Piechotą, rowerem i motocyklem. "Lato z Radiem" na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 13:35
Obrazy na szkle, własnoręcznie robione szachy, salamandry i niedźwiedzie w ostępach Tatrzańskiego Parku Narodowego, a w międzyczasie wielki wyścig naszych reporterów na Gubałówkę. Sobotnie "Lato z Radiem" na Podhalu pełne było atrakcji.
Sława Bieńczycka i Roman Czejarek weekend rozpoczęli w Zakopanem (Lato z RadiemJedynka)
Sława Bieńczycka i Roman Czejarek weekend rozpoczęli w Zakopanem ("Lato z Radiem"/Jedynka)Foto: Polskie Radio

Czytaj też:
1200x660-lzr-kol-27-08.jpg
Przeżyjmy to jeszcze raz! "The Best of Lato z Radiem 2021". [ZOBACZ WIDEO]

Stacja Kultura Zakopane

Choć w stolicy Tatr co roku odnajdujemy bardzo bogatą ofertę turystyczną i kulturalną, to wciąż powstają nowe inicjatywy, mające poszerzać tę ofertę. Tym razem dzięki współpracy Miasta Zakopane i Zakopiańskiego Centrum Kultury, stworzono Stację Kultura Zakopane. - Przede wszystkim zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej, naszego nowego punktu - mówi Anna Suchowiak z Zakopiańskiego Centrum Kultury i dodaje, że lokalizacja jest szczególnie istotna dla turystów, którzy po przyjeździe pociągiem mogą od razu uzyskać informacje na temat atrakcji czy noclegów.


Posłuchaj
42:55 PR1_AAC 2021_08_28-09-08-49.mp3 Sława Bieńczycka i Roman Czejarek weekend rozpoczęli w Zakopanem cz. 1 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
37:02 PR1_AAC 2021_08_28-10-13-18.mp3 Sława Bieńczycka i Roman Czejarek weekend rozpoczęli w Zakopanem cz. 2 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

Posłuchaj
39:01 PR1_AAC 2021_08_28-11-11-10.mp3 Sława Bieńczycka i Roman Czejarek weekend rozpoczęli w Zakopanem cz. 3 ("Lato z Radiem"/Jedynka)

   

Organizatorzy podkreślają, że projekt jest nowoczesny i dostępny dla każdego. Atrakcyjności dodaje oprawa multimedialna. - Mamy rewelacyjny Szlak Stylu Zakopiańskiego, który udało się nam zdigitalizować. Turysta może wejść i zobaczyć mapę Zakopanego, na której odnajdzie szczegółowo opisane konkretne punkty - tłumaczy Mateusz Pajek z Zakopiańskiego Centrum Kultury. Dzięki kodowi QR, informacje te można przenieść na własny telefon. - Turystów interesuje też zawsze kalendarz wydarzeń w mieście - dodaje gość audycji.

Zobacz też:

Czytaj też:
IMG_20210827_112622.jpg
Znad morza, pod samiuśkie Tatry. Peleton "Lata z Radiem" na finiszu

Willa "Czerwony Dwór" - Podhale w pigułce

Miejsce to zostało zgłoszone przez słuchaczy Polskiego Radia do Turystycznej Listy Przebojów, w kategorii "Rodzina". To wyjątkowy budynek na mapie Zakopanego, wybudowany w stylu witkiewiczowskim na początku XX wieku. Przez lata mieszkali w nim m.in. Malczewski czy Żeromski. Dziś miejsce to promuje rodzimą sztukę. Odbywają się wystawy i warsztaty. Oprócz ekspozycji stałej, regularnie organizowane są wydarzenia czasowe. - Do 3 września mamy jeszcze piękną wystawę "Na rozdrożu" Adama Doleżuchowicza i Bożeny Doleżuchowicz - Mickiewicz. Był to artysta renesansowy, można dziś powiedzieć. Prezentujemy jego malarstwo na szkle, rzeźby - wylicza Małgorzata Wonuczka - Wnuk z Centrum Kultury Rodzimej.

Szczególnym eksponatem są szachy wykonywane osobiście przez artystę. Znajdziemy figury zatytułowane "Sobieski pod Wiedniem" czy "Górale i zbójnicy". - Są podziwiane zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych - nie kryje gość "Lata z Radiem". - Przykładowo w zestawie "Sobieski pod Wiedniem" są 32 figury w strojach. Misternie rzeźbione, bardzo piękne i w dodatku malowane. Trzeba je zobaczyć koniecznie - dodaje. Małgorzata Wonuczka - Wnuk przyznaje, że "Czerwony Dwór" łączy pokolenia artystów i jest prawdziwym centrum podhalańskiej kultury. Widać to choćby na przykładzie obrazów na szkle. - Pokazujemy różnorodność. Technika malarstwa na szkle łączy wszystkich, których pokazujemy, ale stylistycznie jest to zupełnie coś innego - podsumowuje.

Wyścig na Gubałówkę

W tle audycji, rozgrywała się dogrywka Peletonu "Lata z Radiem" i Polskiego Radia Kierowców. Dwaj reporterzy: Patryk Kuniszewicz na motocyklu i Patryk Michalski na rowerze, urządzili pasjonujący wyścig na Gułabówkę.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Nie było łatwo - Kiedy zapytałem czy mogę motocyklem do kolejki wjechać to góral mi powiedział: "Panocku, zwariowaliście? Macie ulicę Salamandra". Tej ulicy właśnie szukam, a to był góral który pamięta jak jeszcze Giewont stał w innym miejscu więc ja mu ufam - relacjonuje Patryk Kuniszewicz. - Ja widzę piękne błękitne niebo, choć już powoli przykrywane chmurami. Póki co te chmury jedynie dodają uroku temu widokowi. Zamiast jednak pojechać do dolnej stacji kolejki na Gubałówkę, po cichutku wsiąść, no to zdecydowałem jednak się na uczciwą jazdę. Tętno mi już parę razy do 160 podskoczyło, ale z drugiej strony z tego przecież jest cała przyjemność. A widok z Gubałówki na pewno mi to wynagrodzi - dodaje Patryk Michalski.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Kilkadziesiąt minut później, zdyszany Patryk Michalski informował o dotarciu do miejscowości Ząb - rodzinnego miasta Kamila Stocha. - Za mną sześć kilometrów naprawdę ostrego podjazdu, ale w zasadzie jestem już na masywie Gubałówki. Przede mną już rozpościera się ta piękna panorama Tatr. Co prawda są lekko skąpane w chmurach, ale dzięki temu maja w sobie więcej tajemniczości - relacjonuje. W tym samym czasie, drugi, zmotoryzowany Patryk myślał o tym co na ząb wrzucić. - Stąd widzę Was, Zakopane, Tatry. Jestem na Gubałówce, a na ząb wrzucę oczywiście oscypka - mówi reporter "Lata z Radiem" urzeczony zapierającymi dech w piersiach widokami. - Panorama Tatr, Podhala i Zakopanego, stąd jest chyba najpiękniejsza - dodaje.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Ekosystem tatrzański

Wśród symboli Tatr, turyści bez wahania wymieniają takie gatunki jak niedźwiedzie czy kozice. Tutejszy ekosystem jest jednak zdecydowanie bogatszy, a Roman Czejarek i Sława Bieńczycka zainteresowali się gatunkami zapomnianymi. - Spośród ssaków jest to na przykład nornica ruda, jeden z gryzoni. Rola gryzoni generalnie jest mocno niedoszacowana, niedowartościowana, podczas gdy mają gigantyczną rolę w łańcuchu pokarmowym - mówi Tomasz Skrzydłowski, przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród zapomnianych gatunków są np. żaba trawna czy traszka karpacka. - Ciekawa sytuacja jest z salamandrą. Jest ich bardzo mało, albo nie udaje nam się potwierdzić ich obecności. Na Gubałówce wieczorem lub po deszczu na szlaku można spotkać ich dużo, ale w Tatrach zbyt wielu ich nie ma - zwraca uwagę gość audycji.


Panorama Tatr z Gubałówki Panorama Tatr z Gubałówki

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzili: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Reporterzy: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

Czytaj także

50 lat minęło! Moc wzruszeń i wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 15:00
Dokładnie 1 lipca 1971, na antenie Programu 1 Polskiego Radia po raz pierwszy wyemitowano "Lato z Radiem". Podczas jubileuszowego wydania wspominaliśmy pięć dekad audycji. Nie zabrakło niespodzianek z archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden z najpiękniejszych nadmorskich kurortów. "Lato z Radiem" w Łebie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 12:20
"Lato z Radiem" zawitało nad morze, do Łeby. To miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami, położona w północnej Polsce, w województwie pomorskim, na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem.
rozwiń zwiń