Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu z prestiżową międzynarodową nominacją

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:28
Raz w roku muzea z Europy są nominowane przez European Museum Forum (EMF), działające pod patronatem Rady Europy, do Europejskiej Nagrody dla Muzeum Roku (European Museum of the Year Award - EMYA). I właśnie muzeum z Opola dostało taką nominację za 2020 rok. - To jest dla nas wyjątkowe wyróżnienie - mówi Jarosław Wasik, dyrektor muzeum.
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Foto: Shutterstock/Avillfoto

Jaroslaw Wasik 1200.jpg
Jarosław Wasik o atrakcjach w Muzeum Polskiej Piosenki

W ubiegłym roku ogółem nominowanych zostało 66 muzeów, w tym, oprócz Opola, jeszcze cztery muzea z Polski o bardzo różnym profilu działalności. Niestety pandemia pokrzyżowała plany i odwołano uroczystość wręczenia nagrody. Organizatorzy podjęli więc decyzję o połączeniu uroczystości wręczenia nagród za 2020 i 2021 rok. Odbędzie się ona 6 maja online. - Za ten rok nominowanych było mniej i w sumie będzie uczestniczyło w wydarzeniu niespełna 90 placówek - mówi dyrektor.


Posłuchaj
17:42 2021_05_05 13_22_19_PR1_muzyczna_jedynka.mp3 Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wznowiło działalność (Muzyczna Jedynka)

 

pap_20160826_0VY 1200.jpg

Czar polskiej piosenki i naszych gwiazd zamknięty w jednym budynku

Po długiej przerwie muzeum w Opolu zostało otwarte dziś (5.05) i pierwszego dnia przyszli już goście. - Ewidentnie widać to pragnienie uczestnictwa w kulturze - podkreśla.

Muzeum cały czas zbiera eksponaty i apeluje, aby przekazywać mu wszelkie rzeczy związane z piosenką. Można skontaktować się w tej sprawie poprzez stronę internetową. - Wspaniały zbiór otrzymaliśmy od syna Ryszarda Wolańskiego - mówi. Ryszard Wolański był dziennikarzem muzycznym w Polskim Radiu, a następnie w Telewizji Polskiej, autorem wielu radiowych i telewizyjnych reportaży o tematyce muzyki jazzowej, współautorem programów telewizyjnych, a także autorem książek i leksykonów o tematyce muzycznej. Oprócz książek, płyt i wycinków prasowych w zbiorach są unikatowe rzeczy, jak np zapinki z różnych festiwali lub ich programy.

Mamy świetną wiadomość! Od najbliższej środy będzie można zwiedzić wystawę stałą. Zapraszamy od 10.00 do 18.00. Bilety można kupić na miejscu, w kasach NCPP lub on-line https://bilety.muzeumpiosenki.pl/

Opublikowany przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Sobota, 1 maja 2021

15 maja, wspólnie z innymi muzeami z Opola, Muzeum Polskiej Piosenki będzie uczestniczyć w Nocy Muzeów. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem "Mimo wszystko".

Jarosław Wasik poinformował też, że jego placówka we współpracy z Narodową Orkiestrą Dętą przygotowała zupełnie nowy talent show "Przeboje Al’dęte", który nawiązuje do opolskiego festiwalu. Muzeum czeka na autorskie, wokalne wykonanie jednej z dwunastu piosenek, których półplaybacki zaaranżowane są na orkiestrę dętą przez Mariusza Dziubka, dyrektora Narodowej Orkiestry Dętej. - To jest dla zdolnych wokalistów, którzy kochają polskie piosenki - wyjaśnia. Finał będzie na żywo w amfiteatrze w Opolu z towarzyszeniem orkiestry. - W dzisiejszych czasach nie jest tak łatwo i prosto wystąpić z orkiestrą - zachęca do udziału dyrektor.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu)

Data emisji: 5.05.2021

Godzina emisji: 13.22

ag

Czytaj także

Bogusław Nowicki: życie to jest podróż

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:01
- Kiedyś, kiedy wymyśliłem sobie audycję "Piosenki z tekstem" (radiowa Trójka - dopisek red.) mieściłem tam piosenki, które chciały przekazać coś konkretnego - mówi autor i kompozytor Bogusław Nowicki. Wspomina, że były to bardzo ważne piosenki z życia politycznego, z walki z poprzednim systemem, które często miały zakaz publicznego odtwarzania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: cały czas jestem w duchu solidarności opolskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 14:36
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu organizowany jest od 1963 roku i  stanowi podsumowanie sezonu artystycznego polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek. O swoich wspomnieniach związanych z opolskimi festiwalami opowiedział Jacek Cygan. 
rozwiń zwiń