum prezentowana jest również kolekcja owadów, m.in. chrząszczy, prostoskrzydłych, pluskwiaków, ważek i muchówek.

W mieście powstaje oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego.

Dobrze, gdy wieje

Patryk Bedliński pojechał w okolice Łeby, na farmę wiatrową Tauron Wicko. Farma składa się z 20 elektrowni wiatrowych o mocy zainstalowanej 40 MW. Roczna produkcja z farmy jest planowana na poziomie niemal 87 GWh - co odpowiada zużyciu energii elektrycznej ok. 39 tys. gospodarstw domowych. 

Czytaj także:

***

W audycji przypomnieliśmy także, że trwa (do 22 sierpnia) wyjątkowy plebiscyt "Polskie Ośrodki Sportowe", w którym można zagłosować na jedno z 10 wybranych miejsc na sportowej i rekreacyjnej mapie Polski. Ogłoszenie zwycięskiego ośrodka nastąpi 30 sierpnia podczas audycji "Lato z Radiem".

>>>Więcej informacji<<<

***

Sponsorem audycji jest firma Tauron Polska Energia SA.

. .

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzili: Sława Bieńczycka i Patryk Bedliński

Data emisji: 21.08.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Kuchnia i historia bliskich Mazur. "Lato z Radiem" w Brodowie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 16:15
Donica z ręcznika i storczyki z worków na śmieci w różnych kolorach. Słodkie rogaliki z marmoladą śliwkową zrobione z ziemniaka, sernik na bazie domowego twarogu i chleb na domowym zakwasie. By stworzyć to wszystko, należy znaleźć praktyczne panie. Reporterce "Lata z Radiem" udało się to w Brodowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrajmy Vabank! "Lato z Radiem" w Muzeum Papiernictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 12:58
Tu historia polskich banknotów splata się z losami Henryka Kwinty, kasiarza i bohatera filmu "Vabank" Juliusza Machulskiego. Duszniki-Zdrój stały się celem kolejnej wędrówki reportera "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń