Kolejna edycja akcji "Moje Archiwum" za nami. Znamy zwycięzcę!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 11:44
Zwycięzcą tegorocznej edycji plebiscytu "Moje Archiwum" został Łukasz Małecki. Kapituła konkursowa doceniła wartość sentymentalną i historyczną nadesłanych pamiątek. Tym razem tematem przewodnim były doświadczenia komunizmu w Polsce, a zebrane materiały trafią do Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. 
Radiowa Jedynka po raz kolejny zaprosiła do udziału w akcji Moje Archiwum
Radiowa Jedynka po raz kolejny zaprosiła do udziału w akcji "Moje Archiwum"Foto: Polskie Radio

Łukasz Małecki nadesłał zdjęcia publikacji wydawnictw podziemnych przepisywanych i przechowywanych w mieszkaniu lub piwnicy Anny i Stefana Małeckich, opaski biało-czerwonej z czasów strajku solidarnościowego po wydarzeniach bydgoskich Stefana Małeckiego, odznaki honorowej za działalność na rzecz opozycji antykomunistycznej przyznanej pośmiertnie Annie Małeckiej czy Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski Stefana Małeckiego za zasługi m.in. w opozycji antykomunistycznej. Na pełnych emocji fotografiach, widzimy rodzinę oglądającą wyjątkowe pamiątki po dziadkach.

- Jestem przekonany, że warto rozmawiać z dziećmi o historii właśnie w takiej konwencji, że historie jednostek, historie rodzin, kształtują tę historię, o której czytamy w podręcznikach; że to nie są dwie różne przestrzenie - mówi w radiowej Jedynce Łukasz Małecki. - Historię państwa budują rodziny - dodaje. 


Posłuchaj
04:10 Jedynka 2021_08_30-09-47-38.mp3 Rozmowa z Łukaszem Małeckim - laureatem pierwszego miejsca w akcji "Moje archiwum" (Lato z Radiem/Jedynka)

 

"Chwytały za serce"

Michał Góras, prezes Polskiej Fundacji Narodowej i przewodniczący kapituły, powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że materiały przysłane przez Łukasza Małeckiego "mocno chwytały za serce". 

Posłuchaj
04:14 Jedynka 2021_08_30-11-36-17.mp3 Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras o akcji "Moje Archiwum" (Lato z Radiem/Jedynka)

 

Moc zgłoszeń

Słuchacze masowo wzięli udział w akcji, nadsyłając prawdziwe skarby odnalezione - często po wielu latach - w zakamarkach domowych archiwów. Jedna ze słuchaczek przesłała zdjęcie furażerki Taty, który należał do służby porządkowej podczas wizyty Jana Pawła II w Poznaniu w czerwcu 1983. Inny ze słuchaczy podzielił się zdjęciem radiostacji podziemnego Trzeciego Szeregu Solidarności Podbeskidzia wraz z anteną. Otrzymaliśmy również klisze ze zbiorem podziemnych znaczków pocztowych ośmieszających władze komunistyczne, skanami dokumentów poświęconych żołnierzowi Armii Krajowej, czy znaczkami olsztyńskiej "Solidarności". Konkurs rozpoczął się 12 lipca i trwał do końca wakacji.

Kapituła "Mojego Archiwum" obradowała w składzie: Michał Góras (Członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej), dr Karol Nawrocki (Prezes IPN), Mariusz Olczak (Dyrektor Archiwum Akt Nowych), dr hab. Lucyna Harc (Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych), Magdalena Szturemska (Zastępca Kierownika Redakcji Rozrywki Programu 1 Polskiego Radia) i Magdalena Angiel-Binek (Zastępca Sekretarza Programu 1 Polskiego Radia).

Szczegóły akcji, nazwiska laureatów oraz zdjęcia pamiątek można zobaczyć TUTAJ.

mg/kh

Czytaj także

Czerwiec 1989. Prof. Musiał: Kiszczak, Jaruzelski i Rakoczy zostali zmuszeni do przemian przez Kreml

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 11:48
- Wiemy, że od połowy lat 90-tych system komunistyczny się rozpadał. Wiemy też, że w 1985 roku Kreml zakazał używania bandzie Jaruzelskiego przemocy wobec opozycji. W tym układzie Kiszczak, Jaruzelski i Rakoczy nie doznali żadnego olśnienia, ale zostali zmuszeni do tych kroków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Próba odsunięcia agentury komunistycznej". Jan Parys o rządzie Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 14:45
- Lech Wałęsa od początku bardzo niechętnie patrzył na niezależność Jana Olszewskiego i kierunek, w jakim chciał prowadzić politykę (…) Cofniecie poparcia prezydenta dla rządu Olszewskiego stało się sygnałem dla różnych ugrupowań politycznych niezadowolonych z lustracji, które chciały zatrzymać agenturę wśród swoich działaczy i parlamentarzystów - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń