Znad morza, pod samiuśkie Tatry. Peleton "Lata z Radiem" na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 13:20
Stegna, Puck, Roztocze, Mazury, Szlak Orlich Gniazd... To tylko część miejsc, które odwiedził Peleton "Lata z Radiem". Patryk Michalski i Patryk Kuniszewicz przemierzyli najpiękniejsze trasy rowerowe i motocyklowe kraju, a na ostatni etap akcji wybrano Podhale.
Reporterzy Lata z Radiem biorący udział w Peletonie spotkali się na Krupówkach w Zakopanem
Reporterzy "Lata z Radiem" biorący udział w Peletonie spotkali się na Krupówkach w ZakopanemFoto: Polskie Radio

Czytaj też:
image00005.jpg
Motocyklem z Pucka do Stegny. Wystartował Peleton "Lata z Radiem"

Zakopane to miejsce magiczne, do którego powraca się z radością. Przekonali się o tym reporterzy "Lata z Radiem", którzy tym razem wyruszyli wspólnie - choć osobno. Patryk Michalski wystartował spod Wielkiej Krokwi, a Patryk Kuniszewicz spod szlabanu na Palenicy Białczańskiej. Cel obaj mieli taki sam. Spotkanie na Krupówkach.


Posłuchaj
02:34 PR1_MPLS 2021_08_27-09-25-03.mp3 Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski dotarli znad morza pod samiuśkie Tatry ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:14 PR1_MPLS 2021_08_27-09-40-00.mp3 Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski dotarli znad morza pod samiuśkie Tatry cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
01:48 PR1_AAC 2021_08_27-10-12-06.mp3 Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski dotarli znad morza pod samiuśkie Tatry cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
04:36 PR1_AAC 2021_08_27-11-17-46.mp3 Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski dotarli znad morza pod samiuśkie Tatry cz. 4 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

    

Sportowe centrum Tatr

- Na początku wakacji mówiliśmy, że przemierzymy Polskę od morza do Tatr, no i rzeczywiście. Zaczęliśmy w naszej letniej stolicy czyli w Stegnie, a dziś skoro Tatry to oczywiście Zakopane. Ja zaczynam ten ostatni etap Peletonu w sportowym sercu Zakopanego, a wyruszę na Drogę Pod Reglami - zapowiada Patryk Michalski. Reporter "Lata z Radiem" wybrał się w podróż czarnym szlakiem. - Szlak rozpoczyna się pod Wielką Krokwią - dodaje.

Trasa jest niezwykle malownicza i dostarcza licznych wrażeń estetycznych. - Prowadzi m.in. obok wejść do Doliny Białego i Doliny Małej Łąki. Stamtąd mógłbym skręcić w lewo i wybrać się na Giewont, ale dziś nie jestem do tego przygotowany - mówi reporter "Lata z Radiem". Zakopane przyciągnęło również zawodowych sportowców - na Wielkiej Krokwi odbywały się treningi, w których udział wzięli nawet reprezentanci Austrii.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Turystyczne centrum Tatr

Morskie Oko od lat przyciąga prawdziwe tłumy. Zanim jednak wybierzemy się na szlak, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Podróżować można piechotą, lub bryczką. Zakazana jest jazda rowerem oraz motocyklem. W tym roku należy pamiętać jeszcze o jednej kwestii. - Chcąc wyjść wyżej w góry, wybierając się do Palenicy Białczańskiej, musimy wykupić e-bilet. Po drodze są znaki informujące, wszyscy przypominają, że bez e-biletu będziemy zawróceni. Warto więc ten bilet, czyli miejsce na parkingu, wcześniej sobie zarezerwować - mówi Patryk Kuniszewicz.

Zobacz też:

Miejsce to jest nie tylko celem samym w sobie, tatrzańskich wędrówek. Stanowi również doskonały punkt wypadowy do wyjść w wyższe i bardziej wymagające partie gór. - Można iść na Szpiglasową, można iść do Doliny Pięciu Stawów, skręcając przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Ja jednak zdążam do Doliny Filipka, skąd można udać się na Wiktorówki. Tam Królowa Tatr, Rusinowa Polana, zobaczymy co mnie czeka - dodaje reporter "Lata z Radiem".


Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia


Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Finał Peletonu ... ale czy na pewno?

Choć pogoda pod Tatrami jest kapryśna, reporterzy uśmiechnięci zameldowali się na Krupówkach. Obaj przypomnieli, że góry charakteryzują się zmienną aurą, stąd ważne by przygotować się na każdą ewentualność. - Gdy zaczynaliśmy tuż po dziewiątej, to wyszło nad nami piękne słońce, było błękitne niebo. Później trochę się zachmurzyło, ale to była idealna pogoda i na motocykl i na rower - nie kryje Patryk Michalski. - Zrobiłem dziś 60 kilometrów i tutaj w Zakopanem pada, siąpi. Jak wyjeżdżałem, była bardzo podobna pogoda, nisko zawieszone chmury. Na Palenicy Białczańskiej zaś błękit nieba przebijał, a po słowackiej stronie Tatr Wysokich to w ogóle widziałem jeszcze piękniejszą pogodę - dodał Patryk Kuniszewicz.

Dziś pojawiły się pierwsze podsumowania, ale to jeszcze nie koniec Peletonu "Lata z Radiem" i Polskiego Radia Kierowców. Na sobotnie przedpołudnie, zaplanowano wielką dogrywkę. - Mamy zamiar spotkać się na Gubałówce, tylko wybraliśmy zupełnie inne drogi - zapowiadają reporterzy. Patryk Michalski wjedzie od strony miejscowości Ząb, rodzinnej miejscowości naszego narciarskiego mistrza, Kamila Stocha. Patryk Kuniszewicz natomiast wjedzie na najwyższą dzielnicę Zakopanego, na Toporową Cyrhlę i stamtąd skieruje się ku Gubałówce. A co z tych dwóch miesięcy Peletonu najmocniej zapadło w pamięci redaktorów Patryków? - Spotkania ze słuchaczami to jest to, co najbardziej lubimy w tej pracy - przyznają zgodnie. 

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Joanna Racewicz

Reporter: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Data emisji: 27.08.2021

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Motocyklem przez dwa województwa. Peleton "Lata z Radiem" znów w drodze

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 14:10
Jaki związek ma motocykl z kulturą? Patryk Kuniszewicz mknąc swoim jednośladem przez województwo kujawsko - pomorskie i mazowieckie udowodnił, że ścisły. Trzeba tylko wiedzieć kiedy i gdzie, z siodełka zejść.
rozwiń zwiń